Tiché PC: Bez kvalitní skříně to nepůjde

0

Stačí rozkliknout libovolný e-shop s hardwarem a skříně se na nás vyhrnou v takovém množství, až budou oči přecházet. Ono stačí se jenom podívat na počet kategorií: Minitower, bigtower, cube, middletower, miditower, microtower, htpc, desktop … A to ani nemluvím ještě o členění na ATX, BTX a ITX. Člověk aby si při výběru skříně vzal na pomoc křišťálovou kouli, aby uhádl, která je ta pravá. Narozdíl od grafických karet, kdy každý nový model je otestován na desítkách serverů v zahraničí i u nás, tak výrobci chrlí skříně takovou rychlostí, že otestovat všechny prostě nelze.

Nezapomínejte, že zatímco grafiku strčíte do počítače a už ji nemusíte nikdy vidět, tak na case budete koukat každý den. Zastávám názor, že skříň by neměla plnit jenom funkci praktickou, ale i estetickou. I když na druhou stranu, znám člověka, který nikdy žádnou skříň neměl a přitom je to velký počítačový fanda. Počítač má složený v zásuvce ve stole a říká, že lepšího chlazení či utlumení (stůl je z dubu a zásuvka vystlaná molitanem) s žádnou plechovou obludou nedosáhne. I tak se to dá řešit. Ovšem já zůstávám věrný klasickým skříním, přeci jenom mít počítač jen tak rozložený někde ve stole je mi trochu proti srsti. Někde na půl cesty mezi “šuplíkem” a case jsou výrobky firmy Danger Den (více zde).

Pro jaký účel?

Tak jako u všech komponent i zde se musíte zamyslet, k jakému účelu bude case sloužit. Pokud budete mít počítač hozený někde za skříní, tak estetické hledisko je naprosto bezvýznamné a vy byste mohli mít počítač složený i v krabici od bot. Naopak u skříní pro HTPC je na estetiku kladen velký důraz, protože bude na očích a taková skříň nesmí působit rušivě.

Zapomeňte na skříně z 90. let, kdy jedinou barvou byla slonovinová kost, která postupem doby přecházela ve špinavě žlutou 😉 Dnes už není problém si vybrat case bílou, modrou, červenou, stříbrnou či černou. Převládají case černé, které přeci jenom působí asi nejvíce elegantněji, nicméně proti gustu … Navíc existuje i v ČR velká komunita modderů, které upravují skříň k nezpoznání, případně si case rovnou vyrobí (stačí se podívat na horní obrázek, kde je case vyrobena z bubnu pračky).

Velikost case

Již výše jsem zmínil různé typy skříní. Jednotlivé druhy se od sebe liší velikostí. Nejčastějším typem je middletower, který má většinou (ne vždy) 3–4× 5,25″ pozici a 1–2× 3,5″ externí pozici. Ostatní skříně jsou variací na tuto velikost a přidávají (nebo odebírají) jak externí pozice, tak i interní. Obecně je lépe mít více 5,25″ pozic, protože i do nich se dá (pomocí redukce) namontovat HDD o velikosti 3,5″, ale naopak to nelze, takže pokud Vám dojdou pozice pro např. mechaniky, regulátory ventilátorů nebo jiná podobná zařízení (která se sem obvykle montují), tak nezbyde nic jiného než se to pokusit vyřešit např. externí mechanikou. Proto počet volných pozice nepodceňujte a vezměte v úvahu i případný budoucí upgrade.

Nejmenší typy skříní mohou mít i specifické požadavky na velikost základní desky. Do Mini a MicroTowerů a HTPC skříní se obvykle nevejdou základní desky ve standardizované velikosti “full ATX”, ale zmenšené verze “micro ATX” – neuvádím přesné rozměry, protože výrobci se navzájem mírně liší. Ostatní komponenty (grafika, CPU, RAM atd.) jsou samozřejmě použitelné bez ohledu na velikost základní desky, pouze u “micro ATX” je všechno více nahňácané k sobě (a u některých skříní je nutné používat přídavné karty ve formátu “low-profile”). Podíváme se tedy na jednotlivé typy skříní a v každé si vybereme několik vhodných kandidátů a ukážeme si typické použítí konkrétní skříně.

Mini má šmrnc

Co je malé, to je hezké. Alespoň se to říká. Mini/micro towery jsou v podstatě standardní case, postavené svisle, akorát zmenšené. Do jejich útrob musíte vměstnat většinou “micro ATX” základní desku. Záběr jejich užití je široký. Například já vlastním právě microtower skříň Cooler Master Elite 340, protože můj pracovní kout je součástí obývacího pokoje a nějaká rozměrově přerostlá case by tam působila jako pěst na oko. Pokud vás ovšem nelimitují rozměry, tak je lepší vzít větší skříň.

