Tip: neplýtvejte silami připojení, pokud na YouTube posloucháte hlavně audio

0

I když máte relativně rychlé připojení, proč byste ho měli nechat soustředit se na zbytečnou akci? Nebývalo tomu tak vždycky, ale v tuto chvíli YouTube používá stejnou zvukovou stopu, ať už se na video díváte v jakékoli obrazové kvalitě. Nejnižší je rozlišení 144p, obvykle se pokračuje aspoň k 480p, přičemž dnes už běžně narazíte na obsah v HD.

Nejspíš je vám jasné, kam míříme. Pokud se zvuková stopa nemění s tím, jak ručně volíte kvalitu v nabídce pod ozubeným kolem, můžete jednoduše vybrat nejnižší možnou, pokud se na video nedíváte a primárně posloucháte audio. Pánové z blogu Google Operating System došli k závěru, že při dvouhodinovém koncertu Davida Gilmoura bylo staženo 237 MB při kvalitě 360p.

 

Naproti tomu při kvalitě 144p to bylo pouze 94MB. Snížením kvality tak ušetříte 143 MB, aniž byste ovlivnili kvalitu zvuku. Samotná zvuková stopa „váží“ 111 MB. Bohužel, na desktopu zatím nelze (oficiálně) přehrávat pouze zvuk, byť ze smartphonů si funkci možná vybavujete. Díky dvěma odděleným streamům jsou přehrávače schopné pustit pouze audio stopu.

Dva streamy jsou dostupné pouze tehdy, když používáte Flash Player, případně přehrávač postavený na HTML5 v prohlížeči, jenž podporuje Media Source Extensions. Trik se hodí mj. na omezeném (mobilním) připojení.

Zdroj: Google Operating System

Ohodnoťte tento článek!