Tip na web: Jak se liší cenzurované verze filmů od původních

0

Filmoví fanoušci určitě vědí, že snímky nevycházejí ve všech zemích ve stejné podobě. Dokonce se liší i v rámci jednoho trhu, když verze pro kina, DVD i televize vypadá jinak. Web movie-censorship.com tyto rozdíly vyhledává. V přehledné databázi najdete necelých 2500 filmů (ale i seriálů či her).

 

Nenechte se zmást názvem, za odlišnými verzemi nestojí vždy jen cenzura (politická, odstranění explicitních sexuálních scén apod.). Někdy se film zkrátí pro kina, ale na DVD vyjde speciální edice, režisírský sestřih, po čase je film remasterován, přestříhán, přidají se nové scény. Aby po letech zase zamířil do kin třeba ve 3D. Expertem v těchto nekonečných čachrech jsou třeba George Lucas (Star Wars) či James Cameron (Titanic, Terminátor, Avatar). Na movie-censorship.com si tak můžete na screenshotech a textových popiscích ověřit, v čem se jednotlivé edice liší.

Hezkým příkladem je i snímek E.T. – Mimozemšťan. Režisérský sestřih je o tři a půl minuty delší než kinoverze, přibyly dvě nové scény, v jednom případě bylo zmírněno násilí ve filmu, v jedné scéně byla nahrazena hudební stopa. A fanoušci našli 56 digitálních úprav. Fajnšmekři si určitě všimli nové siluety při přeletu kola přes měsíc, případně když Spielberg z filmu odstraňoval zbraně a nahradil je vysílačkami!

movie-censorship.com

Najdi sedm rozdílů, foto: movie-censorship.com

PS: Možná jste už na podobné stránky narazili, jedná se totiž o překlad německé databáze schnittberichte.com, která už obsahuje přes 7500 záznamů.

Via +František Fuka

Ohodnoťte tento článek!