Tipy na dárky pod stromeček. Vybíráme osm programů, které zaujmou

0

Nakupujeme software pro počítač

Navzdory tomu, jak se všechno kolem mění, některé věci zůstávají stejné. Osmičky stále obsahují desktop, kde vládnou zavedené aplikace. Neuvěřitelně živý a objemný ekosystém nelze přehlédnout, nelze jej jen tak zahubit. Přestože někteří škarohlídi hovoří o tom, jak to s desktopem výhledově nevypadá dobře (pardon, to jsme byli my), nenechme si nepřesným věštěním budoucnosti zkazit přítomnost. Nyní žijme desktopem.

Stále si pro něj můžete pořídit mraky zajímavých aplikací. Předně musíme říci, že si letos můžete velmi levně nadělit nová Windows. Vedle tohoto nezbytného základu pro každý počítač je ovšem třeba přemýšlet o tom, jakými aplikacemi následně systém vybavíte. Těžko budete přežívat jen s integrovanými nástroji. Pracujete? Hrajete? Patříte do početné skupiny vášnivých fotografů? Vybrali jsme pro vás osm zástupců, které můžete nadělit svým bližním, případně i sobě.

Nesedněte nikomu na lep

Pokusili jsme se zvolit programy z různých odvětví. To tedy znamená, že ačkoli vám radíme dost specificky, můžete si sami vždy vybrat jiný produkt ze stejné branže. Pakliže lépe vyhovuje vašim potřebám, není co řešit. Co může nákup softwaru ovlivnit nejvíc? Nač si dát pozor?

 

Popis aplikace obvykle obsahuje důležité informace, realita je nicméně často zkrášlována. Některé nástroje, platí to zejména pro ty pro optimalizaci běhu počítače, slibují doslova zázraky. A co hůř, řada z podobných aplikací ve skutečnosti neumí dohromady nic. Ovšem kromě toho, že z vás vytáhne peníze. Nenechte se proto zlákat výhodnými nabídkami a sliby. K nákupu přistupujte s rozvahou, peníze totiž zpátky dostat nemusíte. Navíc, hovoříme o dárku pod stromeček, který by měl splňovat určité kvality.

Funkce ve výsledku patrně rozhodují nejvíc. Nepodceňujte ovšem reálné zkušenosti. Doporučujeme nejprve vyhledat nějakou recenzi či souhrnné informace z praxe. Pak zjistíte, že i když vám výrobce něco sliboval, funkce nepracuje dle očekávání, nebo dokonce vůbec. Jindy zjistíte, že aplikace obsahuje záludnosti, které na první pohled z obrázku vůbec nespatříte. Prostředí může vypadat lákavě, ve skutečnosti ale může být osinou v zadní části těla, třeba vinou neintuitivity.

Zkuste demo

Vyvarujte se rovněž návštěvy nenávistných diskuzí. Několik nespokojených uživatelů se zpravidla ozývá více nahlas než spokojení jedinci, ačkoli ti početně převažují. Nenechte se proto odrazit zbytečnými výkřiky a držte se faktů a logických argumentů, které vám obvykle nabídne dobrá recenze. Na Windows Vista se plivalo tolik jedu, že byste jím otrávili snad celou planetu. Zejména po čase, když Microsoft opravil pár nedodělků, šlo nicméně o dobrý a použitelný produkt.

Jenže když je nadávání v módě, nechá se davem strhnout spousta „odvážných“ anonymů. Nenechte si radit samozvanými odborníky. Obvykle můžete udělat jednu věc. Pakliže jste si ověřili původ programu a podle popisu vám vyhovují jeho funkce, vyzkoušet si ukázku. Většinou si aplikaci bez problému zdarma a bez omezení otestujete po dobu jednoho měsíce. Platí do dokonce i pro Windows 8, která lze na zkoušku používat až tři měsíce.

