Otec webu bojuje proti Googlu a Facebooku. Chce vrátit osobní data lidem

7
notebook data internet
Ilustrační foto (zdroj: rawpixel / Pixabay)

Tim Berners-Lee před 28 lety v CERNu navrhl první web, internetový prohlížeč, jazyk HTML a protokol HTTP. Nadále zůstává ředitelem webové autority W3C a hlavním bojovníkem za to, že internet musí zůstat svobodný. V posledních letech obě tyto pozice propojil. Ubral si závazků ve W3C a založil novou firmu Inrupt, v níž chce vymýšlet, kam web dál posunovat. Prvním produktem Inruptu je Solid (Social Linked Data).

Jde o open source platformu, jejíž cílem není nic menšího než od základů překopat páteř dnešního internetu. Neberte to doslovně. Berners-Lee se spojil s inženýry s MIT a společně navrhli řešení, které by (de)centralizovalo uživatelská data na internetu. Nejen otec webu vidí riziko v tom, kolik toho o nás dnes ví Google či Facebook a kolik dat u nich uchováváme.

TIP: Tim Berners-Lee: vynálezce webových stránek

Solid chce vrátit dohled nad těmito daty uživatelům. V praxi si to představte tak, že budete mít jedno úložiště, ve kterém budete mít svou elektronickou identitu, fotky, dokumenty, kalendář, kontakty, poznámky, cokoliv… K tomuto úložišti nazvaném POD (Personal Online Data) se prostřednictvím API budou připojovat další služby, které s daty budou dále pracovat. Uživatel si sám vybere, k čemu bude mít služba přístup, jestli může údaje číst, nebo i zapisovat.

POD můžete mít u sebe

POD můžete mít na svém počítači či NASu, takže data budou skutečně uložena u vás. Zároveň ale bude možné využít komerčních poskytovatelů, kteří zdarma či za peníze vytvoří POD, jenž bude neustále dostupný, i když vám doma vypadne elektřina či internet. Bezplatný POD chce nabízet i Inrupt. Klíčové je, že umístění PODu závisí na uživateli a navíc budou moci data bez omezení migrovat, aniž by se tím přerušilo spojení s navázanými službami.

Tyto služby či aplikace by samy neměly nic uchovávat, ani byste se u nich nemuseli registrovat. Jen byste zmáčkli tlačítko pro spojení s vaším PODem, třetí strana by načetla vaši identitu a řekla si o potřebná data. Sociální síť by požadovala přístup ke kontaktům a fotkám, e-shopu by stačila jen identita apod.

Solid POD
Takhle by mohla vypadat správa PODu

Data uložená na jednom místě by navíc měla tu výhodu, že jejich úprava by se projevila na všech službách. Změníte adresu, v jednotlivých e-shopech už nic měnit nemusíte. Smažete fotku, nebude už vidět v žádných online galeriích nebo sociálních sítích. Používáte-li sportovní aplikace, vaše výkony se budou synchronizovat ve všech připojených službách typu Google Fit, Runtastic nebo Strava.

TIP: Data mezi účty u Googlu, Microsoftu nebo Facebooku přenesete na pár kliknutí

Na papíru vypadá Solid bezvadně, v praxi ale může přinést i rizika. Sice rozdělíte to, kdo vaše data uchovává a kdo s nimi pracuje, jenže data budou uložená na jednom místě a potenciální útočník (či tajné služby, průmysloví špioni atd.) bude mít jednodušší práci. Jednou prolomí účet a získá vše.

Otazníkem též zůstává, kdo či jestli vůbec Solid začne podporovat. Miliardy lidí ochotně sdílí data s velkými internetovými hegemony, aniž by si uvědomili následky. Google, Facebook, Amazon a spol. určitě nebudou mít zájem zbavit se správy vašich dat. A co jiného dnes většina populace na internetu používá?

Úspěchem bude, když Solid uspěje alespoň tak jako nezávislá digitální identita MojeID. Je na ní zaregistrovaný každý desátý český uživatel, podporuje ji řada českých e-shopů nebo jiných stránek, ale žádnou revoluci nezpůsobila, jen existuje vedle původních řešení. Berners-Lee má ale nejspíš vyšší ambice.

Otec webu bojuje proti Googlu a Facebooku. Chce vrátit osobní data lidem
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (88%) 15 hlasů

7 KOMENTÁŘE

  1. MojeID je tak populární, prootže bez něj českou doménu nekoupíš. A dalších pár se tam jednou registrovalo a už to nikdy neotevřelo. Rád bych viděl, kolik lidí to opravdu používá mimo komunikaci s cz.nic.

  2. Ja teda MojeID nemam, ale domenu jsem si registroval pres WEDOS, respektive ji za me registroval u CZ.nic, takze nevim, jestli to je nebo ne potreba.

    Kde ale potrebujete MojeID je ta Babisova loterie EET, toho se ucastni hodne lidi, takze vim, ze treba tata si to MojeID vytvarel jenom kvuli tomu, jinak by o to nikdy zajem nemel.

  3. Zní to zajímavě a i přes informace uvedené v článku bych řekl, že se riziko sníží, data budou sice napadnutelná u vás doma všechna na jednom místě, ale to už jsou beztak teď a ne na jednom místě ale na mnoha.

  4. Rovnaká hlúposť ako GDPR ktoré prakticky pre užívateľa znamená že odklikne tak či tak ináč stránku nepoužije. A užívateľovi je jedno či odklikne GDPR, alebo inak nazvané spracovanie dát a pod.

  5. Nikoho nenapadnulo, ze kdyz jednou dostane sluzba byt jen „RO“ pristup, tak uz vsechna potrebna data ma? Aneb je uplne jedno, jestli se zaloguji do Google, ci Facebooku, potrebna personalizovana reklama se zobrazi na zaklade aktualne povolenych, ci nacachovanych dat. Je trochu blahove si myslet, „svoji osobni spravou dat“ vyresim situaci trackovani. Otisk pocitace? Telemetrie? GeoIP? …

    • Tomuhle zrcadlení obsahu se asi nepůjde vyhnout, leda by stálo přímo v podmínkách, že firmy si ty zpřístupněné údaje nesmí uchovávat u sebe. Klíčové ale je, že vlastniství a výhradní kontrola připadne uživatelům, takže třetí strana nebude moci samovolně něco cenzurovat (mazat) nebo bránit přenést ta data jinam.