Tip: Kudy se šíří dezinformace? Interaktivní mapa dezinformačních kanálů na českém YouTubu

Video je dnes oblíbený a dostupný formát, který může být tím spíše nosičem dezinformací. Nepřehlédněte unikátní český žurnalistický projekt.

8
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Špatná práce s informacemi na internetu je běžnou věcí, jak jsem poukazoval ve velkém pátečním článku. Dezinformace a neschopnost odhalit kanál s falešnými zprávami patří jen ke zlomku potíží, které aktuálně s internetem máme. Netvrdím, že je internet všeobecné zlo a měli bychom se ho zbavit, je však potřeba naučit se s ním pracovat. (Obecně vlastně nejde o internet jako takový, ale o určité principy pro identifikaci zdroje.)

Jak jsem naznačil, jedním z aktuálních trendů zpravodajství je na datech založená žurnalistika a práce s velkými daty. Nelze nepoukázat na výsledek náročné práce Jakuba Zelenky a Jiřího Kropáčka z Aktuálně.cz, kteří sestavili a mapu vztahů dezinformačních kanálů na českému YouTubu. Mapa využívá možností dnešní techniky, takže je interaktivní a funguje v každém prohlížeči.

Síť vztahů dezinformačních kanálů na českém YouTubu
Síť vztahů dezinformačních kanálů na českém YouTubu

Na mapě můžete vyhledávat podle názvu, pokud si chcete ověřit, zda se na ní nenachází vámi podezřelý zdroj informací. Vyhledávání přijde vhod, protože jak mapa ukazuje, jedná se o obrovskou síť, která je skoro dokonale propojená, má ovšem své epicentrum. Mapa zachycuje jen jednu konkrétní sociální síť, právě YouTube je ale dnes nesmírně důležitý. Kropáček a Zelenka uvádí:

„Videa vytržená z kontextu jsou efektivním způsobem, jak šířit lži a manipulace. A jednou z nejoblíbenějších sítí, kudy se šíří, je portál YouTube. Jak ukázala analýza dat, kterou uskutečnil server Aktuálně.cz, středobodem českých konspirátorů a dezinformátorů na YouTube je proruský kanál New World Order Opposition (Nwoo).“

Vyberte jeden zdroj a uvidíte, jak je propojený s ostatními
Vyberte jeden zdroj a uvidíte, jak je propojený s ostatními
Tip: Kudy se šíří dezinformace? Interaktivní mapa dezinformačních kanálů na českém YouTubu
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlasů

8 KOMENTÁŘE

  1. Lidi z Aktualně.cz sestavili mapu vztahů dezinformačních kanálů na českému YouTubu 😀 Cylon nezklamal. Lidi z jednoho z největších dezinformačních kanálů na českém netu sestavili mapu dezinformačních kanálů na jednom z nejfejkovějších webů vubec, na YouTube 😀
    Prosimvás, pokud chcete vůbec začít přemýšlet (psát ne, k poznání vede ještě hodně dlouhá cesta koukám), tak v prvé řadě vy, musíte čerpat z NORMÁLNÍCH zdrojů. Malá nápověda může být magazin týdeníku Respekt s názvem Dezinformace ….

  2. Podle analýzy Daniela Solise jsou autoři tohoto článku součástí sítě nástrojů velkého spiknutí, které v této zemi osnují vysocí představitelé skupiny Bilderberg prostřednictvím nejrůznějších proxi panáků a mediálních uskupení. Aktuálně.cz je součást akvizice panáka Bakaly po prohraných volbách jeho parťáka Schwarzenberga. Kolem toho všeho křepčí z povzdálí Rothschildové, CIA tak jako všudypřítomný finanční spekulant a rozvraceč nepohodlných režimů Soros. Více zde: http://danielsolis.cz/nastroje-bilderbergu-v-ceskych-zemich/