Tipy pro Windows (Phone): SkyType, Email.cz, Dropbox a CoPilot

0

Ovládání telefonu z počítače

SkyType
Cena: Zdarma
Jazyk: česky
Platforma: Windows Phone 8.x

Windows Phone prozatím nepodporuje bezdrátové klávesnice, proto musíte všechny SMS vyťukávat na displeji. Podpora bezdrátových klávesnice se chystá v Update 2, případná distribuce ovšem ještě zabere dost času. (Pokud vůbec aktualizaci většina zařízení obdží, nadějně to nevypadá.) Do té doby se můžete spolehnout na řešení třetí strany. SkyType těží patrně všechno, co současná verze systému dovoluje. Český autor ve své aplikaci poskytuje možnost psaní SMS, e‑mailů nebo jakýchkoli textů na počítači s tím, že je snadno přenesete do smartphonu.

Ovládání přes prohlížeč

Aplikace vám prozradí, jakou adresu IP máte zadat v prohlížeči, odkud budete interakce ovládat. Telefon i počítač musí být na stejné síti. Ostatně, předpokládá se, že řešení budete vyžívat hlavně doma nebo v zaměstnání. Propojení potvrdí informace v záhlaví stránky, kde svítí aktuální stav nabití akumulátoru a název přístroje a operátora. Největší omezení spočívá v tom, že aplikace musí být spuštěná. Bohužel nereaguje, ani když vypnete obrazovku. V nastavení proto najdete předvolbu, jež zabrání přechodu do režimu spánku.

Otevřete i video

Webové prostředí napoví, kolik akcí máte k dispozici. Vybíráte v postranním panelu a vedle psaní SMS vytočíte číslo, včetně kontaktů z adresáře, otevřete odkaz v konkrétním prohlížeči nebo video v klientu pro YouTube. Podpora ovšem není univerzální a záleží na tom, které aplikace autor SkyType podporuje. Akci ve smartphonu musíte vždy potvrdit zmáčknutím správného tlačítka. I tak vám propojení ušetří spoustu ťukání na displeji. Texty můžete kopírovat rovněž z mobilu do počítače, objeví se vždy v příslušné sekci webového rozhraní služby.

Připojte se v počítači na adresu, kterou aplikace napíšeZ počítače napíšete SMS, vytočíte číslo nebo si popovídáte s Cortanou

Nejpoužívanější e-mail v Česku pro dlaždice

Email.cz
Cena: Zdarma
Jazyk: česky
Platforma: Windows Phone 8.x

Přibližovat českému uživateli nejpoužívanější e-mailovou službu v České republice by se rovnalo nošení dříví do lesa. Seznam hostuje přes 8 milionů schránek, které jsou aktivně využívány. Na naše poměry se jedná o velký úspěch a je jasné, že mobilní aplikace pro všechny platformy nesmí chybět. Příznivce dlaždic může těšit, že e-mailový klient předběhl vydání pro iOS. Aplikace se nazývá prostě Email.cz.

E-mail pro každého

Tuzemský internetový obr aplikaci od prosince průběžně vylepšuje a nechává stále méně prostoru pro pochyby, byť stvořit lepší e-mailový zážitek oproti základnímu integrovanému řešení ve Windows Phone není zrovna složité. Na webu jsme si zvykli, že e-mail od Seznamu sází na přístupnost. Jednoduchost je synonymem i mobilního klienta. Přehled zpráv naleznete na jedné obrazovce, složky na obrazovce druhé. Pro vyhledávání stačí klepnout na lupu v nástrojové liště.

 

Přílohy

Lépe než Microsoft vyřešil Seznam prohlížení příloh. Zatímco v prvním případě se soubor stáhne a otevře ve výchozí aplikaci, Seznam vyrobil integrovaný prohlížeč obrázků. V otevřené zprávě se tažením do strany přepnete na přílohy, které spatříte včetně náhledu. Minimálně to platí pro obrázky. Bohužel se nelze navigovat mezi zprávami přímo, vždycky se musíte vrátit na hlavní obrazovku. Nastavení je opět štíhlé, dovoluje vám aspoň změnit heslo k účtu. Do zařízení navíc uložíte e-maily staré do dvou týdnů, nebo úplně všechny. Aplikace podporuje tzv. push notifikace, takže budete hned vědět, až vám někdo napíše. Své soukromé dopisy případně ochráníte PINem.

