Tipy pro Windows (Phone): GMaps+, Hustej Internet, Spotify nebo MetroMail

0

Spousta muziky, přitom zadarmo

Spotify
Cena: Zdarma
Jazyk: Anglicky
Platforma: Windows Phone 8.x

Představovat jednu z nejznámějších hudebních služeb bude pro určitou skupinu uživatelů nošením dříví do lesa. Pokud vás však hudební revolucí posledních let dosud nepolíbila, nastražte uši a zaposlouchejte se. Spotify loni v prosinci dorazilo do Česka a spolu s tím služba oznámila změny. Především přestala vyžadovat předplatné, pokud jste chtěli hudbu kromě počítače poslouchat v mobilu. V tuto chvíli můžete poslouchat zadarmo v obstojné kvalitě s tím, že přehrávání občas přeruší reklama.

Streamování zdarma

Frekvence je ale velmi nízká, např. v porovnání s běžnými komerčními rádii. Největší omezení spočívá v tom, že si hudbu neposlechnete bez připojení. Pokud žádáte takovou funkcionalitu, budete muset platit přijatelných zhruba 160 Kč měsíčně. Připlatíte-li si, zbavíte se též reklam a hudbu dostanete ve vyšší kvalitě. Ve Spotify každopádně nepochodíte bez uživatelského účtu, takže si pro začátek jeden zaregistrujte.

Čerstvé hity

Na hlavní obrazovce si můžete vybrat jednu z dostupných kategorií, pod nimiž se schovávají seznamy písniček, případně si projdete nová alba či žebříček nejposlouchanějších interpretů a hitů. Tažením prstem doprava vysunete hlavní nabídku, kde se mj. dostanete do vlastních seznamů stop. Svou knihovnu vám aplikace sestavit a prohlížet zatím nedovolí. Sháníte doporučení? Spotify najde hudbu přímo pro vás, na základě předchozích poslechů. Zaskočte do sekce Discover.

Úvodní obrazovka slouží jako rozcestník k mnoha žánrůmStahování hudby do telefonu je podmíněno předplatným

Kombinované mapy s navigací

GMaps+
Cena: Zdarma
Jazyk: Anglicky
Platforma: Windows Phone 8.x

Bez map to nejde, k navigaci a prohlížení okolí smartphony navíc přímo vybízí. Víme, že Google patří na špičku, byť mu v Česku zdatně konkurují Mapy.cz. Google ovšem svou oficiální aplikaci pro dlaždice nenabízí. Jak se k nim dostanete? GMaps+ pro Windows Phone v základu používají mapy Bing, které jsou k dispozici offline. To je první důležitá zpráva, neboť v Česku se na mobilní připojení spoléhat nedá a FUP se k vyčerpání blíží rychle a neúprosně.

 

Navigace od Nokie

Autoři aplikace se rozhodli skloubit do sebe více produktů. Pokud žádáte navigaci, tak vám ji GMaps+ zprostředkuje. Odkáže vás ovšem na Here Drive od Nokie, sám o sobě navigovat neumí. To není výtka, spíše konstatování. Jinak se tým snažil a výsledkem je přehledná a bohatá aplikace. Ovládací prvky vás nezahltí a povědomé tlačítko vás přivede do nabídky s vrstvami. Ty pro změnu pochází od Googlu.

Vrstvy od Googlu

V rozbalovací nabídce Map view si můžete vybrat, na které mapy se budete dívat. Nechybí aktuální satelitní mapy Here, eventuálně aktivujete standardní mapové podklady od Googlu. Těm sekundují satelitní obrázky od stejné firmy, takže pokud věříte spíše Googlu než Nokii, máte na výběr. Nad základní vrstvu položíte další. Patří k nim místa a podniky, zobrazení plynulosti dopravy a dopravních nehod, trasy veřejné dopravy nebo třeba počasí. Potěší i hlasové hledání s mnoha filtry.

