Tiles: třídění spuštěných aplikací v Metro stylu

0

Pěknou řádku let ovládáme aplikace ve Windows pomocí hlavního panelu. Tento „záchytný bod“ prošel nejzásadnější proměnou pravděpodobně až v případě Windows 7, i přes četné inovace se ale stále jedná o místo, kam programy posíláme, když je nechceme rovnou ukončit, nýbrž jen dočasně vytlačit z výhledu. Samozřejmě, sedmičky zavedený koncept v mnoha směrech obměnily, dovolily nám oblíbené kusy softwaru trvale připínat, takže program hlavní panel okupují i po ukončení. Všechno se nám tu ale míchá dohromady, což se stává nevýhodou, zvlášť pokud jste zvyklí provozovat souběžně větší počet programů.

Tiles se chytají myšlenky třídění, takže jsou jakýmsi panelem, který do jisté míry nahrazuje hlavní panel Windows. Předchozí počin od firmy Stardock jistě znáte, nazývá se Fences a pomáhá třídit ikony na ploše. Nyní nastal čas pořádně zorganizovat spuštěné programy. Inspiraci Windows 8, respektive Windows Phone, z Tiles ucítíte na sto honů. Neslouží však čistě k přepínání mezi programy, rovnou je odtud spustíte. Podobnost s hlavním panelem by dosud byla zbytečně vysoká, kdybyste ze stejného místa nemohli otevírat soubory a složky.

Důležité je především to, co chcete vy. Program si přizpůsobíte, jeho ohebnost si zaslouží ocenění. Tento postranní panel může být vždy navrchu, můžete se ale také skrývat. Můžete jej přesunout na druhý konec obrazovky (ve výchozím stavu zaplní pravou stranu), zmenšit, zvětšit nebo vyvolat pomocí klávesové zkratky atd. Takové možnosti nemá skoro ani hlavní panel. Tiles ho nicméně plně nahradit nemají, berte je jako doplněk, který zvýší vaši produktivitu.

Náhrada hlavního panelu? Mocný doplněk

Čerstvě po instalaci z postranního panelu zeje prázdnota. Jak jej zaplnit? Jak jinak, než spouštěním aplikací. Ve Windows jsme si navíc zvykli hojně používat metodu táhni a pusť. I tu využijete, s ní můžete do panelu přetahovat cokoliv, k čemu potřebujete mít rychlý přístup. Jak již bylo řečeno, může jít o libovolný soubor nebo i složku. Autoři vesměs ovládání vypilovali tak, aby bylo co nejpohodlnější a intuitivní. Panel má ale více tváří, celá myšlenka stojí na tom, že obsahuje několik ploch, které vám v organizaci pomohou.

Naneštěstí si v placené verzi musíte vystačit s pouhými třemi základním plochami, což je velmi omezující. Tento faktor ve velkém podkopává nohy programu s velkým potenciálem. I tak jej můžete používat a pět na něj chválu, pakliže se ale dostanete k placené edici, rozdíl okamžitě poznáte. Mezi plochami se přepínáte mj. prostým tažením. Toto ovládání nejlépe vynikne na dotykové obrazovce, ale i s myší plochu uchopíte, přetáhnete a ovládání si budete stále pochvalovat.

Původní rozdělení nechává samostatný prostor aplikacím (plocha apps), my tiles se hodí především pro statické zástupce, a proto slouží hlavně jako spouštěč. Třetí plocha se vám může zdát nejméně užitečná, což také není, pokud vás ovšem nezajímají naposledy otevřené dokumenty. Neznamená to ale, že v apps uvidíte pouze otevřené programy a zástupce pro snadný přístup ke složkám a souborům najdete jen v my tiles. Otevřené programy se mísí se zástupci. Záleží na vás, jak se rozhodnete spící a živou složku počítače nakombinovat.

Zástupci smíchaní s běžícími aplikacemi

Všimněte si ale, že ona spící složka může pěkně ožít. Uveďme příklad za všechny. V panelu si všimněte připnuté složky Počítač. Ano, program nezvládá diakritiku, o to nám ale nejde. Neaktivní zástupce si pro sebe zabere poměrně malý prostor, jen co Počítač otevřete, v panelu se objeví náhled na okno (lze ho nahradit libovolným obrázkem). Použití skupin pro oddělení aplikací proto dává smysl.

Na každou plochu dáte ty programy, které potřebujete pro nějakou konkrétní činnost. Když od ní pak potřebujete odejít a věnovat se něčemu jinému, přepnete se na jinou plochu. Plocha vás obslouží v tom smyslu, že vám nabídne vhodné aplikace ke spuštění (vždyť si je sami vyberete), navíc vám pomůže zvládnout aplikace otevřené. Perfektně tak můžete oddělit pracovní věci od soukromých záležitostí. Stačí jen mít v počítači dostatek operační paměti, aby se všechny ty otevřené programy měly kde roztahovat. Přepnutím na jinou plochu se aplikace z té předchozí neuzavřou, pouze minimalizují.

Chování Tiles lze docela slušně upravit, zapnete třeba seskupování oken pocházejících ze stejného procesu (například dva Průzkumníci, co sdílí jediný proces explorer.exe). I automatické minimalizování a obnovování oken při přepínání ploch můžete vypnout, byť si bez něj nedokáži existenci programu pořádně představit. Některé funkce se ale nemění, za každého počasí třeba zapnuté aplikace ukončíte křížkem umístěným v náhledovém okně v postranním panelu, aniž byste jej museli kdesi nepohodlně lovit.

Dokonalá přizpůsobitelnost chování i zobrazení

Jinak ale můžete jít v přizpůsobování vzhledu daleko, lze vypnout zobrazování náhledu okna, ikony i popisky.

Vyberete si z několika přednastavených velikostí, nejmenší vám na obrazovce počítače nezabere o moc víc než hlavní panel, největší varianta potěší po změnu snad jedině slepce. Důležité je, že si vybere každý. Hlavní panel tolik ovlivnit nelze (v jeho případě bych to ovšem považoval za klad).

Obrázek na pozadí ploch nedostanete, leda byste si připlatili necelých deset dolarů za placené Tiles. Můžete je vidět v akci na videu:

Další video od Stardocku ukazuje přepínání mezi plochami:

Také práci s aktivními programy si můžete přehrát na tentokrát naprosto zbytečném výukovém videu:

Vyplatí se po Tiles sáhnout?

Otázka tedy zní, zda se vyplatí používat neplacenou edici Tiles. Klíčová funkce, a sice třídění na oddělené plochy, je tu značně omezena. Další otázka logicky zní, zda se vám vyplatí utratit deset dolarů za plnou verzi. V mnoha ohledech se užitečný prográmek chová přesně jako hlavní panel Windows 7. Minimálně v tomto operačním systému ale další takový prvek nepotřebujete. Mnohem větší smysl dává nasazení Tiles v ikspéčkách nebo Vistě. A se třemi plochami se nějak dá vyžít, ne?

Ohodnoťte tento článek!