Bohužel z hlediska utlumení hlučnosti je v této oblasti výběr vskutku mizerný. Většina case je vyrobena z tenkých plechů a ani když si připlatíte, tak se výběr o moc nerozšíří. Spíše doporučuji koupit některý z levnějších modelů ověřeného výrobce a ten si vylepšit třeba pomocí přídavné izolace (např. Akasa PAX, jejíž recenzi naleznete zde). Opět uvedu několik modelů, rozhodně se nedá mluvit o nějakém závazném doporučení, spíše to berte jako námět k diskuzi a k přemýšlení:

 • Asus TS-6A – Vyrábí se ve třech barevných provedení (černá, bílá, stříbrná). Obsahuje už i tichý zdroj (250W, který se výborně hodí pro obýváková zobrazovadla bez velkých nároků na výkon = hraní her) a dá se používat jak ve svislé, tak i vodorovné poloze.
 • CoolerMaster Elite 340 – Má kvalitně provedené chlazení (osazení 2x 120mm ventilátorem), bohužel s utlumením hluku (a hlavně vibrací) je na tom trochu hůře, protože má velmi slabé bočnice a celé čelo je z perforovaného plechu. Přesto je to z hlediska cena / kvalita dobrá koupě.
 • LIAN-LI PC-V350B – Něco co nepatří přímo do kategorie mini / micro towerů, ale protože se jedná také o malou case podobného zaměření a o CUBE typech se nebudu již dále rozepisovat, tak jednoho zástupce uvedu sem. Nachází se někde na pomezí HTPC / obývákového PC, liší se pouze tvarem. Lian-Li patří mezi špičkové výrobce a i kvalita zpracování u této case je příkladná. Navíc její velikost (tedy spíše “malost”) z ní dělá velmi tuhou a vibracím odolnou case.

Zlatá střední cesta

Největší výběr je v oblasti middle towerů. Výrobců je tu namačkáno mnoho a jednotlivých modelů ještě více. Od elegantních až po extravagantně zářící. A cenové rozpětí je také velmi široké. Ceny začínají již na pár set korunách a mohou končit až na několika (mnoho) tisících (např. case od AlienWare platí za luxusní zboží). Tento typ case nemusím moc představovat, setkal se s ním už každý, kdo kdy viděl nějaký počítač. Opět dám několik tipů, ale berte je opravdu s rezervou, protože výběr je velmi široký a pokud zde zrovna nebude “ta vaše”, tak to neznamená, že by byla špatná:

 • ThermalTake Mambo – Pokud se podíváme do segmentu levných skříní, pak zjistíme, že téměř každý druhý má (nebo zná někoho, kdo má) skříň od CoolerMaster řady Elite 33x, já bych je nedoporučil. Nejsou špatné, ale za mírně vyšší příplatek můžete získat lepší case, jakou Mambo zajisté je. Mnohé napoví i recenze.
 • Gigabyte iSolo 210 – Je podle mého v kategorii s cenou lehce přes dva tisíce opravdu dobrá koupě. Problémem by mohla být možná až příliš velkorysá perforace na boku, která je sice výborná pro chlazení, ale hluku moc neodfiltruje. Recenze je k nalezení např. zde.
 • LIAN LI PC-B20 – Pokud chcete Mercedes mezi skříněmi, tak se poohlédněte po skříních firmy Lian Li. Kvalitní zpracování, čisté tvary a strohost designu zanechávají na první (ale i na druhý a jakýkoliv další) pohled výborné dojmy. Cena je již mírně vyšší, ale dle českých i zahraničních recenzí se jedná opravdu o špičkovou záležitost.

Na velikosti (ne)záleží?

V předposlední kapitole si přiblížíme modely, do kterých se vejde úplně všechno, co v oblasti HW můžete zakoupit a ještě bude dost místa na případný upgrade HW. Řeč bude o zástupích třídy úplně nejvyšší – big towerech.

Pokud se na to podíváme čistě z hlediska vhodnosti pro utlumení hlučnosti, pak můžeme říci, že skříně tohoto typu jsou nejvhodnějšími kandidáty pro postavení tichého počítače. I pasivně chlazené komponenty mají kolem sebe dostatek místa pro snadnou cirkulaci vzduchu a tyto skříně mají navíc většinou místo pro osazení většího počtu ventilátorů než jsou standardní dva (IN & OUT). Daní za velikost těchto case je kromě jejich neskladnosti i vyšší cena.

