5 bezplatných kancelářských balíků. Chcete hodně funkcí, nebo raději okamžité fungování?

Dnes už řada aplikací běží ve webovém prohlížeči, ačkoli to už vyloženě novinka není. Tyto aplikace dodnes nabízí méně funkcí, jsou však pro většinu lidí dostačující. Sáhnout můžete i po programech, které běží i bez připojení a nabízí více funkcí. Vybrali jsme aplikace zdarma a v češtině.

2
workspace kancelář office 1600
Ilustrační foto (foto: StartupStockPhotos / Pixabay / upravil: Petr Urban)
-
Zdroj: StartupStockPhotos

Je zřejmé, že ne každému se vyplatí investovat tisíce korun do kancelářských nástrojů, které využije v lepším případě párkrát do roka na tvorbu dokumentů, v horším pak je pak pro aktivní tvorbu použije jednou za rok – a po zbytek roku tyto aplikace slouží jen k prohlížení dokumentů, které si dotyčný stáhne z internetu, obdrží je e-mailem apod.

Dnes máte k dispozici velice solidní nabídku bezplatných produktů. V následujícím přehledu jsem se zaměřil na ty, které jsou k dispozici bezplatně, budou s vámi komunikovat česky (především kontrolují pravopis českých slov) a skládají se minimálně ze všech třech základních typů kancelářských aplikací, tj. obsahují:

  • textový procesor,
  • tabulkový procesor,
  • nástroj pro prezentace.

Běžně kancelářské balíky nabízí více typů nástrojů, tyto jsou ale nejžádanější a v běžných domácích scénářích nejpotřebnější. Kdybyste nebazírovali na českém jazyce, je možné najít řadu dalších povedených alternativ, soudím však, že zejména v případě podobných aplikací bude poptávka po české lokalizaci veliká. V přehledu najdete tradiční programy, které se musí instalovat, ale také v prohlížeči běžící aplikace.

1Zoho Docs

Textový procesor Zoho Writer patří k těm nejzajímavějším nejen na webu

Oficiální web: www.zoho.com/docs

Zoho patří k balíku nejschopnějších nástrojů, které běží rovnou v prohlížeči. Navíc komunikuje česky, byť sem tam se vynořují nepřeložené části. Hlavní je, že textovému procesoru nechybí český slovník pro kontrolu pravopisu. Zato při tvorbě prezentací kupodivu češtinu nečekejte vůbec.

Tento balík lze ocenit za zajímavě vymyšlené prostředí aplikací. V postranním panelu textového procesoru se schovává nabídka s funkcemi, jejíž logika se podobá pásu karet z Microsoft Office. Může zůstat skrytá, takže neruší při psaní. V horní části, kam jiné aplikace umisťují nástrojové lišty, vás Zoho Writer provádí třemi fázemi práce s dokumenty. Po dopsání přichází na řadu kontrola a následně šíření práce požadovanými směry.

Aplikace od Zoho se vyznačují tím, že každá vypadá úplně jinak. Show pak ani není česky
Aplikace od Zoho se vyznačují tím, že každá vypadá úplně jinak. Show pak ani není česky

Např. Zoho Sheet na tabulky je jiný a jeho prostředí kopíruje Excel. V úplně jiném stylu je pak vyvedený nástroj pro tvorbu prezentací Zoho Show. Nekoncepčnost prostředí aplikací může být pro někoho mínus. Sdílení ve variantě zdarma je omezené; sdílet lze jen s lidmi ze sestaveného týmu o maximální počtu 25 členů a členek, nelze tedy sdílet odkaz pro úpravy s kýmkoli jako v případě konkurenčních balíků.

Leda si Zoho předplatíte. Zdarma dále získáte 5 GB místa pro dokumenty a možnost synchronizovat soubory z počítače nebo s Dropboxem. S ohledem na výše uvedené se Zoho Docs do tohoto přehledu málem nedostal. Textový procesor však platí za nejdůležitější aplikaci a výše uvedený patří k těm zajímavějším. Při případné tvorbě prezentací je pak na vás, jestli sáhnete po alternativním nástroji, nebo si poradíte jen s ikonami a anglické popisky přetrpíte.

Předchozí

2 KOMENTÁŘE

  1. Já používám WPS office dříve Kingsoft Office. Bohužel není v češtině a od dob co se jmenuje WPS se tam objevují reklamy… Ale byl jsem už zvyknutý a líný hledat alternativu… Možná zkusím ONLYOFFICE stačí mi základní funkce.