Moderní doba nepřeje krabicím

Vzhledem k tomu, že vybíráme dárek, je vhodné poukázat na to, že budoucnost nepřeje papírovým krabicím. Vůbec na ni nemusíme čekat, v budoucnosti totiž žijeme a digitální distribuce představuje běžnou cestu, jak se digitální obsah dostává k uživateli. Papír strojí život stromy, fyzické nosiče zase spotřebovávají jiné cenné materiály. Když si aplikaci stáhnete, ušetříte tím práci výrobci softwaru, který vám na oplátku software poskytne levněji. Za fyzické materiály a náklady na distribuci si zkrátka zaplatíte.

Velmi daleko se v tomto ohledu dostaly hry. Steam slouží jako příklad dobré digitální distribuční platformy. Zatímco filmy stále kupujeme na DVD, hry mnohem častěji stáhneme přímo prostřednictvím internetové distribuce. Stažení je s dnešním připojením obvykle otázkou několika desítek minut, čili hru si rychleji stáhneme, než kdybychom čekali na paním pošťačku. Software, specificky ten pro Windows, má problém v tom, že neexistuje ucelená platforma pro prodej. Desktopové aplikace často koupíte vždy na webu výrobce.

Můžete namítat, že Microsoft na konci října spustil Windows Store. Ano, ale desktopové aplikace do něj plnohodnotný přístup nemají. Letos ani nemá cenu pod stromeček vybírat něco z tohoto obchodu, co je určené specificky dotekovému prostředí ve Windows 8. Katalog žije pouze chvíli a již se plní, ovšem prozatím zde stále nemáme příliš mnoho možností. Proto bude mnohem zajímavější, když se do digitálního obchodu podíváme třeba zase za rok. Letos se ale budeme věnovat desktopu, protože ten ve světě Windows stále vládne.

Ne, že by ho všichni uživatelé do roka opustili, avšak ekosystém bude tou dobou mnohem živější než v případě začínajícího Windows Store.

Operační systém, nástroj na optimalizaci, antivir a kancelářský balík

Windows 8 Pro

Tohle jste čekat museli. Těžko vynecháme produkt, který rozpoltil celou ajťáckou sféru. Co na nový operační systém z Redmondu říkáme, jste si mohli přečíst v recenzi. Abychom to shrnuli, Windows 8 se nám líbí. Mají své nedostatky, ale oceňujeme, oč se snaží. Přináší úplně nové dotekové prostředí, které koncepcí převyšuje nastavené standardy, jenže se musíte smířit s tím, že vám jej Microsoft bude předhazovat i na počítači, jenž nedisponuje dotekovou obrazovkou.

Tip: Začínáme s Windows 8. Rozcestník, který vám pomůže s prvními kroky

V tomto případě ale lze Metro dost dobře ignorovat a pracovat nadále v desktopu, který se chlubí skvělou zpětnou kompatibilitou a nabízí několik velmi důležitých vylepšení, mj. pás karet v Průzkumníku a možnost pozastavit kopírování souborů. Microsoft se některým problémům mohl vyhnout, ale navzdory všeobecné negativní publicitě můžeme Osmičky doporučit. Pro mluví hlavně cena. Na Windows 8 si nadávejte, jak chcete, ale když za digitální upgrade zaplatíte jen 780 Kč, není se o čem bavit.

 

Za takové peníze se i přes některé potíže a kompromisy vyplatí na Windows 8 přejít. Jen ten produktový klíč, vytisknutý na listu čistého papíru, nebude pod stromečkem vypadat úplně krásně. To je holt digitální distribuce. Kdybyste ale chtěli darovat krabici, můžete. Vyjde vás sice o něco dráž, ale cenově stále vychází dobře a obsahuje jak 32bitovou, tak 64bitovou variantu systému. Za své peníze navíc v akčním období (tj. až do konce ledna 2013) obdržíte vyšší edici Windows 8 Pro. S designem krabic si v Redmondu opravdu vyhráli.

Cena: od 780 Kč

Windows 8 a jedna z pohledných verzí krabicového balení

Advanced SystemCare with Antivirus 2013

Protože Windows představují složitý organismus, jenž je složen z mnoha spolupracujících součástí, našli se páni vývojáři, kteří odhalili, jak tento virtuální organismus udržet při životě, resp. jak mu zajistit pevnější zdraví. K nejznámějším a nejlepším nástrojům ve svém oboru patří Advanced SystemCare od IObitu. Co si myslíme o šesté řadě, si opět můžete přečíst v samostatném článku. Aplikace obdržela jednodušší prostředí pro začátečníky, takže ji lze ovládat snáze než kdykoli dřív.

