Tip: Obtěžují vás neustálé dotazy, zda chcete přijímat oznámení z webů? Vypněte je

Leze vám neustálé vnucování oznámení na nervy? Web se vyvíjí, což je trend pozitivní, nicméně pokud jsou pro vás oznámení zbytečnou funkcí, pro klid na duši bude lepší, když se oznámení webových aplikací zbavíte.

7

Zvlášť posledních několik měsíců při brouzdání na webu pozoruji trend, který mně osobně nevyhovuje. Každý druhý web se k vám pokouší propašovat oznámení o novém obsahu prostřednictvím notifikací. Váš postoj k této problematice se bude odvíjet od toho, jak máte svůj informační prostor nastavený. Řadě lidí, kteří navštěvují pár stránek a služeb, mohou oznámení přijít vhod.

Pokud jste spíše jako já a nové příspěvky v případě obsahových webů případně sledujete jinými kanály, k nimž dnes patří bezesporu primárně sociální sítě, dále však také čtečky RSS, neustálé dotazování vás může obtěžovat. „Chcete, aby web zobrazoval oznámení o novém obsahu?“ Pokud víte, že je vaše odpověď vždycky záporná, můžete dotazování přímo vypnout ve svém prohlížeči. Aspoň většina z nich vám dnes tuto možnost nechává.

Přirozeně najdeme případy, kdy oznámení mohou být vhodná. K typickým případům patří komunikátory jako Messenger, Skype nebo WhatsApp. Oznámení patří k relativně čerstvým funkcím webu a jedním ze znaků nové generace webových aplikací, jež bývá nazývána jako tzv. progressive web apps.

Stává se standardem, že vám web nabízí oznámení ohledně nového obsahu
Stává se standardem, že vám web nabízí oznámení ohledně nového obsahu

Zatímco na mobilech progresivní webové aplikace i se svými oznámeními možná ještě klasickým aplikacím ukáží, zač je toho loket, teď se raději podíváme na to, jak spravovat oznámení v nejrozšířenějších prohlížečích pro Windows – a hlavně jak prohlížečům zatrhnout, aby se vám oznámení nabízely. Pokud jste jako já, čtěte dál.

Chrome

Google svůj Chrome vybavil dlouhou sekcí typů obsahů, které lze vypínat. Modularita v tomto případě znamená, že se můžete zbavit také neustálého vtírání ze strany webů, které by k vám chtěly prostřednictvím oznámení distribuovat nějaký obsah. Otevřete Nastavení | Rozšířená nastavení | Ochrana soukromí a zabezpečení | Nastavení obsahu.

Chrome nastavení oznámení schovává poměrně hluboko
Chrome nastavení oznámení schovává poměrně hluboko

V seznamu klepněte na Oznámení a v detailech předvolbu deaktivujte přepínačem v horní části. V této sekci pak dále najdete již udělená povolení, ale též weby, jimž jste zobrazování oznámení naopak výslovně zakázali. Na tomto místě tedy můžete svá dřívější rozhodnutí pohodlně měnit.

Edge zatím nenabízí možnost, jak se žádostí o povolení zbavit, takže je zatím můžete jen přijímat, nebo odmítat.

Firefox

Připadá mi to zvláštní, že právě Firefox nenabízí snadnou možnost, jak neustálé dotazování na zobrazování oznámení vypnout. Respektive v nastavení prohlížeče v sekci Obsah | Oznámení naleznete možnost vypnout zobrazování samotných oznámení, a to jen dočasně (Nerušit mě). Zajít musíte na stránku about:config, kde najděte předvolbu dom.webnotifications.enabled. Změňte např. dvojitým klepnutím hodnotu na False.

Kdykoli se můžete vrátit zpět přepnutím hodnoty zpátky na True. Pokud na některých webech o oznámení stojíte, vypínejte žádosti o schválení oznámení individuálně. To ostatně platí vždy, bez ohledu na prohlížeč. Pokaždé, když stránka donutí Firefox zobrazit příslušný dotaz, otevřete nabídku vedle Teď ne a zvolte Nikdy nepovolovat.

Opera

Pokud používáte Operu, nemusíte se ničeho obávat. Příslušná předvolba existuje, jen je celé nastavení uspořádané jinak než v případě aktuálního Chromu, přestože se jedná o prohlížeč založený na Chromiu. Jděte do Nastavení | Weby. V sekci Oznámení najdete tři srozumitelné předvolby, jimiž chování funkce ovlivníte. V našem případě se snažíme oznámení odstavit tak, aby nám vůbec nebyla nabízena, takže zvolte Zakázat webům zobrazovat oznámení.

Správa oznámení v Opeře představuje ideální mix možností
Správa oznámení v Opeře představuje ideální mix možností
Tip: Obtěžují vás neustálé dotazy, zda chcete přijímat oznámení z webů? Vypněte je
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlas/ů

7 KOMENTÁŘE

  1. Tak to mě v Chrome, přiznám se, dostalo. Standardně je tam “Před odesláním se zeptat (doporučeno)” a vůbec mě nenapadlo, že se to přepnutím změní na “Blokováno” a tak jsem to ani nezkoušel. Myslel jsem, že se tím prostě vypne dotaz a vše bude automaticky potvrzováno jako ano (to “doporučeno” na to jen nahrává).
    V Google jsou opravdu UX prasata 🙁

  2. No já mám zase opačný problém u Firefoxu. Čekal bych, že tam uvidím snadno informace, že ta stránka ty oznámení podporuje. Bohužel musím u messengeru, Facebooku, gmailu to hledat kdesi v nastavení jak chůj pro jejich aktivaci.