Tip: Efekty VHS, 3D, artefakty v obraze atd. Jak vytvořit retro či záměrně poničenou fotku? [Android]

Buďte kreativní. Pokud vás už obyčejné fotky nebaví, můžete si vyhrát s filtry, které napodobují obrazy různých zařízení, např. videokazety nebo konzole jako NES. Nebo do snímků přidejte záměrné chyby.

0
Cnews
Cnews

Pokud nevíte, k čemu by vám měla být fotka, která v originále vypadá úplně normálně, ale záměrně její kvalitu určitým způsobem degradujete, raději tento tip přeskočte. Pokud máte vás baví vytváření retro fotografií, nebo si jen rádi hrajete s obrazem patrně vás napadne, k čemu sadu filtrů využít. Dnešní doba je pro podobné hrátky rájem.

Představím vám dva nástroje pro Android, s nimiž si vyhrajete. Oba již názvem jasně odkazují k tomu, že fotky, které do nich pošlete, se po pár zásazích s originálem budou značně rozcházet. Nejedná se však o klony Prismy, která jde cestou uměleckých efektů.

Glitchr

První nástroj mně osobně vyhovuje více. Samotné prostředí je retro a ovládání nastavené tak, aby bylo co nejpřístupnější. Glitchr nabízí řadu zajímavých efektů, a to od VHS po převedení obrázku na znaky tabulky ASCII. Klepnutím na koš snadno snímek uvedete do původní podoby a můžete experimentovat s jinými efekty a filtry.

Nechybí ani funkce pro vkládání záměrných chyb, která snímek obvykle rozdělí na více či méně částí, které přemístí na obrazovce a k tomu obraz proloží barevnými pruhy. Kámen nezůstane na kameni. Efekt není jen jeden, aplikace chyby vytváří náhodně, přičemž klepnutím na tlačítko s efektem vyzkoušíte další variaci.

Stáhněte si Glitchr

To ostatně platí pro většinu efektů, že dalším klepnutím zkusíte jinou variaci. V případě zvýraznění rastru např. dostanete pokaždé hrubší obraz.

Někomu v aplikaci může chybět podrobnější nastavení nebo více efektů. Glitchr je navíc poměrně starý a není jasné, jestli o něj původní autor ještě někdy projeví zájem. Dnes zatím funguje (pro radost mnohých zdarma a bez reklam), tak doufejme, že se na tom nic nezmění.

Glitch!

Oproti konkurenčnímu nástroji se Glitch zaměřuje na jiné efekty. Některé jsou shodné, což platí především pro záměrné vytváření chyb v obraze nebo efekty jako 3D či VHS, ale vynechává efekty napodobující zobrazení na zařízeních jako NES či Gameboy. Nabídka Glitche je aspoň pro mě osobně méně atraktivní, protože zdejší efekty často překračují hranici únosnosti.

Obrázky jsou natolik nepoznatelné, že již postrádá smysl efekty či filtry používat. Některé jsou placené. Není také tak snadné obnovit původní vzezření fotky, na druhou stranu určíte kvalitu a rozlišení výsledného dílka. Kdyby vás nezajímaly jen statické obrázky, oceníte možnost tvořit animace.

Stáhněte si Glitch

Povedené mi připadá ovládání. Po vybrání efektu dostanete instrukce, jak s ním nakládat. Někdy stačí se dotknout obrazovky, jindy po ní jezdíte prstem a tím měníte parametry daného efektu. Oproti výše zmíněnému nástroji je Glitch rozvíjen, takže získává nové funkce a jsou v něm opravovány chyby.

Ohodnoťte tento článek!