Tip: Advanced SystemCare 6: komplexní pomocník nejen pro údržbu Windows 8

Jen pozor, v době testování nebyl k dispozici český překlad. Angličtina by někomu mohla činit potíže. Kdyby se vám funkcí na optimalizaci a čištění systému zdálo málo (je jich zde tolik, že je budete studovat ještě za týden), můžete rovnou sáhnout po verzi s antivirem. Advanced SystemCare with Antivirus je kompatibilní s Windows 8 a kromě nástrojů na údržbu váš počítač dokonce ochrání před viry. Detekční jádro poskytl výrobce známého BitDefenderu. Z nástroje se stává komplexní pomocník na všechno.

Jestli chcete do podobné balíčku investovat, produkt od IObitu je jasná volba. Potěší všechny nadšence a kutily, kteří se rádi hrabou v útrobách počítače a Windows.

Cena: od 776 Kč

Advanced SystemCare with Antivirus 2013

Avast Internet Security 7

Kdybyste se nezajímali o nástroje na optimalizaci s doplňkovou funkcí antiviru, ale spíše o samostatné bezpečnostní řešení, nevidíme důvod, proč byste si neměli vybrat tuzemský Avast. V sedmé řadě začal podporovat Windows 8, tehdy byl tento systém ještě v raných fázích vývoje. Navíc „sedmička“ přinesla několik zajímavých inovací. Poskytuje tzv. proudové aktualizace, takže se k vám aktuální virová databáze dostane takřka okamžitě po uvolnění. I to pomáhá zajistit špičkovou ochranu před breberkami.

Tip: Avast 7: hezčí, bezpečnější a běží ve Windows 8

Je pravda, že se touto technologií inspirovali i jiné antiviry, ale Avast můžeme považovat za pionýra. Placená edice Internet Security se vám vyplatí, protože navrch přidává ještě několik lákadel. Bude vás chránit před útoky hackerů, upozorní vás na phishing a funkce SafeZone vám vytvoří bezpečný prostor pro provádění finančních transakcí. Kdybyste vyloženě netoužili po komplexním zabezpečovacím balíku, můžete si vybrat Avast Pro Antivirus, který se omezuje na detekci breberek, firewall avšak nenabídne.

V různých letošních testech se český antivirus umisťuje vysoko, patří bezesporu k nejlepším. Před infekcí vás ochrání rovněž sandbox, kam Avast uzavře podezřelé programy. Aplikace rovněž vyniká výkonem, podle nezávislého srovnání dokáže prohledat diskem rychleji než většina konkurence. Potvrzují to naše zkušenosti. Darujte svým blízkým bezpečí.

Cena: od 990

Avast Internet Security 7

Microsoft Office 2010

Určitě se ptáte, proč byste si měli nyní koupit přes dva roky starý kancelářský balíček Microsoft Office 2010. Je to jednoduché. Pokud sháníte výkonný kancelářský software, honí se vám zřejmě hlavou, že někdy v prvních měsících nadcházejícího roku budou k dispozici nové verze stejně pojmenovaných aplikací. Jenže Microsoft již zahájil akci, kdy vám dovolí přejít z Office 2010 na Office 2013. S nákupem tudíž čekat nemusíte, jakmile bude k dispozici nová verze balíčku, budete ji moci stáhnout a používat místo té staré.

Tip: Akce začíná. Kupte si nyní Office 2010, další generaci Office obdržíte zdarma

Jen si raději schovejte účtenku. Buď jak buď, ani stávající Office 2010 bychom neházeli do starého železa. Microsoft sice svého miláčka ve verzi pro rok 2013 vylepšuje, ale spíše v detailech, a nedá se proto říct, že by dva roky starý produkt nevyhovoval, ba právě naopak. Oproti typické, zdarma dostupné konkurenci nabídne více funkcí, pás karet a mnohem učesanější funkce a vzhled a kultivovanější běh. Pokud celý den pracujete v textovém editoru nebo zpracováváte obsáhlé tabulky, těžko můžete zvolit lépe.