Revoluce se Seznam nedopustil, sází na jednoduchost a respektuje styl MetraPřílohy si prohlédnete v samostatném přehledu

Konečně slušný klient pro Dropbox

Dropbox
Cena: Zdarma
Jazyk: anglicky
Platforma: Windows 8.x

Svého klienta pro Windows 8 už Dropbox měl, ale zůstal dlouho neaktualizovaný. Aplikace za moc nestála, což se naštěstí nedá říct o zbrusu novém vydání. Microsoft s provozovateli populárního cloudového úložiště uzavřel partnerství, díky čemuž můžete Dropbox pohodlně používat na tabletu s Windows 8. Vznikla také verze pro Windows Phone. Obě se od vydání těší pravidelné údržbě a dostávají další funkce. Dropbox strčil domácího klienta pro OneDrive do kapsy.

Dropbox se ovládá lépe než např. OneDrive pro Windows 8.1
Dropbox se ovládá lépe než např. OneDrive pro Windows 8.1

Fotografie na dosah

Prostředí se zlomilo na tři sloupce. První je nejhubenější a slouží pro přepínání mezi průzkumníkem uložených dat, fotografiemi a oblíbenými soubory. S již zmíněným úložištěm od Microsoftu se Dropbox podobá právě v režimu, jenž vám dovolí prohlížet všechny snímky uložené v cloudu, nezávisle na jejich rozmístění ve složkách. Stačí se posunovat dolů a proud fotografií se díky průběžnému načítání bude zdát nekonečný. Ovšem za předpokladu, že jste do Dropboxu uložili více než jen pár fotografií.

Integrovaný prohlížeč

Největší prostor dostává samotný obsah. Kromě obrázků si přímo v aplikaci prohlédnete např. dokumenty ve formátu PDF. Klepnutím na soubor proběhne stažení, přičemž aplikace si poslední stažené položky uchovává v mezipaměti, odkud se ale dříve nebo později zase vytratí. Pakliže s některými soubory plánujete pracovat častěji, využijete plnohodnotné uložení do zařízení, dostupné přes kontextovou nabídku. Dále v ní objevíte např. připínání složek na Úvodní obrazovku.

Velikost mezipaměti můžete omezit, trpíte-li nedostatkem volného místa v zařízení
Velikost mezipaměti můžete omezit, trpíte-li nedostatkem volného místa v zařízení

Komplexní správa automobilu

CoPilot
Cena: Zdarma
Jazyk: česky
Platforma: Windows 8.x

Počet automobilů roste a většina lidí chce vědět, kolik měsíčně projezdí. Do toho se počítají náklady na palivo, ale také na opravy a další výdaje. Pokud se počítáte mezi opravdové nadšence, pak si patrně vedete různé záznamy a statistiky, které vám ve výsledku pomohou optimalizovat provoz. Nebo se z nich aspoň těšíte, protože máte rádi čísla a grafy. CoPilota pak považujte za naplnění svého snu.

Mobil zaznamenává data, která pak prohlížíte a zpracováváte např. na tabletu
Mobil zaznamenává data, která pak prohlížíte a zpracováváte např. na tabletu

Mobil a tablet

Neobejdete se bez aplikace ve smartphonu, z ní pak klient pro Windows 8.1 načítá data. Stejnojmennou aplikaci tedy vyhledejte ve Windows Phone Store. Je sama o sobě obsáhlá a nevěřili byste, kolik možností vám nabídne. Budete přidávat záznamy o tankování, což vždycky zahrnuje cenu za litr, celkovou cenu paliva nebo stav tachometru. Odměnou za trpělivost vám budou grafy, které můžete prohlížet už v telefonu. Tablet se na prohlížení nicméně hodí víc. I na něm lze přidávat záznamy.

Data z OBD

Dále si budete zaznamenávat údaje o servisu. Mobil může dokonce sledovat průběh celé jízdy. Spočítá vám průměrnou rychlost, ukáže trasu na mapě apod. CoPilot zvládá pořizovat video nebo fotky, což se hodí v případě nejasné dopravní nehody. Kdyby se vám to zdálo málo, vězte, že mu autor naprogramoval schopnost komunikovat s modulem OBD. Ten vám zprostředkuje data z řídící jednotky vozidla, která budou opět zaznamenávána. Pro vzájemnou komunikaci smartphonu a tabletu se připojte ke stejné Wi-Fi.

Aplikace je vlastně jen převlečený web
Aplikace je vlastně jen převlečený web

Ohodnoťte tento článek!