Microsoft dostal košem. TikTok se „chce“ spojit s Oraclem

0

V první třetině července spory mezi Čínou a Spojenými státy prozatímně vyvrcholily, když Mike Pompeo, americký ministr zahraničních věcí, oznámil, že země uvažuje o zakázání TikToku a dalších sociálních aplikací z totalitní velmoci. V posledních týdnech se situace pravidelně vyvíjela.

Začněme ale shrnutím toho, proč mají USA na TikTok spadeno. Amerika se obává možné cenzury videí na přání vládnoucí Komunistické strany Číny. TikTok cenzurování odmítá. Obecně se USA bojí sběru dat o uživatelích a uživatelkách. List The Washington Post v červenci rozebral sběr dat a došel k závěru, že se sběr dat na straně TikToku zásadně neliší např. od domácího Facebooku. Data pak aspoň dnes nejsou ukládána na serverech v Číně.

TikTok je aktuálně vyšetřován mj. americkou komisí pro zahraniční investice. Pompeo o čínských technologických firmách hovoří jako o trojských koních čínských zpravodajských služeb. TikToku si koncem července všiml americký prezident, když začal prosazovat záměr, aby část TikToku odkoupila nějaká americká firma. Jinak hrozí zákazem služby. Někteří záměr kritizují, protože by odporoval principům svobody a USA by pouze napodobily Čínu, jež americké služby na svůj trh běžně nevpouští, leda se přizpůsobí místním cenzurním praktikám.

Tip: Šéfem TikToku se stává manager z Disneyho

Donald Trump dne 7. srpna vydal nařízení, podle něhož bude TikTok ve Spojených státech zakázán, nebude-li do 45 dní prodán. (Podobné nařízení postihuje také komunikátor WeChat.) O týden později prezident podepsal nové nařízení, jež dává ByteDance 90 dní na odprodání části podniku.

Z akvizice Microsoftem sešlo

Nejdříve se mluvilo o tom, že by část TikToku mohl odkoupit Microsoft. Ten to sám potvrdil 2. srpna s tím, že by data o uživatelkách a uživatelích ze Spojených států přenesl a uchovával na serverech na americké půdě. Dne 13. září ale firma oznámila, že jí ByteDance část služby prodat nehodlá. Microsoft nebyl jediným zájemcem, ačkoli byl zřejmě nejdiskutovanější volbou.

K dalším veřejně známým subjektům, které mají zájem obchod provést, patří Oracle. The Associated Press pak dnes oznámil, že právě Oracle se dostal přednost. Jedná se o interní informace od anonymních zdrojů, oficiálního potvrzení jsme se zatím nedočkali. AP dále uvádí, že o možnost investovat má nadále zájem obchodní řetězec Walmart, jenž původně plánoval spojit síly s Microsoftem.

Zatímco se TikTok nacházel v nejistotě, mnoho konkurenčních podniků začalo kopírovat jeho model. Platí to také pro Facebook, západního matadora sociálních sítí. Sám TikTok by se nejlépe transakci vyhnul, jenže možná nebude mít na výběr.

Zdroje: AP News | CNBC (1, 2, 3) | CNN | Official Microsoft Blog (1, 2) | Reuters | The Washington Post | U.S. Department of the Treasury

Microsoft dostal košem. TikTok se „chce“ spojit s Oraclem
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 3 hlasů