Nadcházející Office 2013 slibují především dotekový režim a propojení s cloudem. Nad novým balíčkem se proto vyplatí uvažovat především těm, kdož požadují jednu z těchto inovací. Pokud jsou vám tyto vlastnosti ukradené, přecházet nemusíte. Kdyby vás balík Office 2013 zaujal, jednoduše a bezplatně upgradujete, až přijde čas. V tomto zápase nikdo neprohrává.

Cena: od 1 990 Kč

Microsoft Office 2010

Komunikátor, komprimační nástroj, správce fotografií a správce souborů

 

Trillian

Ačkoli o tom mnohdy vůbec nepřemýšlíme a komunikátory bereme jako samozřejmost a zdarma poskytovanou službu, která je ovšem ve většině případů dotována reklamou, existují produkty placené. A kupodivu si myslíme, že má smysl investovat. Takový Trillian se nám již nějakou dobu líbí opravdu hodně. Mimořádně povedený vzhled exceluje pod Windows Vista a Windows 7, naopak trochu ztrácí při provozu ve Windows 8, kde oknům chybí průhlednost. I tak je aplikace designována s citem.

Tip: Trillian 5.1: nativní podpora Skypu

Nebudete se jen kochat pěkným zpracováním. To doplňují bezva funkce, třeba posílání obrázků v některých sítích zajišťují domácí servery. Uživatel na druhé straně uvidí obrázek vložený v textu, pakliže ovšem disponuje kompatibilním klientem. V opačném se mu ukáže odkaz ke stažení. Autoři přinesli rovněž nativní podporu Skypu, což pro vás bude dobrou zprávou, pokud vám původní klient připadá zbytečně tučný a nemotorný. Přenos hlasu a obrazu je tedy samozřejmostí, Trillian není určený jen k textové komunikaci.

Autoři o svém dítku nepřemýšlí jako o desktopové aplikaci, ale jako o balíku služeb. Ty jsou ale, na rozdíl od zdarma dostupného klienta pro počítače, placené. Zaplacením zbavíte klienta reklamních proužků, rovněž ale propojíte počítač s mobilem. Trillian Pro ukládá chaty do cloudu, takže o ně nikdy nepřijdete, navíc můžete v konverzaci plynule přeskakovat z počítače na mobil a obráceně. Dárkový certifikát můžete poslat e-mailem, nebo vytisknout. Podotýkám, že nekupujete konkrétní verzi produktu, ale roční předplatné služby.

Cena: 24,99 dolaru

Trillian v různých velikostech

WinZip 17

Co čekat od aplikace, která se na trhu pohybuje již více než dvacet let? Zřejmě byste očekávali střet se zkostnatělým programem, jenž má potíže držet se trendů a přežívá díky známému jménu. Komprimační legendu WinZip ale nad vodou nedrží značka. Naopak, tento nástroj je modernější, než byste si mohli myslet. Uživatelské prostředí se nezaseklo v dobách MS-DOS, naopak přejalo oblíbený pás karet. Navigovat se v aplikaci je díky tomu radost a neztratí se zde ani začátečník.

 

Na druhou stranu, začátečník pravděpodobně nevyužije všechny funkce. Vývojáři se zaměřili na podporu cloudu. Populární pojem dorazil také do komprimačních vod. Své soubory můžete sdílet v sociálních sítích, případně je posílat e-mailem. K ruce vám bude cloudové úložiště, kam lze nahrát soubor o velikosti až 2 GB. Využijete rovněž napojení na běžné služby jako Google Drive, SkyDrive a Dropbox. Můžete třeba archiv rozbalit a soubory se vám následně objeví v Dropboxu.

Vývojový tým nabízí aplikace i pro mobilní platformy iOS a Android. Z jednoúčelového nástroje se časem stal všeuměl. Převádí dokumenty do PDF nebo obrázky do úspornějších formátů. Podporuje 64bitové systémy a díky tomu dosahuje rychlé (de)komprese. WinZip udělá radost každému pokročilejšímu uživateli. Vlastně i méně pokročilému, protože užitečné funkce a příjemné ovládání ocení každý, kdo pracuje s archívy.

