Tip: parádní fotky jader GPU i procesorů, od prvního čipu Nvidie po Polaris 10

0

Pokud se rádi kocháte obrázky tzv. „die shotů“ křemíkových čipů s jejich droboučkými strukturami a pestrými barvičkami, pak tu pro vás mám učiněnou lahůdku. Na twitteru Matthiase Waldhauera (alias Dresdenboye) se tento týden totiž objevil odkaz na parádní fotoalbum jistého německého nadšence, který vlastnoručně pořídil fotografie řady rozpitvaných čipů ve velmi vysoké, ba až úchvatné kvalitě. A to jak docela starých, tak i těch úplně nejčerstvějších – například 14nm Polarisů, ke kterým AMD nic podobného nezveřejnilo.

Snímky fotografa Fritzchens Fritze jsou pořízené na reálných exemplářích čipů, destruktivně (velmi) vyjmutých z reálných karet, po obvodu můžete vidět poškození a zbytky epoxidu. Detaily a reálnost vzhledu je tím ale někde jinde oproti snímkům přímo od firem, které procházejí úpravami a často se mluví i o tom, že je výrobci pozměňují ve snaze znesnadnit orientaci konkurenci.

V galerii je jedním z nejzajímavějších kousků (jak již bylo zmíněno) sada snímků aktuálně nového čipu Polaris 10, který by měl pocházet z Radeonu RX 470. Můžete si tedy mimo jiného spočítat, že AMD skutečně „nekecalo“ a čip má fyzicky 36 jednotek CU a nikoliv více.

 

Mezi dalšími je například GK110 z původního Titanu, Fermi GF110 s GeForce GTX 580, ale i další postarší čipy Matroxu, ATi, Nvidie (zajímavé je 500nm NV1, což by mělo být její úplně první GPU ještě z doby před Rivami). Dále také třeba 180nm Durony s jádrem Morgan a Spitfire, Celerony Mendocino a další CPU. Na snímky se dostaly také paměťové čipy DRAM.

Některé snímky můžete vidět zde v galerii jako ochutnávku, ale raději zamiřte přímo na originální sbírku na Flickeru, jelikož rozpitvaných čipů jsou v ní desítky a fotografií pár set, navíc ve velmi vysokém rozlišení (obvykle přes 20 megapixelů). Obrázky jsou to krásné, i pokud pomineme celé komplexní technické pozadí za těmi „duhovými“ placičkami, prostě řečeno to stojí za to.

Zdroj: Flicker

Tip: parádní fotky jader GPU i procesorů, od prvního čipu Nvidie po Polaris 10

Ohodnoťte tento článek!