Ticho už v názvu: zdroj be quiet! Straight Power 550W

0

be quiet!? Neznám

Zatímco v německých časopisech se nezřídka v testech na špičce objevují zdroje be quiet!, v Americe o této značce není ani slechu. S be quiet! je to podobné jako třeba se značkou Noctua. Německý distributor Listan sídlící příhodně v Glinde (hned u přístavního Hamburku) vytvořil značku s chytrým názvem a následně zřejmě už jen na Tchaj-wanu hledá výrobce, kterým by výrobu pro tuto značku svěřil.

Zdroje be quiet! tedy mohou být vyrobeny stejně jako mnoho zdrojů dalších značek společností Topower (případ zdrojů řady Dark Power) nebo taky jinou firmou. S kým vším Listan spolupracuje, není nijak veřejně známo, ale zato se obecně ví, že mezi desítkami značek najdeme většinou OEM výrobky společností FSP Group, Channel Well Technology, Sea Sonic, Delta Electronic nebo Sparkle Power.

Trochu pikantní pak je fakt, že zatímco značka be quiet!  to v seznamu zdrojů s certifikací 80Plus dotáhla už na 24 certifikovaných zařízení, takový Topower Computer Industrial jich tam má jen osm. Podobný poměr se dá ale vypozorovat třeba mezi Thermaltakem a (nejen) jeho dvorním výrobcem Channel Well Technology (74:62).

Značka be quiet! produkuje zdroje rozdělené do několika řad. Nejvyšší řadou se zdroji o výkonu 450–1200 W je Dark Power Pro. Ty poznáte třeba podle modulární kabeláže a vysoké ceny. Řada Straight Power, do níž patří i dnes recenzovaný zdroj E6-550W (číslovka za písmenem E znamená generaci), je o něco cenově dostupnější a nemá odpojitelné kabely. Najdete v ní zdroje od 350 do 700 W. Pure Power obsahuje dva modely (300 a 350 W) a od Straight Power se liší krom jiného třeba absencí opletení na kabelech. System Power (300–700 W) jsou určeny pro výrobce sestav.

Straight Power E6-550W není krom černého levharta (nebo jaguára?) na krabici tragickou obětí marketingu (viz parametry (PDF)). Ten samozřejmě na krabici nezapomněl na výrazné „Germany“ a tvrdí, že větrák s fluidními (FDB) ložisky je tichý i výkonný současně, ale není zde nic zásadního, čemu by se nedalo věřit.

550W Straight Power má čtyři 12V větve, každou s maximální zatižitelností 18 A (dohromady ale může zdroj na 12V dodávat 492 W, tedy 41 A). Tolerance na napěťových větvích je 3 % a zdroji nechybí všemožné ochrany: proti přepětí (OVP), vysokému proudu (OCP), přehřátí (OTP) i zkratu (SCP). Hold Up Time, tedy čas po který i při výpadku proudu dokáže zdroj ještě počítač napájet, je relativně vysokých více jak 23 ms (minule recenzovaný Fusion 550R se chlubil více jako 17 ms).

Účinnost dosahuje až 87 % (a to při 50 % zátěži), což je zřejmě hodnota naměřená na 230 VAC. Tak jako tak, od 20 do 100 % svého výkonu má zdroj účinnost vyšší jak 80 % i na 115 VAC, a tak obdržel certifikaci 80Plus. Krom této se chlubí ještě logy Energy Star 4.0, RoHS (samozřejmě) a dalšími. Hráče pak může lákat certifikace SLI a konkrétněji přítomnost dvou PCI Express 2.0 konektorů.

