Tipy pro Windows (Phone): mobile.HD Media Player, Note Tiles nebo Authenticator

0

Generované kódy k účtům

Authenticator
Cena: zdarma
Jazyk: česky
 Platfroma: Windows Phone 8

O bezpečnosti na internetu jsme toho napsali hodně a pořád platí, že je lepší, když vedle hesla vaše účty chrání i jiné prvky. Ve velkém se začalo prosazovat takzvané dvoufázové přihlašování. Jako uživatel si ho obvykle musíte ručně zapnout, protože tuto bezpečnostní politiku provozovatelé služeb uživatelům většinou nevnucují. Možná se bojí, že je pro ně další vrstva zbytečně komplikovaná.

Dvoufázové přihlášení

Bezpečnostní kódy vám mohou chodit na mobil formou textové zprávy, někdy vám zavolá automat. Nejpohodlnější možností je nastavit aplikaci pro generování kódů ve smartphonu. Microsoft má jednu velice jednoduchou, ale účinnou. S Authenticatorem můžete klidně generovat kódy i pro přihlášení k Gmailu, Dropboxu, Facebooku atp. Účet s aplikací spojíte dvěma způsoby. Za prvé vám webová aplikace sdělí dva důležité údaje – název účtu a k němu pasující unikátní klíč.

Načtení kódu QR

Ty se ale špatně zjišťují. Mnohem pohodlnější a přístupnější je naskenování kódu QR. V nástrojové liště klepněte na symbol plus a na další obrazovce na kameru. Pak mobil nasměrujte na obrazovku počítače, aby aplikace mohla kód přečíst. Z kostičkovaného kódu načte všechny údaje. Na hlavní obrazovce se pak zobrazí propojené účty a k nim aktuálně platné kódy. Běžící linka naznačuje jejich životnost. Jakmile doběhne na konec, vygenerují se kódy nové. Ty staré přestávají platit, byť určitou toleranci pocítíte.

Aktuálně platné kódy pro potvrzení dvoufázového přihlášení Snazší než ruční zadávání údajů je načtení údajů skrze kód QR
Aktuálně platné kódy pro potvrzení dvoufázového přihlášení

Poznámky na hlavní obrazovce

Note Tiles
Cena: zdarma
Jazyk: anglicky
 Platfroma: Windows Phone 8

Krása dlaždic spočívá ve svobodě, kterou nám dávají. Skrze hlavní obrazovku si zpřístupníte odkaz na oblíbenou stránku, nebo třeba kamaráda, abyste mohli sledovat novinky v jeho životě a rychle mu napsali SMS. Veškerý obsah přitom sedí vedle sebe, aniž by vyvolával dojem, že k sobě nepatří. Pestrá mozaika se zkrátka může skládat z čehokoli – napadlo vás ale někdy, že byste si mohli psát krátké poznámky přímo do dlaždic?

 

Správná velikost písma

Všechny možné nástroje na vedení seznamů úloh sice úlohy v dlaždici úlohy často zobrazují, ale úplně nejsnazší cestu nabízí Note Tiles. Nebudete se zdržovat správou úkolů, navíc bude mít každá dlaždice pevně daný obsah. Po spuštění se rovnou pusťte do psaní. Podle toho, do jaké délky vaše poznámka vyrostla, zvolíte velikost písma. V nástrojové liště se jedná o tlačítko s písmenem A v kruhu. Čtyři velikosti se hodí pro poznámky o dvou slovech i pro kratší souvětí.

Barva na přilákání

Vedle velikosti písma si ještě zvolíte barvu. Díky pestrosti vám poznámky nesplynou. Můžete sice vybrat stejnou barvu, jakou jste použili pro ostatní dlaždice, ale pokud potřebujete, aby vás dlaždice bila do očí a neustále se připomínala, kdykoli rozsvítíte displej telefonu, zvolte kontrastnější odstín. Poslední tlačítko v nástrojové liště – špendlík – připne dlaždici na hlavní obrazovku. Klepnutím na ni otevřete editor, takže stávající dlaždice snadno upravíte.

