Tipy pro Windows (Phone): Creative Studio, Telegram, Wolfram Alpha a Foursquare

0

Vypusťte kreativitu při úpravě fotek

Lumia Creative Studio
Cena: zdarma
Jazyk: česky
Platforma: Windows Phone 8.x

Lumie se od ostatních mobilů s Windows Phone vždycky odlišovaly nadstandardním softwarem. Bývalá Nokie jednak rozšiřovala systémovou úroveň, jednak dodávala nástroje, které byly povedené a rovněž zkoušely zaplnit jistou propast, jež zela mezi uživatelem, jeho potřebami a samotným systémem. (Bývalá) Nokie svým přístrojům dodává povedený nástroj na focení, o němž jsme v minulých číslech v sekci s návody psali. Když ale všechno nafotíte, přichází druhá část, kdy je třeba snímky zpracovat.

Klepnutím na symbol obdélníku upravíte poměr stran výběru oblasti k oříznutí
Klepnutím na symbol obdélníku upravíte poměr stran výběru oblasti k oříznutí

1. Ořez pro neřezníky

Kreativní studio je editorem, jenž uspokojí základní potřeby a dovolí vám snímek dále zpracovat. Pěkně si např. předem upravíte fotku na Instagram. S editacemi můžete začít u základů. Řeč je o tom, abyste snímek vhodně ořízli. Můžete zvolit z několika předpřipravených poměrů stran, včetně čtvercového zobrazení, což se hodí právě na Instagram. Obrázek lze libovolně natáčet, ale volný výběr ořezu k dispozici není. Posléze přijdou na řadu filtry měnící tón a náladu snímku, byť jich není tolik jako ve specializovaných aplikacích, kde ovšem balíčky filtrů bývají placené.

2. Úpravy pro náročnější

Nakonec si s vámi dají dostavení ruční úpravy parametrů jako je jas, sytost nebo zřetelnost. S těmi se dá kvalita fotografií výrazně zlepšit. Kdo se nechcete ručně zabývat každým snímkem zdlouhavě, může použít kouzelnou hůlku, která obvykle zasáhne vhodně, vás použití nástroje přitom nestojí skoro žádný čas. S Lumia Creative Studio dále zvládnete redukovat efekt červených očí, rozmažete pozadí nebo zvýrazníte jednu či více barev. Jde zkrátka o slušný editor pro každého majitele Lumie.

Zvolte jednu z vybraných barev, případně kapátkem naberte jinou barvu ke zvýraznění
Zvolte jednu z vybraných barev, případně kapátkem naberte jinou barvu ke zvýraznění

Nejbezpečnější a nejsvižnější komunikátor pro dlaždice

Telegram
Cena: zdarma
Jazyk: anglicky
Platforma: Windows Phone 8.x

Pokud se zajímáte o zabezpečení dat, patrně jste už internetovou komunikaci vyhodnotili. Některé komunikační služby neposkytují ani základní šifrování, takže může komunikaci potenciálně kdokoli bez námahy odposlechnout. Běžně se alespoň cesta mezi klienty šifruje. Nicméně pokud není chat zašifrovaný na straně serveru, může si vaše zprávy číst poskytovatel služby, případně třeba vláda, pokud si požádá o přístup.

 

1. Nejlepší zabezpečení

Telegram má otevřené zdrojové kódy, takže je může kdokoli kontrolovat a mohou vznikat neoficiální klienty. S Telegramem máte k dispozici decentralizovanou komunikační síť, kde můžete zakládat konverzace šifrované na obou koncích spojení, takže si je nepřečtou ani autoři služby. Navíc můžete využívat další bezpečností prvky jako ověřovací PIN, jenž zadáváte při přístupu ke konverzacím, což zamezí případným zlodějům vašich počítačů a telefonů, aby si přečetli zprávy uložené v zařízení. Jedná se tedy o robustní ochrannou soustavu a je jen na vás, jak ji využijete.

2. Svižná komunikace

Standardně však chaty nejsou šifrované tak, aby je ani poskytovatel nemohl číst. Pokud takovou konverzaci založíte, pamatujte na to, že se nebude synchronizovat na jiná zařízení. Standardní konverzace vidíte v počítači, v telefonu nebo na webu, ale zabezpečená komunikace je k dispozici pouze na daném zařízení. Zabezpečení nikdy není bez daně, kterou je typicky pohodlnost. Telegram je krom jiného velice komfortní kecálek se širokými možnosti modifikací, včetně vlastních pozadí pod zprávami. Navíc jde patrně o nejsvižnější komunikátor pro dlaždice. Nevýhodou je ovšem menší uživatelská základna. Budete muset pár přátel přemluvit, aby se Telegramu svěřili do péče. Litovat budete jen těžko.

