Herní počítač pod stromeček: tipy na highendovou mašinu pro vysoká rozlišení

54

V předvánočním cyklu tipů jsme tu měli výkonnější sestavu pro hraní v 1440p s rozpočtem okolo 35 tisíc a levnější počítač vycházející na nějakých pětadvacet pro FullHD hry. Pokud máte bohaté financování a vysoké požadavky, zbývá ještě highend, kde toho herního výkonu můžete dostat ještě o dost víc. V dnešní drahé sestavě se tudíž podíváme na počítač pro takové hraní až v rozlišeních 4K.

 

Grafická karta: Gigabyte GeForce RTX 2080 Gaming OC 8G

V nižších sestavách byla všude ještě starší generace grafik, a tak jsme alespoň do této nejvyšší chtěli zařadit grafiku GeForce RTX s podporou ray tracingu a obecně novou architekturou s různými novými možnostmi. Nvidia to bohužel komplikuje tím, že u většiny těchto karet nemá moc dobrý poměr cena/výkon, takže karty Pascaly zůstávaly výhodnější volbou. V tomto případě by asi byla volba mezi GeForce GTX 1080 Ti a GeForce RTX 2080. Rozhodnutí je nakonec na vás, ale v tomto cenovém pásmu už bych asi za GeForce RTX 2080 i připlatil (pochopitelně pokud nenajdete na GTX 1080 Ti nějakou nabídku, kdy budou ušetřené peníze hodně velké). Ono tomu taky „pomáhá“ to, že GTX 1080 Ti z obchodů mizí, protože je Nvidia údajně přestala vyrábět.

Konkrétní model jsme vybrali tříventilátorový od Gigabyte s továrním přetaktováním. Podporuje polopasivní režim, tedy vypnutí ventiálátorů během malé zátěže. To je sice běžná, ale ne ještě automaticky přítomná funkce. Gigabyte nabízí ještě také tříventilátorový model WindForce OC, který se dá koupit za částky o pár stovek nižší. Má o něco nižší pasiv (tudíž asi také o něco slabší chladící výkon) a také nižší takty. Úspora ale není nějak velká.

Cena: od 22 200 Kč

Pokud chcete extra rozhazovat: GeForce RTX 2080 Ti

Procesor v tomto PC ale zvládne i silnější GPU a mohli byste ho spárovat i s GeForce RTX 2080 Ti. Nedoporučujeme to však kvůli výraznému příplatku, který za Ti je. V generaci Turing Nvidia tyto karty výrazně zdražila a chce za ně tolik, kolik dřív za Titany – které ostatně také nikdy k doporučení moc nebyly. Myslím, že lepší volba bude trošku stáhnout nastavení kvality, pokud by to hra vyžadovala. A ušetřené peníze pomyslně nechat stranou na upgrade, až za dejme tomu rok nebo dva vyjdou 7nm GPU. Tehdy se vám těch deset-dvanáct tisíc navíc vyplatí vytáhnout z peněženky víc.

Cena: od 32 000 Kč

 

Procesor: Intel Core i7-9700K

Protože v tomto cenovém pásmu už se tolik nehledí na poměr cena/výkon a šetření, budeme ho stavět jen ve variantě Intel. Přece jen ale asi dnes nemá smysl sahat úplně po nejdražším CPU, které Intel nabízí – optimum je asi Core i7-9700K s osmi jádry a osmi vlákny. Dostanete pro hry prakticky maximální výkon a připájený rozvaděč tepla. A spotřeba je o něco lepší než u i9-9900K.
Cena: od 11 250 Kč

 

Alternativa: Intel Core i7-8700K

Pokud byste při výběru viděli nějakou hodně výhodnou nabídku na Core i7-8700K, neuděláte zas tak velkou chybu. i7-8700K má nižší výkon bez přetaktování, ale zase má pro OC větší rezervu. I jeho ceny jsou však vysoké, takže byste ho asi někde museli najít ve slevě. Ale pokud ho uvidíte za stejnou cenu nebo jen o málo lepší než Core i7-9700K, nevyplatí se to, nové osmijádro je svými parametry lepší volba.

Cena: od 11 500 Kč

 

Chladič: Scythe Mugen 5 Rev. B

Chladič k žádnému z odemčených procesorů Intel nenafasujete, což v tomto cenovém segmentu ale nevadí, protože je stejně potřeba koupit nějaký lepší pro přetaktování. Dnes jsou sice hodně populární all-in-one vodníky – kvůli vzhledu, ale také třeba výhodě přímého vypouštění tepla ven ze skříně (když ho namontujete na výdušnou pozici) – ale ve spolehlivosti, životnosti a snadnosti údržby jsou myslím pořád jistější vzduchové chladiče. AIO vodníky nejsou o moc lepší, než kvalitní vzduchové chlazení, polepšíte si typicky až u těch s největšími radiátory. Námi zvolený Scythe Mugen 5 má dobré reference a v této kategorii jde o výhodnou koupi. Jeho cena ani není nějak závratná, takže nám moc neubírá z peněz na kritické komponenty.

