Tip: Kde zaparkovat v Liberci? Město zprovoznilo web, který informuje o zaplněnosti parkovišť

Nová služba pro všechny, kdo chtějí parkovat v Liberci, má pomoci městu optimalizovat systém parkování. Počet parkovacích míst není nafukovací, snáze najdete ta volná.

0
Parkování ve větších městech nemusí být snadné (Ilustrační foto)
Parkování ve větších městech nemusí být snadné (Ilustrační foto)

Technologie nemusí být jen hračka pro vymezenou skupinu nadšenců a nadšenkyň. Právě naopak by měla usnadňovat životy běžných lidí a pomáhat nám s každodenními starostmi tak, abychom se nestali jejím otroctvem. Loni jsme vás upozornili na chatbota, jenž lidem v New Yorku rozdává právnické rady v situacích, kdy policie nespravedlivě pokutovala zaparkované vozidlo.

Dnes máme pro nás využitelný tip. V Liberci byla 9. května v 1. etapě zprovozněna služba, pomocí které snadno najdete volné parkovací místo. Když tak chcete v Liberci zaparkovat, můžete sledovat webovou informační aplikaci. Hovoří se také o mobilní aplikaci, která ale dle vlastního zkoumání neexistuje. Mobilní aplikací je v tomto případě zřejmě myšlena webová stránka. To jen pro upřesnění.

Aktualizace při změně stavu parkovacího místa proběhne za zhruba pět minut. V celém městě parkovací místa hlídá 240 čidel, přičemž tento stav není konečný. Podle České televize by jich časem mělo být 1 400. Instalace čidel by měla proběhnout do poloviny příštího roku. Čidla mají podle ČT životnost kolem pěti let. Celý projekt by měl vyjít na zhruba 10 milionů korun, magistrát města žádá EU o dotaci. Podle Českého rozhlasu stál samotný software 140 000 korun.

Pomocí webové aplikace vidíte, kde se dá v Liberci parkovat
Pomocí webové aplikace vidíte, kde se dá v Liberci parkovat

Jedná se v konečném důsledku o nejmenší částku. Provoz služby město přijde na 260 000 korun ročně, uvádí ČT. K dalším cílům patří možnost sledovat informace o parkovacích místech nejen z počítačů a mobilů, ve městě by se měly objevit informační cedule, jichž by mělo být kolem třiceti. V rámci návrhu projektu Parking Liberec se počítá s kapacitou 2 386 sledovaných parkovacích míst.

Liberec celkově patří k českým pionýrům v propojování parkování s novými technologiemi. Ve městě je možné parkovného uhradit kartou, což bylo v roce 2016 kupodivu stále tak vzácné, že byl Liberec mezi prvními. O několik měsíců později město zavedlo také možnost zaplatit pomocí SMS. Nabízí také pěkný informační web na adrese www.parking.liberec.cz.

Tip: Kde zaparkovat v Liberci? Město zprovoznilo web, který informuje o zaplněnosti parkovišť
Ohodnoťte tento článek!
1 (20%) 2 hlasů