Slovníček    Účiník (power factor) a jeho korekce (correction, celá zkratka tedy PFC) je často nesprávně zaměňována za účinnost (efficiency). Co je účinnost, to určitě víte (nejjednodušeji, poměr mezi výkonem a příkonem), účiník je zase poměr mezi skutečným (ve wattech, W) a zdánlivým (ve voltampérech, VA) příkonem. Při korekci účiníku jde o to, aby se pro příkon zařízení tvářilo jako odpor (rezistor), tedy s účiníkem 1. PFC (korekce účiníku) má za úkol snížit emise harmonických složek snižujících účiník.
    Pasivní PFC je typicky realizováno pomocí cívky, aktivní PFC pak dvěma výkonnovými MOSFET tranzistory a řídící jednotkou (dioda, tranzistory). PFC se účastní i kondenzátor(y) a termistor. Ty vstupní proud upravují tak, že se jedná o téměř dokonalou sinusovku. Aktivní PFC je účinnější než pasivní, ale vzniká další vysokofrekvenční rušení, jež bývá ale zpravidla odrušeno.
   Pokud se někdo z vás náhodou ptá, co je to „Power Good signal“, tak vězte, že se je to signál, kterým zdroj počítači říká, že už je připraven a schopen napájet normálně (což není zcela okamžitě po zapnutí, ale typicky po desetině až polovině vteřiny). Power_Good (či Power_OK) tak chrání počítač proti práci s nesprávným napětí. Dříve se našlo pár výrobců, co i na tomto při výrobě zdroji šetřili, dnes už se snad jedná o samozřejmost.

Vnější provedení, kabely

Krabice plní nejen účel estetický, ale především obsahuje přehledné schéma zdrojem nabízených kabelů a jejich délky. Obsahuje mimo zdroje samotného i síťový kabel, dvě sady šroubků pro uchycení (můžete si vybrat, zda chcete čouhající šroubovatelné rukou, nebo standardní pro křížový šroubovák) a sáček s pomůckami pro vedení kabelů (suché zipy, plastová stahovadla).

Zdroj samotný má standardní velikost, 120mm větrák, perforaci typu včelí plástev a do zrcadla vyleštěný povrch. Ten vypadá dobře především první okamžiky po vybalení.

Co vás rozhodně zaujme, to je délka kabelů. Tahle malá chobotnička má nekratší chapadla o délce 60 cm, pevné disky zapojíte ještě 120 cm od zdroje!

Velmi se mi líbila také distribuce konektorů – žádné nesmysly v podobě všech SATA konektorů na jediném kabelu. Uživatele, kteří nemají s montáží PC tolik zkušeností, pak určitě potěší názorné štítky na všech kabelech.

 

Zdroj nabízí také dva konektory pro větráky (buď jako Molex nebo jako dvou- či třípin. Bohužel ale už nemáte žádnou možnost je nějak manuálně regulovat.

Zdroji nechybí ani osmipinový EPS12V konektor pro napájení moderních základních desek, čtyřpinový ATX12V není jeho částí, nýbrž je vyveden zvlášť.

Oba PCI Express konektory pro grafické karty jsou verze 2.0, což v praxi znamená až 150 W a konektory typu 6+2. Při délce dalších kabelů je možná v tomto případě možná trošičku škoda, že délka skončila na zmíněných šedesáti centimetrech.

Vnitřní provedení, skutečný výrobce zdroje?

Listan velmi dobře maskuje skutečného výrobce tohoto zdroje be quiet! Topower to není, to vidí jen trochu znalejší oko na první pohled. Žádný UL File Number pro zjištění skrze zadání do formuláře certifikační autority Underwriters Laboratories Inc. na štítku ani PCB také není. PCB je poctivě přepsáno jako BQT, i štítek na transformátoru pozbyl popisek. Je to zkrátka dobře zaplacená OEM výroba.

Vodítko v detektivní práci ale může poskytnout recenze 700wattového Straight Power na techPowerUp! W1zzard si všiml, že zdroj je stejný jako zdroj OCZ, který předtím recenzoval. Na mysl by vám tak kromě PC Power & Cooling mohla přijít společnost FSP Group, u nás populární se svou značkou zdrojů Fortron.

  

Podle vnitřního provedení právě FSP Group tipuji na výrobce: vnitřnosti se nápadně podobají zdrojům Epsilon nebo jejich OEM klonům.

