Tip: Outlook.com jako poštovní klient. Přijímejte v něm zprávy z jiných účtů přes IMAP

6

K nejlepším vlastnostem Outlooku.com, který by již měl být v nové verzi dostupný pro všechny, patří možnost ke službě Outlook.com připojit jinou schránku. Již dříve podporoval vybírání jiných schránek skrze protokol POP. Jenže časem začal podporovat rovněž mnohem pokročilejší protokol IMAP. Tím získal nad svými soupeři náskok.

POP versus IMAP

To je něco, co jen tak nějaká zdarma dostupná e-mailová služba neumí. Neumí to dokonce ani jinak skvělým Gmail. Rozdíl je ten, že zatímco skrze POP vybíráte jiné schránky stažením zprávy, kde s ní dále pracujete na čistě lokální úrovni, IMAP vám nabídne prakticky v reálném čase pohled do vzdálené schránky. V poštovním klientu vidíte zprávy a složky tak, jak se aktuálně nachází na vzdáleném serveru.

To se hodí zejména pokud se schránkou pracujete z různých klientů a zařízení, což je v dnešní době samozřejmost. Určité scénáře pro využití POPu se stále najdou, dnes však tento protokol stojí na okraji zájmu. Skrze IMAP nicméně můžete dokonce přímo ve webovém rozhraní služby Outlook.com sledovat zprávy z jiných schránek, byť roli pošťáka nenaplňuje důsledně, viz poslední odstavec.

E-mail importovaný z jiné schránky
E-mail importovaný z jiné schránky

Připojení Gmailu

Ke své schránce ve službě Outlook.com tedy můžete připojit libovolnou jinou e-mailovou schránku (pakliže podporuje IMAP) a pracovat se všemi e-maily na jednom místě. Tím místem může být webové rozhraní služby na adrese outlook.com, všechny zprávy však uvidíte také v e-mailových klientech, k nimž jste svůj e-mailový účet Outlook.com připojili.

Přidejte e-mailový účet
Přidejte e-mailový účet

Nastavení je přitom jednoduché, jen musíte znát parametry připojení e-mailové schránky přes protokol IMAP, kterou chcete do Outlooku.com přidat. Správu přidaných účtů najdete, když klepnete na symbol ozubeného kola v horní nástrojové liště webového prostředí Outlook.com. Dále zvolte Možnosti | Pošta | Účty | Připojené účty.

Microsoft přímo podporuje svého největšího rivala v oboru, tedy Gmail. Pakliže chcete k Outlooku.com připojit Gmail, stačí vám v sekci Připojené účty v oddílu Přidání připojeného účtu klepnout na Gmail. Jediné vaše zásadní rozhodnutí spočívá v tom, jestli se mají e-maily z Gmailu zobrazit ve stávajících složkách odpovídajících těm v Gmailu, nebo se mají pro ně vytvořit nové odpovídající složky.

V prvním případě uvidíte např. e-maily ze složky s doručenou poštou právě ve složce doručená pošta v Outlooku.com. Tento přístup nabízí lepší těsnější integraci a zprávy na jednom místě. Vytváření samostatných složek (např. druhá složka s doručenou poštou) vede potenciálně ke snazší organizaci a zpřehlednění e-mailů, ale zase vás nutí kontrolovat více složek. Osobně preferuji první možnost, ale je to na vás.

Mají být zprávy importovány do stávajících složek, nebo do nových?
Mají být zprávy importovány do stávajících složek, nebo do nových?

Vyberte jednu ze dvou možností a klepněte na OK. Pak ještě potvrdíte propojení účtu, přičemž budete přesměrováni na povědomý dialog pro potvrzení oprávnění od Googlu. Klepněte na Povolit a po dalším přesměrování bude potvrzeno, že propojení proběhlo úspěšně. V tomto bodě jen zbývá dadat, abyste měli trpělivost, než budou v Outlooku všechny e-maily viditelné. Pakliže na Gmailu skladujete mnoho zpráv, může to být velmi dlouhý proces.

