Všichni kopírují TikTok. Instagram zahájil velkou ofenzívu

0

V posledním roce až dvou na scéně sociálních médií rozvířil vzduch TikTok. Služba, kde se trendy rychle mění, je postavená na sdílení krátkých videí, která lze efektivně stříhat, vkládat do nich písničky a obecně být kreativní. TikTok jako takový vznikl v roce 2017, hranice Číny opustil až o rok později po úspěšném sloučení se službou Musical.ly.

Jeho popularita roste raketově a bezprecedentně – dnes už ho používá 800 milionů lidí a navíc s ním lité tráví více času než s konkurenčními sociálními médii. Není divu, že ho ostatní chtějí napodobit. V dubnu Google oznámil formát YouTube Shorts. V květnu si zase Instagram „vypůjčil“ navigaci pro IGTV, o totéž se pokouší Snapchat. Frontální útok ale přichází až v srpnu, byť se o novinkách neoficiálně mluvilo už dřív.

TikTok, TikTok, TikTok

Začátkem srpna vyšlo najevo, že Snapchat vyjednává s velkými hudebními vydavatelstvími, aby své uživatelské základě mohl nabídnout přidávání hudby do videí. Funkci začíná testovat a globálně ji uvede někdy v tomto roce. Hudebními videy se TikTok proslavil a tvoří zřejmě většinu jeho obsahu. Snapchat sám se v posledních letech potýká se stagnací, protože Facebook pro změnu úspěšně okopíroval jeho typické funkce, především dočasné příspěvky. Těží z nich zejména Instagram.

A konečně, 5. srpna Facebook formálně uvedl formát Instagram Reels. Zatím není dostupný ve všech zemích, přičemž seznam trhů neuvádí. (Osobně už Reelas v aplikaci vidím.) Jedná se o až 15sekundové klipy, které si sami nastříháte. Přidáte do nich různé efekty, ale také zvuk. Instagram na svém blogu píše o audiu, fakticky ovšem vybíráte písničky z hudební knihovny Instagramu, byť můžete nahrávat i vlastní audio. Vaše originální nahrávky mohou být sdíleny (s uvedením autorství) a používány jinými lidmi, máte-li veřejný účet.

Komplikovaná situace TikToku

Uvedený popis sedí rovněž na TikTok. Pro úspěšnost služby může být důležitá velikost knihovny a nevíme, jaké licenční smlouvy má Facebook uzavřené. ByteDance, vlastník TikToku, se už proti chování Facebooku ohradil. Podle něj se jedná o plagiátorství. Spor dvou firem ovšem sahá za hranice videí. Zuckerberg loni konkurenční službu nařkl z cenzury politických protestů.

ByteDance se může oprávněně obávat o budoucnost. Americký prezident chce TikTok zakázat, mezitím se o odkoupení alespoň části služby snaží Microsoft. TikTok si svou pozici v západním světě zatím úspěšně budoval, ale silná firma jako Facebook s vlastními veleúspěšnými platformami by uspět mohla podobně dříve, když částečně vytlačila Snapchat. Na růžích ustláno TikTok nemá ani jinde ve světě. Indie ho v červnu zakázala. Podobná omezení otevírají dveře konkurenci.

Mimochodem, TikToku nekonkurují jen zavedené služby, ale také vznikají služby nové. Před rokem jsme psali o Bytu, americký novinář Tom Warren pak upozorňuje na další novinky jako Triller, Zynn nebo Clash. Zaznamenávají přitom poměrně výrazný ohlas.

Zdroje: blog Oberlo | Forbes | blog Instagramu | Reels na Instagramu / Centrum nápovědy Instagramu | Reuters | Times of India

Ohodnoťte tento článek!