Poznámka vám nikam neuteče, nic jiného se v dlaždici neukáže Zvolte barvu dlaždice podle toho, jak moc má být poznámka nápadná
Zvolte barvu dlaždice podle toho, jak moc má být poznámka nápadná

Přehrávání bez nechtěného pozastavení

mobile.HD Media Player
Cena: 70 Kč
Jazyk: anglicky
Platfroma: Windows 8

O pořádné multimediální přehrávače pro rodinu Windows 8 je nouze. Dlouhé měsíce jsme čekali na VLC media player jako na spasitele, který navzdory zpoždění musí ještě kus cesty ujít, než o něm budeme moct mluvit jako o použitelném, nebo dokonce skvělém přehrávači. Alternativy existují, ale připravte si platební kartu. Výchozí přehrávač od Microsoft kupodivu neschroustá populární videa ve formátu MKV. Problém mu činí též titulky.

Podporovány jsou multimediální soubory, včetně hudby
Podporovány jsou multimediální soubory, včetně hudby

MKV je na palubě

Pokud čelí nějakým problémům mobile.HD Media Player, pak je to jedině nešťastný název. Přemýšlet nad tím, které písmeno by mělo být velké a kde se nachází ona nešťastná tečka, budete ještě chvíli. Než vám dojde, že lepší bude podívat se na film. Hlavní nabídka sice nepatří k nejkrásnějším věcem, které v životě uvidíte, ale oproti zmíněnému VLC media playeru působí docela vkusně. Open file otevře multimediální soubor, klidně ve formátu MKV.

Načíst titulky a uzamknout

Titulky otevřete také. Bohužel to přehrávač neudělá za vás, takže otevřete kontextovou nabídku a zvolte Add subtitles. Označit správný soubor a potvrdit akci není ten nejtěžší úkol na světě. Zobrazí se i titulky vložené v MKV. Přehrávání je plynulé, v tomto mobile.HD Media Player získává jedničku. Ze zvláštních funkcí vypíchněme možnost uzamknout displej. Jen klepněte na Lock Screen v kontextové nabídce. Přehrávání omylem nepřerušíte, aplikace bude reagovat pouze na povel k vyvolání kontextové nabídky. Podpora DLNA je též na dostupná.

Uzamkněte obrazovku a nestane se, že byste přehrávání ovlivnili nechtěným dotykem
Uzamkněte obrazovku a nestane se, že byste přehrávání ovlivnili nechtěným dotykem

Bezvadný poštovní servis od Yahoo

Yahoo! Mail
Cena: Zdarma
Jazyk: anglicky
Platfroma: Windows 8

Ačkoli v České republice tolik lidí e-mail od Yahoo nevyužívá, všem těm, kteří ano, vzkazujeme, aby nevynechali překrásného klienta pro Windows 8. Zatímco Google nemá zájem o to, aby své služby převedl pod Osmičky, Yahoo bez váhání vyrobilo svého pošťáka. A to navzdory faktu, že uživatelé mají k dispozici výchozího poštovního klienta od Microsoftu. Oproti němu ovšem může Yahoo Mail naservírovat uživateli nativní funkce.

Navigujte se ve složce dolů a další zprávy se boudu průběžně načítat
Navigujte se ve složce dolů a další zprávy se boudu průběžně načítat

Fešné tapety

Platí to rovněž pro motivy vzhledu. Webová služba před několika měsíci prošla redesignem, rázem se tak ocitla v první lize. I v aplikaci pro tablety si budete užívat povedených tapet, které prostředí oživí. Při prvním spuštění si za pomoci průvodce vyzkoušíte, který z obrázků by vaší obrazovce slušel nejvíce. Pracovat s Yahoo Mail je také potěšení. Místo toho, aby stahoval zprávy za stanovené období, vás nechá skrolovat do historie a průběžně načítá další obsah.

Nepovinné konverzace

Hlavní nabídka se složkami se schovává, vyvoláte ji tlačítkem v levém horním rohu. Zprávy se řadí do konverzací, přičemž elegantní číslice odhaluje, kolik zpráv se v ní celkem schovává. Kdyby řazení nevyhovovalo, vypněte jej. Jedná se o jedinou položku v obecném nastavení aplikace. Yahoo uživateli umožňuje používat a pohledně se přepínat mezi více účty najednou. K drobných vychytávkám patří přímé sdílení souborů z Dropboxu a Flickeru.

Sdílení souborů z Dropboxu a fotek z Flickeru patří k milým drobnostem
Sdílení souborů z Dropboxu a fotek z Flickeru patří k milým drobnostem

Ohodnoťte tento článek!