Připojení jiné e-mailové schránky

Kdybyste chtěli ve službě Outlook.com vybírat jinou e-mailovou schránku než Gmail, postupujte ze začátku stejně jako výše. Pouze v sekci Připojené účty nevyberte Gmail, nýbrž klepněte na Jiné e‑mailové účty. V tomto bodě musíte zadat svou E-mailovou adresu a Heslo a pak vybrat, v jakých složkách se mají zprávy zobrazovat. Viz výše. Svou volbu potvrďte klepnutím na OK.

Správce účtů napovídá stav synchronizace
Správce účtů napovídá stav synchronizace

Outlook.com očividně rozpoznává řadu služeb, nejen Gmail. Dle vlastních zkušeností mohu konstatovat, že pochopil, že e-mail na doméně @spoluzaci.cz patří Seznamu a dokázal správně nakonfigurovat celé připojení! Microsoft tak dobře vykryl Česko, kde většinu lidí, kteří si nenašli populární zahraniční služby, ukradl pro sebe právě Seznam.

Pakliže nastavení pro propojení schránky nalezeno nebude, budete ho ovšem muset zadat ručně. V takovém případě se vás Outlook.com nejdříve zeptá, jestli chcete použít protokol POP, nebo raději IMAP. Buď jak buď, po výběru se otevře podrobné nastavení (Připojení nového účtu IMAP/POP), kde musíte kromě přihlašovacích údajů vyplnit právě informace o serveru, k němuž se má Outlook připojovat. Tyto informace získáte od poskytovatele služby.

U některých účtů může být potřeba ručně nastavit parametry připojení
U některých účtů může být potřeba ručně nastavit parametry připojení

Práce s importovanými e-maily

Jakmile se vám podaří účty propojit a načtou se vzdálené zprávy, můžete s nimi pracovat podle toho, do jaké složky jste jim přisoudili, aby se byly importovány. Pakliže jste vybrali první možnost, budou se nové importované e‑maily objevovat po boku příchozích e-mailů adresovaných do vaší schránky Outlook.com. Práce s nimi je úplně běžná.

Snad bych vás jen upozornil na to, že pokud budete chtít odpovědět, můžete se přepnout na libovolný z dostupných účtů. Na e-mail poslaný a Gmail můžete odpovědět z adresy @gmail.com, nebo si můžete vybrat např. svou schránku na doméně @outlook.com. Podotýkám, že standardně je vybrána ta adresa, na níž byl adresován e-mail, na který odpovídáte.

Přepněte adresu, z níž má být odpověď odeslána
Přepněte adresu, z níž má být odpověď odeslána

Kdybyste chtěli odpovědní adresu změnit, klepněte v odpovědi na tlačítko se dvěma šipkami na konci pole Komu. Tím se zobrazí další pole, včetně nabídky Od pro přepnutí účtu, z něhož bude odpověď odeslána. Co dodat? Je pohodlné mít všechny e-maily pod jednou střechou. Druhým dechem musím ale dodat, že práce s jinými účty ve službě Outlook.com nemusí být tak pružná jako v běžných poštovních klientech. E-maily se mohou stahovat s větší či menší prodlevou.

Především ale Outlook.com nefunguje jako klasický klient tak, že by změny odrážel na serveru. Pokud tedy smažete e-mail ze schránky Outlook.com, stále zůstane v Gmailu. IMAP tím z poloviny pozbývá smysl. Microsoft zkrátka nechce, abych Outlook.com sloužil jako náhrada klasických pošťáků, ale raději jako služba, s níž budete e-maily zpracovávat primárně, a do domovské schránky se tedy nebudete mít důvod vracet.

Tip: Outlook.com jako poštovní klient. Přijímejte v něm zprávy z jiných účtů přes IMAP

Ohodnoťte tento článek!

6 KOMENTÁŘE

  1. Jsem jediný, komu na širokoúhlém monitoru vadí to nechutné plýtvání místem v horní části ? Naprosto tento trend nechápu, a proto používám prohlížeč u kterého jde vše nahoře minimalizovat a naprosto vyhovující a minimalistický Thunderbird, který nahoře zabere zlomek toho, než tohle šílené rozhraní. Osobně ani nechápu, proč bych měl vůbec webové rozhraní pro poštu na PC používat. Kde je jakákoliv výhoda oproti kvalitnímu klientovi ?