Zámek vedle jména označuje vysoce zabezpečenou konverzaciText doplňují smajlíci, nálepky, lze i posílat soubory, hlasové zprávy atp.
Text doplňují smajlíci, nálepky, lze i posílat soubory, hlasové zprávy atp.

Vyčerpávající odpovědi na složité dotazy

Wolfram Alpha
Cena: 80 Kč
Jazyk: anglicky
Platforma: Windows 8.x/10

Slyšeli jste někdy o vyhledávači Wolfram Alpha? Vyhledávač vlastně není úplně přesné označení, jedná se o znalostní nástroj, který je schopný na základě přístupu k rozsáhlým bázím ověřených dat odpovídat na komplikované dotazy. Stále tedy jde o to, abyste něco napsali do vyhledávacího pole, ovšem Wolfram Alpha rozumí opravdu složitým věcem. Proto ani není úplně jednoduché ho ovládat.

Wolfram Alpha pokrývá řadu témat a ukáže vám, jak mohou vypadat dotazy v jednotlivých oborech
Wolfram Alpha pokrývá řadu témat a ukáže vám, jak mohou vypadat dotazy v jednotlivých oborech

1. Jen pro náročné

Protože se jedná o potenciálně velmi mocný nástroj pro ty, kdo ho umí ovládat, je základní verze k dispozici zdarma, ale autoři se snaží uživatele přesvědčit k tomu, aby za službu zaplatili a získali všechny funkce. Pro klienta pro tablety to platí ještě víc, protože je zpoplatněný a zadarmo nedostanete nic, dokonce jej ani nelze dočasně zkoušet. Neočekávejte ani komunikaci v češtině, příkazy budete vždycky zadávat anglicky. Pokryté oblasti vědy autoři uvádí ve Windows Storu. Nemá cenu je vyjmenovávat, ale je jich mnoho.

2. Složité dotazy

Začít můžete u jednoduchý dotazů, např. jaké je počasí. Aplikace v takovém případě načte vaši polohu. Můžete i napsat dotaz, jaké bude počasí po sedm následujících dní v Praze. Hned budete vědět vše o minulé, současné a budoucí situaci, ze které stanice pochází data a graf vám naznačí vývoj teplot názorně. Jde tudíž o komplexní odpovědi. Wolfram Alpha vám ale klidně znázorní zvuk o určité frekvenci, pomůže s vyřešením rovnice nebo analyzuje gen a lokalizuje ho v chromozomu. Aby bylo možné některé dotazy vůbec napsat, nabízí aplikace vlastní klávesy nad základní klávesnicí.

Odpovědi jsou doslova vyčerpávající
Odpovědi jsou doslova vyčerpávající

Průvodce po nejlepších atrakcích a podnicích

Foursquare
Cena: zdarma
Jazyk: anglicky
Platforma: Windows 8.x/10

Nepatří cestování a turistika k vašim zálibám? Možná vám otevře oči Foursquare, s nímž zjistíte, kolik skvělých podniků a atrakcí se nachází jednak ve vašem bezprostředním okolí, jednak kdekoli jinde na planetě. Pokud rádi cestujete, pak se vám služba osvědčí stoprocentně. Bohužel Foursquare pro Windows nepatří k nejopečovávanějším aplikacím; poslední velká aktualizace proběhla zhruba před rokem, kdy byl sjednocen vzhled s verzí pro Windows Phone.

Nejlepší místa v okolí. Číslo oznamuje uživatelské hodnocení
Nejlepší místa v okolí. Číslo oznamuje uživatelské hodnocení

1. Průvodce okolím

Změny se udály v návaznosti na přesunutí sociální funkce pro přihlašování z míst do zvláštního nástroje s názvem Swarm. Samotné Foursquare dnes slouží k prozkoumávání okolí, takže kdybychom měli nějak shrnout jeho význam, pak bychom napsali, že se jedná o pomocníka pro plánování výletů. Aktuální podoba služby vám hned při otevření nabídne místa, o která je momentálně zvýšený zájem, nejlépe hodnocená místa poblíž vaší pozice, čerstvě otevřené podniky a pak další zajímavé body kolem vás.

2. Efektní informování

Pěkný dlaždicový design v detailech podniků efektně podává informace jako celkové hodnocení, slovní komentáře návštěvníků, kontaktní údaje nebo otevírací dobu. Klepnutím na dlaždici se otevře více detailů, ať už plnohodnotný přehled otevírací doby, nebo fotografie ve větším podání. Místo si můžete uložit na svůj seznam, případně ho ohodnotit. Nebo si vytvoříte událost a naplánujete s přáteli návštěvu. Mimochodem, mapu zobrazíte tažením prstem doprava. S Foursquare pro Windows můžete také spravovat vlastní profil a sledovat, co doporučují vaši přátelé.

Naplánujte si návštěvu podniku
Naplánujte si návštěvu podniku