 • Thermaltake Soprano RS100 – Při pohledu na výrobek firmy Thermaltake se nám nechtě musí vybavit již výše zmíněné Mambo. Toto je obdobně řešená skříň, je pouze “mírně” zvětšená. Pokud by se tedy Mambo zdálo těsné, tak toto je volba právě pro Vás.
 • CoolerMaster Stacker 830 EVO – Tímto modelem se definitivně přesouváme do TOP modelů ze světa skříní. Ne že by nešlo sehnat dražší, ale z hlediska kvality zpracování už těžko můžeme kupovat lepší o čemž svědčí i recenze.
 • CoolerMaster COSMOS 1000 – Posledním zástupcem z této kategorie je obdobná skříň jako předcházející model. V podstatě se ani jedné nedá příliš mnoho vytknout, snad jenom vyšší cena trochu zamrzí. Pro podrobnosti zkuste prolistovat recenzi. Pro obě skříně ze stáje CoolerMaster je typické tzv. reversed ATX postavení, což v překladu znamená, že zdroj je umístěn dole. To má velmi výrazný (pozitivní) dopad na kvalitu chlazení.

HI-FI nebo počítač?

Úplně poslední kategorie, na kterou se podíváme, zažívá v dnešní době obrovský boom. Aby také ne, cena HW součástek pro stavbu HTPC se pohybuje na úrovni vybavenějších DVD rekordérů s tím, že DVD/HDD rekordéry dokážou několikanásobně méně než PC. Pokud se rozhodujete pro HTPC, tak skříň (a multimediální software) je tou nejdůležitější součástí. Nikdo nechce ošklivou, hučící bednu propojenou s plazmovým nebo LCD panelem. Proto vybírejte case s velkou pečlivostí. Naštěstí nejsou požadavky na výkon u HTPC veliké, takže nároky na chlazení splní dostatečně i poněkud méně prostorné case. Samotné chlazení je u těchto skříní problematičtější a chce to se pečlivě zamyslet nad výběrem komponent a přídavných ventilátorů (a zahodit obvykle namontované 60mm ventilátory v zadní části levnějších HTPC skříní). Většina skříní má v základu (nebo za příplatek) dálkové ovládání, které v kombinaci s příslušným softwarem, umožní ovládat základní multimediální fce počítače z pohodlí křesla.

 • Acutake M.II.B – Nejlevnější neznamená nejhorší a byť firma Acutake nepatří mezi TOP výrobce skříní, tak u této malé HTPC case se jí podařilo zkombinovat vzhled (který nenadchne, ale ani neurazí a dobře zapadne do většiny obývacých pokojů) a dostatečnou perforaci, která umožní chlazení komponent bez zbytečných (malých = hlučných) ventilátorů a to vše korunováno příjemnou cenou.
 • Thermaltake Bach VB8000BNS – Společnost, se kterou se v tomto přehledu nesetkáváme poprvé, má svého zástupce i v této třídě. Je to základní model (i když cenou to tak nevypadá). Skříně tohoto typu hlavně vypadají dobře (čelo evokuje hi-fi komponenty). Konkrétně tato je navíc docela prostorná, v podstatě se jedná o klasický desktop, existují i nižší skříně, ale ty nedoporučuji.
 • Origen S21T – Pro naprosté fajnšmekry je připravena case, jejíž cena je větší než hodnota většiny domácích sestav, nicméně kvalitní zpracování (pojme i full ATX desku), obrovský (12,1″), motoricky ovládaný, dotykový displej a vyřešené chlazení z ní dělají jedničku mezi case pro HTPC. Pokud jste ochotni vydat požadovanou sumu (cca 17-20k Kč, dostupná pouze v zahraničí), pak si můžete být jisti, že tady kompromisy dělat nemusíte.

Tento přehled berte prosím s rezervou. Zajisté to nejsou všechny vhodné skříně. Jejich počet se neustále zvětšuje a udržovat si pojem o celém trhu s počítačovou technikou je téměř nemožné. Podívejte se na jednotlivé modely, zvažte jejich přednosti a zápory, čtěte recenze. Nebojte se nechat si vytipované skříně předvést v obchodě (případně využít 14 dnů na vrácení zboží při nákupu přes internet). Pamatujte, že case může přežít i několik kompletních obměn vnitřku počítače a proto investice do ní může být daleko dlouhodobější než investice do grafické karty či procesoru.

Originál článku vyšel na webu TechZine.cz.

Ohodnoťte tento článek!