 

Pohled na sekundární okruh odhalují trošku divoký mix hliníkových (Al2O3) elektrolytických kondenzátorů. Jsou zde zastoupeny tchajwanské značky OST, Teapo a Taicon. Zatímco Taiwan Ostor Corporation a Taicon (Nichicon) zde mají své 1000 µF (16 V) kousky, Teapo Electronic Corp. pak jeden 2200 µF (6,3 V). Shodně se honosí stejně jako všechny pro tento účel používané kondenzátory schopností pracovat při 105 stupních Celsia. Při této teplotě dokáží ale kondenzátory pro spínané zdroje (například ty od OST) zaručit životnost jen 2000 hodin (83 dní při provozu 24/7, naštěstí máme ventilátory).

Japonský kapitál je v Taiconu a OST, jestli to ale zahrnuje i kvalitní elektrolyt, to nevím. Teapo jsou zcela jistě Tchajwanci (vyrábějící něco v kontinentální Číně) a jak Teapo, tak OST byly myslím namočeny v kauze vytékajících kondenzátorů se špatně okopírovaným elektrolytem podle ukradeného receptu. Vzhledem k rozšíření Teapo ve zdrojích nezbývá doufat, že už to dnes umí a zdroj vydrží déle než dva tři roky.

Přát by si to měla i společnost Listan (be quiet!), neboť Straight Power sází na Teapo i na primárním okruhu. Tomu vévodí 390µF (420 V) kondenzátor zmíněné tchajwanské firmy. Aktivní PFC je skryto pod pasivními chladiči.

Hlučnost, chlazení

Stejně jako u mnohých dalších zdrojů FSP Group je vnitřek jakoby prázdný – především pasivní chladiče jsou menší než u konkurence. FSP Group to obyčejně vysvětluje použitím takových komponent v takovém zapojení, aby tolik chladit nemusela. Sekundárnímu okruhu by podle mě především v oblasti kabelů ohýbajících a místy takřka obklopujících kondenzátory slušela ale trochu pročištění (návrhu).

120mm ventilátor od Protechnic Electric Co., Ltd není zase tak častou záležitostí. Je pouze v některých zdrojích FSP Group (ve zbytku je povětšinou Yate Loon). Možná je to škoda, neboť tento výrobce umí ventilátory snad všech typů i se všemi druhy ložisek. Tento model má fluidní (FDB) ložiska a vcelku standardní tvar lopatek.

Modelové označení MGA12012MF-O25 toho o něm hodně prozrazuje. A znamená dvoužilové připojení, 120 pak 12 cm, 12 pak 12 voltů (max. 0,38 A), M střední otáčky (L nízké, H vysoké, X až Z pak velmi vysoké až ultra vysoké) a F fluidní ložiska(B a C kuličková, S kluzná atdp.). Písmeno O za pomlčkou znamená automatický restart a napěťová ochrana, 25 pak výšku 2,5 cm.

I v maximální zátěži se dá zdroj označit za vcelku tichý, při běžných podmínkách a typické zátěži pak za velmi tichý. Na tomto stanovisku se shodují takřka všechny recenze zdrojů be quiet!, nehledě na to, zda jde o řadu Dark Power Pro anebo Straight Power. Snad jen v recenzi 600 a 650wattového Straight Poweru E6 redaktor DriverHeaven poznamenal, že z motůrku větráku slyší pořád mírný brum (a že má mimořádně citlivé uši).

Regulaci otáček (a tím i hlučnosti) v závislosti na zatížení zdroje ukazuje tento graf výrobce:

Při ověřování chlazení v zátěži bezdotykovým teploměrem jsme nenaměřili skrze perforace žádné vysoké teploty, vzduch ze zdroje foukal nanejvýš mírně teplý.

Zátěžové testy a účinnost

Pro zcela přesný test zdrojů nejsme vybaveni, proto v této kapitole zatím pravidelně uvidíte takový spíše uživatelský test. Díky stále stejné sestavě a snahy nastavit na sledovaných komponentech také pokud možno stejné teploty se snažíme vytvořit určité hladiny reálné zátěže. Odběr sledujeme na wattmetru, je v něm tedy zahrnuta i účinnost zdroje. Sledujeme také stabilitu jednotlivých hladin napětí, přičemž zdroj ovlivňuje ponejvíce právě pět a dvanáct voltů. Hladinu 12 V jsme také schopni nejvíce zatížit.

