Tip: Kde sehnat instalační obraz? Rozcestník na soubory ISO s různými verzemi Windows

Instalační obrazy seženete na webu Microsoftu, ale najít ten správný odkaz není snadné. Někdy jde o nemožný úkol. Usnadněte si život a k získání patřičného odkazu pro stažení použijete neoficiální rozcestník.

14
Windows
Windows

Dnes opravdu není pravidlem, že stažení Windows znamená stažení pirátské kopie. Doba fyzických nosičů pomalu končí a v řadě domácností je běžné, že již stříbrné kotouče ani nemáte kde přehrát. Zvlášť to platí pro moderní laptopy bez optických mechanik. Windows si lze koupit digitálně, kde již fyzické instalační médium není poskytováno vůbec, nebo za příplatek. Pak je stažení na místě.

Zvlášť Windows 10, který každého půl roku vychází v nové hlavní verzi (někdy pak Microsoft aktualizuje média pro starší vydání), nás naučila, že doby dlouhodobého uchovávání starších instalačních médií jsou pryč. Pravost licence se ověřuje pomocí produktového, klíče případně jinými metodami, např. porovnáním digitálního otisku počítače s uloženým otisky na serverech Microsoftu, případně jsou informace o licenci ukládány do firmwaru základní desky.

Řekněme, že si potřebujete přeinstalovat Windows. Čistá instalace z instalačního média, např. flash disku, bude patřit k nejoblíbenějším možnostem. Pokud jste ale neobdrželi instalační médium, potřebujete někde sehnat instalační obraz Windows. Neexistuje důvod, aby nebyl dostupný ke stažení a pro novější verze Windows to konečně také platí.

Jak získat požadovanou verzi Windows

Dostat se k požadované verzi nicméně není snadné. Pro Desítky Microsoft poskytuje Media Creation Tool, tedy zvláštní nástroj, který ale nabízí jen aktuální vydání. Což může být pro většinu případů žádoucí. Co když ale stojíte o starší vydání? Navíc nástroj sám o sobě neříká, kterou verzi si stáhnete. Dostat se k odkazům na starší verze Windows je na webech Microsoftu úkol velice obtížný. Můžete ale zajít na web Adguard.

Tato služba vám umožní si snadno stáhnout vybraný produkt od Microsoftu, což je kromě Windows např. Office. Pomocí několika nabídce si zvolíte přesně tu verzi, kterou potřebujete. Uvedu příklad:

 1. Z první nabídky zvolím Windows.
 2. Pak si vyberu požadovanou verzi, např. Windows 10 v1607.
 3. Dále zvolím klasicky obraz s edicemi Home a Pro.
 4. Následuje výběr jazyka, což bude většinou čeština (Czech).
 5. Nakonec určím bitovou edici
 6. Stahuji pomocí nabídnutého odkazu.

Služba sama instalační obrazy nehostuje, jen slouží jako rozcestník. Stahování samotné pak probíhá ze serverů Microsoftu.

Stáhněte si požadovaný čistý instalační obraz s Windows
Stáhněte si požadovaný čistý instalační obraz s Windows
Tip: Kde sehnat instalační obraz? Rozcestník na soubory ISO s různými verzemi Windows
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

14 KOMENTÁŘE

  • Divné to není. Je to logické. Microsoft nejdříve uvolňuje finální build do insideru. Ten samý pak uvolňuje jako „final“ přičemž iso v insideru a finální jsou totožná. Jenže Enterprise jako finální nedává Microsoft ke stažení, takže adguard tam má to generované v insideru, pro které platí to, co jsem psal, že je totožné s finálním. Ověřit si tento fakt můžeš tak, že si porovnáš klasické iso (home/pro) v insideru a finální, jsou totožná. A to enterprise zas s oficiálním sha1, tedy ještě před nedávnem uvedeným na MSDN, ale ty SHA1 máš uvedeny všemožně na netu, včetně webu:
   http://krakatoa.www3.cz/win10.php
   osobně ověřeno.

 1. Vy jste fakt někdy někdo stahoval ISO přes ten jejich Media Creation Tool? Leze to odtamtud půl dne, je to staré, neaktualizované (stáhnete ISO, nainstalujete a hned nato stahujete další giga záplat, oprav a aktualizací), služba úplně o ničem. Stahování z neoficiálních webů je jediná možnost jak tu práci trošku zracionalizovat snad už od dob Windows XP.

  • Nikdo nikdy ISO přes MCT stáhnout nemohl, protože MCT ISO nestahuje, MCT stahuje ESD a teprve z něj vytváří ISO.
   Nechápu smysl toho dalšího tvého žvatlání, nějak nedává smysl. A pokud jde o aktualizované, ideálně upravené, tak není problém si ho vytvořit, stačí si stáhnout ISO nebo ESD (na oboje jsou linky na tom odkazovaném webu adguarda), a do instalačky pak integrovat aktualizace, úpravy, ovladače, prostě si pak s instalačkou můžeš dělat co chceš.
   Mimochodem pokud jsi MCT zkoušel zrovna v tom čase, ve kterém jsi psal příspěvek, tak v 19:00 byl „Patch Tuesday“ a tedy se celosvětově spustilo každoměsíční aktualizování, takže může být nějaké stahování z webu Microsoftu trošku pomalejší.

    • On myslel včetně aktualizace, tedy s aktuální revizí. Microsoft tam má buď revizi 0, která je zastaralá už při oficiálním uvedení daného buildu, nebo refresh revizi, pro kterou platí to samé, v čase uvedení je ta revize už zastaralá.

    • Si to pořádně přečti troubo a pak něco tlachej. ty si možná stáhl poslední verzi, klučino, ale ta poslední verze může být 3-4 měsíce stará a od té doby tam MS nas*al další tuny záplat a hovadin, takže stahuješ ISO a pak další hodinu flikuješ a ladíš, kapišto?

   • Že Tobě naprosto jasné a srozumitelné věci nedávají smysl, mě naprosto nepřekvapuje 😀 Každý idiot pochopí, že když napíšu, že ISO (speciálně pro Tebe, abys tu zbytečně necancal a nehonil si tu triko jako blbeček) vytvořené z ESD stažene prostřednictvím MCT je o ničem, tak jsem jej asi v čase 19:00 nestahoval, proč bych to dělal proboha … akorát Ty sis zase přihnul víc než je zdrávo a meleš nesmysly. Běž prosimtě mezi ty infantily na Živě, tam ty Tvoje tlachy možná ještě někoho zajímají a tady dej lidem pokoj. Ještě si zapoměl vyrukovat s vynálezem kola v podobě té Tvojí superinstalačky, to bys měl, aby byla exhibice úplná ….