Cena: Od 1500 Kč

 

Základní deska: ASRock Z370 Extreme4

Tuto desku jsme měli jako dražší alternativu v sestavě pro 1440p a zde ji použijeme naostro. Nabízí gigabitový Ethernet od Intelu, nadstandardní integrované audio, řadič 10Gb/s USB 3.1 včetně portu USB typu C. K mání je na ní i nějaká ta nasvětlovací paráda s RGB LED. Napájecí kaskáda s 12 fázemi by měla být celkem solidní. Co je nevýhoda, je čipset Z370. U této desky není úplně garantováno, že už bude mít BIOS podporující Core i7-9700K. Toto CPU oficiálně potřebuje BIOS 3.20 z října, takže může být nutné desku nejdřív aktualizovat (v changelogu je ovšem podpora pro osmijádra avizována už v červnové verzi 3.10, takže pro úspěšný boot a možnost aktualizace by možná mohl stačit ten).

To není problém, když si necháte sestavu kompletovat eshopem, ale pokud stavíte sami, můžete potřebovat známého s procesorem Coffee Lake pro přeflashování. Pokud se s tímto nechcete trápit, má ASRock velmi podobný model Z390 Extreme4, který můžete zvolit jako alternativu a který by měl mít podporu Core i7-9700K od začátku. Ovšem je o něco dražší a podle některých zdrojů má méně kvalitní napájecí kaskádu, což by činilo lepší volbu ze staršího modelu Z370 Extreme4. Můžete se také v obchodech poptat, zda vám nemohou verzi BIOSu před koupí desky s Z370 ověřit.

Cena: Od 4150 Kč

Alternativa: ASRock Z390 Extreme4

Cena: Od 4700 Kč

Paměti: Kingston HyperX Predator 2x8GB 3333 MHz CL16, HX433C16PB3K2/16

Na začátku této dekády ještě platilo, že na frekvencích operačních pamětí v herním počítači moc nezáleží. To se od té doby dost změnilo. Zvolili jsme ale jen 3333 MHz moduly, protože za vyšší frekvence jsou dost značné příplatky. Tyto paměti jsou teď kupodivu poměrně levné, i když to může být i dočasná sleva.

Cena: Od 3750 Kč

Úložiště: Crucial MX500 1 TB + Seagate Barracuda 4 TB

U úložiště už letos můžete udělat radikální krok a pořídit si 1TB SSD za čtyři tisíce (zdá se, že Crucial MX500 opět zlevnil). U tohoto dražšího počítače to už uděláme, ale kromě toho stále použijeme i sekundární HDD na filmy, seriály a tak podobně. Jako alternativu můžete koupit menší 500GB NVMe SSD, ale myslím, že v praxi jeho vyšší výkon oceníte méně, než kapacitu navíc u 1TB SATA disku. Pokud víte, že budete jenom hrát a 1 TB vám stačí, můžete koupit jen čistě SSD a mít tišší počítač. HDD se vždy dá přidat později, nebo nahradit externím.

crucial-mx500-ssd-m2-modul-notebook-ilustraceCena: Okolo 3950 + 2600 Kč

 

Alternativa: Samsung SSD 970 Evo 500 GB + Seagate Barracuda 4 TB

Cena: Okolo 3300 + 2600 Kč

 

Zdroj: Corsair RM750x

Protože sestava má větší rozpočet, zvolili jsme už dražší, ale často doporučovaný zdroj Corsair řady RMx. Pokud byste nechtěli přetaktovávat, můžete vzít levnější 550W nebo 650W verze. Ale protože 750W model není o moc dražší než 650W, zvolili jsme rovnou výkonnější variantu pro větší rezervu. Tyto zdroje by měly nabízet i polopasivní chod, kdy v nízké zátěži zcela vypnou ventilátory, což je plus pro tichost sestavy třeba při prohlížení internetu a podobné práci (pokud tedy hlučnost nezkazí ostatní komponenty a ventilátory). Zdroj má jinak také certifikaci 80+ Gold. Mimochodem, za příplatek lze mít i bílou verzi, pokud byste podlehli touze parádit. Viz následující položku.

Cena: Od 2950 Kč

 

Skříň: NZXT H500

Skříň je opět problematická položka, jak už bylo řečeno minule a předminule. Výběr je totiž hodně velký a také máme všichni rozdílné estetické preference – zde se tedy můžete odchýlit a volit podle vzhledu, pokud máte nějaké favority. Ale ověřte, zda skříň netrpí nějakými velkými nedostatky a má slušný airflow (tedy odvětrávání vnitřku od tepla).