Testovací sestava

 • základní deska Asus Rampage Extreme (Intel X48)
  • Load-Line Calibration zapnuta
 • procesor Intel Core 2 Extreme QX9650 (Yorkfield)
  • 11× 333 = 3674 MHz
  • C1E a EIST vypnuty
 • paměti Kingston 2× 1 GB Kingston DDR3-1800 (KHX14400)
  • 1333 MHz, 7-7-7-20-2T, Auto VDIMM
 • grafická karta Nvidia GeForce GTX 280, 1024 MB
  • 3D takty nastaveny na: 700/1506/2400 MHz (GPU/SP/mem)
 • chladič procesoru Evercool Buffalo
 • pevný disk Western Digital Caviar SE16 500 GB (WD5000KS)
 • optická mechanika Toshiba SD-H802A
 • operační systém Windows Vista Ultimate 64-bit
 • ovladače grafické karty Nvidia GeForce 180.43
 • zátěžový program Prime95 25.6
  • In-place large FFTs, 4 threads
 • zátěžový program Furmark 1.6.0
  • Xtreme Burning Test, 1920 × 1200 px, 4× MSAA, full-screen
 • utitily Asus PC Probe II, eVGA Precision 1.3.3 a RealTemp 2.7.x

Pro porovnání výkonu zdrojů a jejich efektivity jsme si zvolili referenční zdroj, který představuje Corsair TX650W. Pro zatížení jsme si zvolili celkem čtyři hladiny, reprezentující stav bez zátěže (idle), zatížení pouze procesoru a pamětí (Prime95 25.6, In-place Large FFTs, čtyři vlákna), zatížení pouze grafiky (Furmark Xtreme Burning Test) a maximální zatížení celého systému (Furmark + Prime95). Tyto čtyři typy zátěže se od sebe liší přírůstkem přibližně 130 W a testy dokážeme s poměrně malou chybou reprodukovat. Bohužel zatím v naší výbavě schází plynule řiditelný zátěžový regulátor.

Měření účinnosti zdroje již za nás udělalo sdružení 80plus, jehož výsledkem jsou grafy v této kapitole. Nutno dodat, že měření probíhala na americké síti (115 VAC). V našich podmínkách (230 voltů) se efektivita zdroje obecně přibližně ještě o další dvě procenta zvedá.

be quiet! Straight Power 550W (E6)

V našich vlastních testech předvedl Straight Power E6-550W jen lehce horší účinnost než třeba otestované zdroje Arctic Cooling Fusion 550R (elektricky údajně shodný s Corsairem VX450 a Antecem Earthwatts 500W, což jsou zase pro změnu OEM Seasonic podobné řadě S12-II) či Enermax Pro82+ 525 W. Na rozdíl od prvního jmenovaného ale neodpadl při nejvyšší zátěži a bude to možná také tím, že be quiet! naštěstí nepoužívá stejný marketing jako Arctic Cooling (označení jednotky špičkovým namísto trvalým výkonem). Nutno podoktnout, že opětovným přeměřováním zdroje Corsair TX650 jsem zjistil, že chyba mezi jednotlivými od sebe i týdny vzdálenými měřeními je zhruba dva watty.

Stabilita 3,3 a 5voltové větve je velmi dobrá, u 12V je to podobné jako třeba u Fusion 550R. Enermax Pro82+ (nebo samozřejmě silnější Corsair TX650) je na tom lépe.

