Tipy k vypínání obrazovky nejen na laptopu. Využijte klávesové zkratky

0

Někteří nic neřeší a nechávají obrazovku svítit. Jiní si naproti tomu uvědomují, že tak mohou zbytečně zkracovat její životnost, případně jim vadí spotřebovaná elektřina. I v pohotovostním režimu monitory něco zkonzumují, natož pak, když jsou regulérně zapnuté. Jestli chcete něco ušetřit, dáme vám pár základních tipů, jak si s se zdánlivě triviální záležitostí. K vypnutí může docházet automaticky, nejúčinnější bude ovšem ruční deaktivace. Nemějte strach, ukážeme vám, jak efektivně obrazovku vypnete i bez příslušného tlačítka.

Notebooky takové tlačítko povětšinou nemají, takže tam si musíme vypomoct softwarovou cestou. To neznamená, že se po ní nemůžete vydat také na stolním počítači. Právě naopak, možná to bude příjemnější, než se naklánět k monitoru a šátrat po tlačítku k přerušení napájení.

Turn Off LCD: něco pro zastánce myši

Řada uživatelů, zejména těch svátečních, si rozumí především s myší. Klávesové zkratky nevyhovují všem lidem, naopak někoho možná spíše zdrží. Pakliže jste zruční a s myší to umíte, bude se vám líbit jednoduchoučká aplikace Turn Off LCD. Je naprosto titěrná co se objemu týče, nemusí se instalovat a její použití se dá popsat několika slovy. Třeba takto: jejím spuštěním dojde k vypnutí obrazovky.

 

Můžete si vytvořit zástupce na všechno místa, kde ho chcete mít, třeba do nabídky Start, případně na plochu. Dočasně se objeví okno s příkazovou řádkou, posléze už monitor pěkně zčerná. Turn Off LCD stáhnete z webu Redmond Pie. Funguje ve starých Windows XP, program máme ozkoušen rovněž ve Windows 8. Pokaždé, když se od počítače vzdálíte, můžete aspoň obrazovku rychle vypnout, a to i na notebooku. Tam se to hodí při běhu na baterii, protože zobrazovadlo obecně patří k největším žroutům elektrické energie.

 

BlackTop: potěší milovníky klávesových zkratek

Ukážeme vám jinou aplikaci, která pro změnu zaujme ty, kteří se nebojí hojně používat klávesové zkratky. Rozumíte si s klávesnicí více než s myší? Pak neváhejte, tentokráte se poohlédněte po aplikaci BlackTop. Ta už se sice instaluje, není tedy přenosná, můžete si alespoň vybrat mezi 32bitovou a 64bitovu verzí. Její výhodou je především snadná obsluha. Nikde nemusíte nic složitě nastavovat, prostě jen zmáčknete Ctrl+Alt+B a obrazovka zčerná.

O ikonu v oznamovací oblasti projevíte zájem patrně pouze jedenkrát, a sice když budete nastavovat, aby se program spouště při každém startu Windows. Povolte proto předvolbu Run at Startup. Posléze můžete zapomenout, že jste nějaký program do Windows přidávali.

 

Nechce pracovat automatiku

Zvlášť jestli vás ruční vypínání obrazovky nijak zvlášť nebere, postrčte systém alespoň k tomu, aby to dělal za vás. Najděte v nabídce Start (psaním) ovládací panel s možnostmi napájení. V postranním panelu vyberte Nastavení vypínání displeje, kde si už vyberte prodlevu vyhovující vašim požadavkům.

 

Zatímco někomu může pět minut připadat jako příliš krátká doba, jiný ji může považovat za vhodnou. My se držíme dvaceti minut jako takového přiměřeného optima, v potaz ale vždy musíte vzít způsob práce s počítačem.

Tipy k vypínání obrazovky nejen na laptopu. Využijte klávesové zkratky
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlas/ů