Tip: zachraňte pro sebe krásné tapety, které zobrazuje Windows Spotlight

3

Ve Windows 10 je přítomná zamykací obrazovka, na které se může zobrazovat vaše mj. vlastní tapeta. Pokud aktivujete funkci Windows Spotlight, uvidíte na této obrazovce každý den novou tapetu, aniž byste museli obrázky na vlastní pěst hledat, vybírat a nastavovat je jako tapety. Po mnoha měsících zkušeností nebudu přehánět, když uvedu, že vám Microsoft každý den nabídne jinou perlu.

Dokonce máte možnost ovlivňovat, co se zobrazí příště, a to skrze tlačítko v horní části zamykací obrazovky. Jeho prostřednictvím systému řeknete, že se vám aktuální tapeta líbí. Ve výběru pak příště budou podobně laděné obrázky.

Tapety od Microsoftu jsou opravdu povedené
Tapety od Microsoftu jsou opravdu povedené    

Microsoftem spravovanou sérii tapet pro zamykací obrazovku zapnete v Nastavení | Přizpůsobení | Zamykací obrazovka, kde v nabídce Pozadí vyberte Windows Spotlight. Obrázky se pravidelně stahují z internetu, jenže pak v úložišti zařízení nějakou dobu zůstávají. Je proto možné obrázky vzít a uložit je do vlastního umístění, abyste se k nim třeba někdy mohli vrátit. Možná si je budete chtít nastavit jako pozadí pracovní plochy.

Problém spočívá v tom, že Microsoft tyto snímky neukládá v klasickém čitelném formátu. Respektive se jedná o obrázky, ale bez přípony, takže systém neví, o jaké typy souborů se jedná. je nutné uloženým souborům ručně přidat příponu. Je tedy možné tento proces zvládnout manuálně, jednodušší je ale povolat si na pomoc určený nástroj. Zvlášť když se obrázků ve složce mohou nacházet desítky. Nabídnu vám oba postupy.

Zapněte funkci Windows Spotlight
Zapněte funkci Windows Spotlight

1. Získejte obrázky ručně

Otevřete Průzkumníka souborů a do adresního řádku zadejte:

  • %localappdata%\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets

Potvrďte klávesou Enter. Alternativní cesta vede přes dialog Spustit (Win+R), kam opět zadáte umístění a příkaz potvrdíte klepnutím na OK nebo klávesou Enter. Ve složce vidíte řadu souborů. Zkopírujte si je do jiné složky a pak u každého vyvolejte přejmenování. Na samý konec názvu doplňte příponu JPG.

Soubory nemají přípony
Soubory nemají přípony

Podotýkám, že se ve složce s tapetami nachází také podoby těchto tapet pro mobily. Bohužel v ní naleznete rovněž ikony moderních aplikací. Je ale poměrně snadné domyslet si, co je co. Ikony aplikací jsou rozměrově malé obrázky, na úložišti proto zabírají minimum místa. Obvykle jejich velikost nepřesáhne několik málo desítek kilobajtů. Naopak tapety pro počítače jsou rozměrné. Jedná se tedy o ty největší obrázky, které mají stovky kilobajtů.

Ne všechno jsou tapety pro velké obrazovky. Obsah ručně přefiltrujte
Ne všechno jsou tapety pro velké obrazovky. Obsah ručně přefiltrujte

Tip: Ve správci souborů změňte zobrazení na podrobnosti, jež vám umožní efektivně měnit řazení seznamu souborů. V Průzkumníku toho dosáhnete také klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+6. Pak soubor seřaďte podle velikosti. Malé soubory, které nepředstavují požadované tapety, již odstraníte jednorázovým zásahem.

2. Použijte nástroj Windows Spotlight Tool

V levém dolním rohu nástroj ukazuje, kolik souborů detekoval. Nejedná se ale pouze o použitelné tapety.

Můžete také ušetřit čas a použít nástroj, který výše uvedené zvládne automaticky. Stáhněte si Windows Spotlight Tool – na stránce klepněte na Download Now. Program se neinstalujte, je přenosný. Může se stát, že jej zablokuje filtr SmartScreen. Dále byste měli vědět jen to, že vyžaduje .NET Framework 4.0. Tato komponenta by ovšem měla být v Desítkách vždy automaticky nainstalována a zapnuta.

V první řadě klepněte na tlačítko se třemi tečkami a určete, kam mají být tapety uloženy. Až vyberete vhodnou složku, ujistěte se, že je označena předvolba Add .jpg extension to files. Tím si zajistíte, že program automaticky všem souborům přiřadí příponu JPG. To je vlastně všechno. Pokud chcete, označte rovněž předvolbu Show folder after export has finished. Tím si zajistíte, že bude po dokončení exportu automaticky otevřena složka s tapetami.

Nástroj vám s uložením tapet ze služby Windows Spotlight pomůže
Nástroj vám s uložením tapet ze služby Windows Spotlight pomůže

Nakonec klepněte na Export. Až bude akce dokončena, nezbývá vám, než ze složky ručně odebrat nepořádek. Jak bylo uvedeno, Windows v jedné složce uskladňuje více typů obsahu, nejen tapety pro zamykací obrazovku. Windows Spotlight Tool nedovede tapety spolehlivě rozeznat a nepořádku se zbavit, takže zatím není jiná možnost, než obsah složky přefiltrovat ručně. Naštěstí to není nic náročného ani zdlouhavého.

Zdroje: Winaero | The Windows Club

Tip: zachraňte pro sebe krásné tapety, které zobrazuje Windows Spotlight

Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE

    • Díky za typ! Ozkoušel jsem. Aplikace je jednoduchá, povedená, s více možnostmi nastavení, v češtině,universální pro PC i mobil a uživatelsky příjemná alternativa výše uvedenému postupu. A od stejného autora je k dispozici podobná appka ještě pro denní obrázky Bing (které se stahují do Windows mobile, zatímco obrázky Spotlight jsou jen pro PC), s názvem DailyPic.