Arctic Cooling Fusion 550R

Jelikož nemáme k dispozici zátěžovou sestavu, se kterou bychom byli schopni odebírat nějaké přesné hodnoty, musíme se spolehnout na relativní poměřování účinnosti zdrojů (viz výše zmíněná tabulka) a pak nezávislá měření sdružení 80Plus.org. Na webu 80Plus najdete otestovány už tři zdroje Arctic Cooling a tyto tři tedy získaly certifikaci 80Plus (AX-550T, Fusion 550RF a 550F). Testovaný 550R není určen pro jiné než 200–240V sítě a jelikož testování probíhá v Knoxville v americkém Tennesee, není mezi naměřenými. Nicméně věřím, že vnitřnosti zdroje ovlivňující účinnost jsou stejné a výsledky z 80Plus tedy i v tomto případě použitelné. Nakonec i naše měření potvrdila, že u zátěže blížící se maximálnímu výkonu zdroje (500 W) je účinnost už jen těsně nad 80 %.

Typická účinnost (při 50% zatížení) Fusion 550RF je dle 80Plus přesně 84,61 %, prrůměrná pak 82,74 %. Při příkonu 122 W a výkonu 101 W je to konkrétně 82,67 %. To je také odběr průměrného dnešního herního PC v idle. Znovu připomenu, že na naší české síti (230 VAC) bude oproti té americké (či japonské) účinnost o několik procent vyšší. To platí pro všechna čísla u všech zdrojů na 80Plus.org.

Enermax Modu82+ 525 W

 

Corsair CMPSU-650TX (referenční zdroj)

 

Enermax Pro82+ 425 W

 

 

Verdikt

Zdroje be quiet! nejsou v České republice úplně dobře dostupné. Některé modely najdete u distributora TN Trade, ale třeba Straight Power 550W je nabízen pořád v předchozí generaci (E5). Dalším problémem, těmto zdrojům často vytýkaným, je cena. Ta je především u Dark Power Pro často skutečně velmi vysoká, u Straight Power nezřídka nad podobnou konkurencí.

Zatímco u našich západních sousedů, kde se platí v eurech, koupíte Straight Power E6-550W za 78 EUR (stejně jako třeba Enermax Pro82+ 525W a Corsair CMPSU-650TX), u nás je tento poměr ještě o něco horší. Zatímco E5-550W seženete do 2500 Kč, E6 jsem našel jen za 3300 Kč. Jelikož Enermax Pro82+ 525W u nás stojí asi 2500 Kč s DPH a Corsair TX650 asi 2200 Kč, nejsem si příliš jist konkurenceschopností takové cenové nabídky.

Zatímco ve srovnání s podle mě kvalitnějším Enermaxem Pro82+ 525W by mohl be quiet! Straight Power E6-550W oslovit třeba mnohem rozmanitější a delší kabeláží, srovnání s výkonnějším Corsairem TX650 už je složitější. Tento zdroj má u nás už velmi nízkou cenu (v Německu pak srovnatelnou s tímto slabším be quietem), v kabeláži si zdroje nezadají a oba se dají označit za tiché. Možná právě v tomto ohledu mi be quiet! připadal ještě o něco lepší než OEM Seasonic v podání Corsairu.

Pohled na vnitřnosti vyvolává trochu rozpaky, směska tchajwanských kondenzátorů na sekundárním okruhu stlačená kabely se mi příliš nelíbila, u velikosti a osazení pasivních chladičů chci výrobci věřit, že ví, co dělá. Lepší dojem zanechal rozhodně větrák Protechnic s fluidními ložisky.

Ještě jednou musím naopak vyzdvihnout kabely, jejich délku i rozumnou volbu konektorů (pro různé kabely). Při ceně zdroje bych možná ale raději viděl kabeláž modulární. Ta od stejné společnosti možná je, ale jen v ještě dražší řadě Dark Power Pro. Líbilo se mi i poctivé oštítkování kabelů, příslušenství pro jejich snadné uspořádání ve skříni a dvojí druh šroubků pro uchycení.

be quiet! Straight Power E6-550W

+ tichý chod
+ kabeláž (délka, konektory)
+ účinnost (80Plus)
+ vnější provedení a příslušenství

– cena, dostupnost v ČR
– provedení sekundárního okruhu

Ticho už v názvu: zdroj be quiet! Straight Power 550W

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte