Tick-tock Intelu je mrtev. Po Ice Lake prý bude třetí 10nm generace Tiger Lake

0

V nedávné minulosti praktikoval Intel model nazvaný „tick-tock“, tedy dvouletý cyklus vývoje procesorů, kdy jeden rok přijde nová architektura na starém procesu a druhý pak její převod na nový proces. Ten vydržel od 65nm kroku (Netbursty Cedar Mill/Presler a první Core 2 na bázi Conroe v roce 2006) až po 22nm proces s čipy Ivy Bridge a Haswell. Když měl ale přijít přechod na 14nm postup, nepodařilo se dvouletý rytmus udržet a musel přijít „Haswell Refresh“ vyplňující třetí 22nm rok 2014. A teď se zdá se, že tříletý cyklus nahrazující Tick-Tock už není anomálií, ale něčím definitivním.

Loni jsme se dozvěděli, že totéž nastane i před přechodem na 10nm proces, jehož zpoždění si vynutí třetí 14nm generaci pojmenovanou Kaby Lake. Poslední informace již hovoří o tom, že stejná historie se zopakuje na dalším litografickém stupínku. Také u 10 nm mají totiž prý existovat tři generace CPU, než bude Intel moci přejít na zatím ještě velmi vzdálenou 7nm výrobu.

Tři generace budou 10nm procesory Intelu podle Ashrafa Eassy z webu The Motley Fool, jenž se polovodičovému průmyslu věnuje z investorského pohledu. Ten píše, že dle jeho informací tyto čipy ponesou označení Tigerlake (či možná spíše Tiger Lake). První generace na 10nm má nést jméno Cannon Lake či Cannonlake, poté by dle některých zdrojů měly přijít čipy Ice Lake či Icelake. Podle Eassy by měl Tiger Lake přijít až po těchto dvou předchůdcích.

Procesory Intel

Definitivní rozložení tick-tocku do tříletého cyklu není asi nic, co by překvapovalo. Pokud k němu došlo na 14 i na 10 nm, pak je při přechodu na 7 nm o to pravděpodobnější, neboť náročnost nových a ještě více miniaturizovaných litografií stále stoupá.

 

Nicméně tato informace je zatím neověřená a samozřejmě nelze vyloučit, že ji někde ovlivnila dezinterpretace nebo chyba. I pokud Tiger Lake existuje, nemusí být nutně třetím čipem 10nm generace „velkých CPU“. Jak víme, čipy Apollo Lake jsou založené na Atomové architektonické linii, takže čistě z onoho jezera v názvu vycházet nelze. Také ještě není bůhvíjak potvrzen název onoho čipu Ice Lake následujícího po Cannon Lake. Teoreticky by ho například Intel mohl zrušit a nahradit v roadmapě něčím jiným – třeba právě Tiger Lakem.

 

Pokud je Tiger Lake skutečně třetí generací 10nm čipů, pak jej lze očekávat zřejmě v druhé polovině roku 2019 nebo začátkem roku 2020. Ještě 14nm Kaby Lake má totiž přijít na přelomu letoška a roku 2017, Cannon Lake tedy nejspíše rok po něm (2017/2018), Ice Lake za další rok (2018/2019) a na Tiger Lake by tudíž vyšla řada až za dva roky po Cannon Lake. Nástup 7 nm by poté nastal mezi lety 2020 a 2021. To ovšem za předpokladu, že v plánu nenastanou další pohyby.

Časový rozvrh Intelu pro vývoj výrobních procesů
Představy z roku 2012. Vývoj nových výrobních procesů se ale po 22 nm zpomalil

Zdroj: The Motley Fool

Tick-tock Intelu je mrtev. Po Ice Lake prý bude třetí 10nm generace Tiger Lake
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 3 hlasů