Cena: od 29,95 eura

WinZip 17

Zoner Photo Studio 15

V každé rodině se najde alespoň jeden člověk, který miluje fotografování a pevné disky ve svém počítači postupně plní stovkami až tisíci obrázků. Bingo? Takovému členu rodiny s klidným svědomím pořiďte Zoner Photo Studio. V již patnácté řadě se projevuje zkušenost autorů. Správa fotografií je základním předpokladem k dobrému a spolehlivému fungování tohoto nástroje. Tím ale jen začíná. Při prozkoumávání aplikace zjistíte, že můžete obrázky rovnou upravit, aniž byste k tomu potřebovali ještě Photoshop.

Tip: Zoner Photo Studio 15: úprava fotek je zase jednodušší a bezpečnější

Základní úpravy Zoner Photo Studio zvládá. Především vám nicméně pomůže v tom, abyste vytvořili pěkný snímek, který s chloubou vystavíte na sociálních sítích. Na všemožné filtry se můžete spolehnout. Sdílení usnadní integrované napojení na sociální a foto sítě jako Webová alba programu Picasa, Flickr nebo Facebook. Některé pokročilejší pomůcky na úpravu snímků naleznete v dražší edici Pro. Zda se vám vyplatí, zvažte sami, na základě srovnání, jež naleznete mj. na oficiálním webu.

Aplikace upravované obrázky zálohuje, takže se kdykoli můžete vrátit k originálu. To se hodí, zvláště pokud k počítači pouštíte děti. Dobrou zprávu máme pro majitele předchozí verze. Ti mohou novou licenci dostat za výrazně nižší cenu. A to je Zoner Photo Studio i tak docela levný, vzhledem k tomu, co umí.

Cena: od 749 Kč

Zoner Photo Studio 15

Xplorer²

Nebudeme vám radit, abyste si pod stromeček pořídili správce souborů, kterého všichni notoricky známe. Ano, má dvoupanelové rozhraní a jeho jména začíná na písmeno „t“. Raději vám ukážeme alternativu, která jde na správu souborů zase o kousek jinak, ale stejně jako nejmenovaný nástroj se zaměřuje na skupinu pokročilejších uživatelů, jimž Průzkumník nestačí. Při běžném zobrazení poskytuje víc než jen dva panely vedle sebe. Vedle nich máte ještě stromovou strukturu složek a prostor pro odkládání dat.

Soubory nemusíte otevírat v jejich nativních aplikacích, jen abyste zjistili, co jsou zač. Xplorer² vám dovolí nahlédnout na obsah. Všechny informace, které z dat vypreparuje, lze uložit k tisku či pro pozdějšímu použití. Přirozeně by se autoři neobtěžovali s nástrojem vyjít na trh, kdyby nepřipravili pokročilé vyhledávání. Pravidla můžete vrstvit na sebe, vyhledávání se vztahuje také na obsah dokumentů. Ačkoli se Průzkumník ve Windows 8 naučil pozastavovat kopírování, stále neumí přidávat úlohy do fronty.

I to vám Xplorer² přinese. Kdyby to ale bylo výhodnější, můžete zapnout více přenosů současně. Cizí mu není ani rozdělování větších souborů, stejně tak dovede poctivě smazat data, aby je nikdo neobnovil. Vybrat si lze ze dvou dostupných edicí.

Cena: od 29,95 dolaru

Xplorer²

 

Další kategorie Vánočních tipů

Pokud jste si náhodou ten pravý dárek nevybrali v této kategorii, můžete zkusit štěstí v těch následujích.V každé kategorii najdete námi poctivě odzkoušené zástupce, většinou i s odkazy na jejich recenze. A pokud byste si ani tak nevybrali, najdete v každém článku spolehlivého průvodce, který vám s výběrem toho pravého dárku zaručeně pomůže.

HTPC Reproduktory Fotoaparáty a kamery
     
All-In-One počítače
 Hardware  Software
     
 Myši a klávesnice  LCD televize Mobilní telefony
     
Notebooky Čtečky knih Příslušenství k notebookům
 Tablety  Tiskárny Monitory

 

.

Ohodnoťte tento článek!