Připadá vám prostorová iluze šikovnější? Přepněte se na 3DAplikace vám zprostředkuje navigaci autem i pěšky nebo spoustu vrstev

Internet je hustej, děti

Hustej Internet
Cena: Zdarma
Jazyk: Česky
Platforma: Windows 8

Vyučování na školách kvůli zastaralým metodám děti zaujmout vůbec nemusí. Také se to nezřídka děje. Současnou generaci je totiž mnohem těžší zaujmout. Dnešní děti se běžně setkávají s tablety a od útlého věku je považují na normální součást života. Sami jste možná poznali, že takové zařízení může být skvělým prostředkem k výuce. Co takhle dát dětem do rukou průvodce, který je seznámí s internetem? Síť nějaké funkce a nevyhnutelně se s ní pojí jistá nebezpečí.

Vyberte si kapitolu, případně pokračujte ve čtení tam, kde jste skončili
Vyberte si kapitolu, případně pokračujte ve čtení tam, kde jste skončili

Moderní učebnice

Aplikace s názvem Hustej Internet plní hned první požadavek. Zaujme totiž zpracováním a stylem seznamování mládeže s internetem. Jedná se praktiky o knížku, jen pro 21. století. Naštěstí se nebavíme o statickém PDF, které by nám připomínalo tradiční nudné učebnice. Kapitoly vybíráte dotykem, to je jasné a v tom revoluce nespočívá. Ovládání nicméně je intuitivní a povedené. Mezi stránkami se navigujete pohybem do stran.

Interaktivní ilustrace

Na běžných počítačích s myší jsme zvyklí se kolečkem posunovat dolů, tady stejný přístup nezabere. Především však na každé stránce najdete vizuálně poutavé ilustrace, přičemž dotykem s nimi interagujete. Dost často se tím pouze změní výraz ve tváři postavy, čili nic přelomového. Interaktivní prostředí nicméně zaujímá a pomáhá vyprávět příběh, i když by se z moderního prostředku potenciálně dalo vymáčknout víc. Máte-li děti, určitě si na nich Hustej Internet vyzkoušejte.

Knížka využívá moderní způsob ovládání a je interaktivní
Knížka využívá moderní způsob ovládání a je interaktivní

Konec trápení se s Gmailem v Metru

MetroMail
Cena: Zdarma
Jazyk: Anglicky
Platforma: Windows 8

Nevíme sice, kdy Google začne ve velkém produkovat aplikace pro Windows 8, ale určitě na něj nebudeme čekat. Kdo chce plnohodnotně používat Gmail v dlaždicovém prostředí, ví, že na e-mailového klienta se úplně spolehnout nemůže. Google svou službu postavil tak, že bez specializovaného klienta se sice používat dá, ale ztrácíte na komfortu. Bez tlačítka Archivovat se prostě cítíme nesví. Poslouží jako náhrada MetroMail?

Funkcí má aplikace dost, spíše by potřebovala přepracovat kabátek
Funkcí má aplikace dost, spíše by potřebovala přepracovat kabátek

Vezměte šminky

Jde sice o neoficiální způsob, jak pracovat s Gmailem, ale určitě žádaný. Že na e-mailovém klientu nedělal velký tým profesionálů, prozrazuje lehce neučesané prostředí. Ne každá aplikace ve stylu Metra musí být dechberoucí. V nastavení naštěstí naleznete nemálo barevných variant, s jejichž pomocí tvář aplikace aspoň trochu zjemníte. Když agresivní světlou červenou přepnete např. na elegantní tmavou modrou, bude dojem o kus lepší.

Archivace zpráv

Mezi tlačítky nad zprávou ovšem najdete i povědomé Archive. Snadno se spravují též štítky, nehledě na to, že je naleznete v postranním panelu, podobně jako na webu. Snadno si tak projdete danou kategorii. Aktivní dlaždice nebo notifikace kupodivu patří pouze k volitelným funkcím, ale zapnout je můžete. Více e-mailů označíte tak, že jimi táhnete do strany. Co potěší méně? MetroMail pracuje zadarmo 30 dní, posléze se nevyhnete reklamám a vypnutým oznámením, pokud autorům nezaplatíte, ovšem jen dva dolary.

Štítků nebo archivace si užijete dostatek
Štítků nebo archivace si užijete dostatek

Ohodnoťte tento článek!