Naše volba je NZXT H500, protože proti mainstreamové sestavě se můžeme trochu rozšoupnout a utratit za hloupý plech o něco víc. Vzhledově je tento model docela povedený (ale jak už tu padlo, pokud preferujete jiný styl, směle do toho) a také kvalita a užitné hodnoty by měly být slušné. Na výběr je černá verze, černá verze s modrými nebo červenými prvky, a bílá verze s černými prvky uvnitř, kterou jsem vybral. Ale zde je to opravdu na vás.

Cena: od 1900 Kč

Operační systém: Windows 10 64bit OEM

Poslední mandatorní výdaj na seznamu je licence Windows 10, pokud ji již nemáte odjinud. Volba OS je pro hráče celkem jasná, desítky mají podporu DirectX 12. A kromě toho samozřejmě Windows 8.1 nebo 7 již pomalu jdou do důchodu, W7 již zbývá jen rok bezpečnostních aktualizací.

Cena: Okolo 2890 Kč

Alternativa: krabicová verze s USB diskem

V poslední době ovšem o hodně zlevnila verze Windows 10 tzv. „FPP“, tedy krabicová verze, podle Heureky se dá ve větších eshopech sehnat nová (pozor na to, že Heureka u Windows zahrnuje i bazarové nabídky) už za 3100 až 3300 Korun. Za takovou cenu o ní stojí za to uvažovat, protože je u ní garantovaná přenositelnost na jiné (další) PC. Na druhou stranu, pokud chcete šetřit, lze zvážit koupi OEM licence z bazaru. Ideálně z takového, který dodává i původní nálepku jako určitou záruku, kdežto při čistě elektronickém prodeji nemáte v ruce nic (zvlášť pokud jde o prodej přes Aukro, Ebay nebo dokonce odněkud z Číny).

Cena: Okolo 3100 Kč

Dnes je trendem nepoužívat optickou mechaniku, takže ji do základní konfigurace nezahrnujeme. Nové skříně včetně té naší s ní už ani nepočítají, takže byste museli pořídit externí do USB (ta se ale pak aspoň hodí třeba k ultrabookům nebo k dalším PC). Možná budete také chtít bezdrátovou síťovou kartu, i když pro „hardcore“ hraní je vhodnější drátové připojení.

Finální rozpočet: 55 000 až 57 000 Kč

Celkový rozpočet komponent této highendové herní sestavy nám vychází těsně pod 57 140 Kč za výchozí konfiguraci, což je Core i7-9700K a grafická karta Nvidia GeForce RTX 2080 8 GB v edici Gaming OC od Gigabyte, 1TB SSD a 4TB HDD. Pokud byste nekupovali pevný disk a zvolili jen SSD, dostala by se sestava pod hranici 55 tisíc, na 54 540 Kč. Ovšem šlo by o downgrade proti levnějším sestavám, do nichž jsme magnetické úložiště se slušnou kapacitou (na jak se říká digitální sbírku) zahrnuli. Tato sestava by se asi také do oněch 55 tisíc vešla, kdyby procesory Intel nebyly o tolik zdražené vlivem jejich nedostatku.

Ceny jsme nepočítali minimální možné, orientační částky jsou zapsány vždy podle velkých eshopů. V některých případech by proto asi bylo možné rozpočet stlačit, můžete se orientovat podle boxů Heureky (ovšem pozor na to, že u nejlevnějších nabídek nejsou často komponenty dostupné rychle, případně může nastat jiná komplikace). Obvykle pokud vše kupujete na jednom místě, máte tu výhodu, že si můžete nechat stroj sestavit, což je někdy nabízeno i zadarmo. Některé obchody ovšem dnes nabízí i možnost zabudovat třeba i starší komponenty, které přinesete odjinud či pošlete. Takže ani zde není úplně vyloučeno mixování eshopů. Pokud nehodláte sestavovat sami, může jít o dobrou volbu.

Každopádně s PC přejeme hodně zábavy a ať není moc velké utrpení vydělat zpátky všechny ty Palacké, Emmy a Masaryky, které v té svítící bedně utopíte (a že jich v tomto případě je hodně).

Herní počítač pod stromeček: tipy na highendovou mašinu pro vysoká rozlišení
Ohodnoťte tento článek!
2.8 (56.15%) 26 hlasů

54 KOMENTÁŘE

 1. 2080? Jako fakt? Ta karta je výkonově někde jako 1080Ti, tedy ideál do max 1440p, na 4k naprosto bída, 2080Ti je jediná volba a i tam to někde skřípe, třeba SotTR je na hraně 60FPS.

  H500 Od NZXT, nic proti, proč ne H700, když NZXT, skříň výkonu nic nedodá, ale poskytuje to víc místa, u téhle sestavy bych i očekával vodní chlazení, takže skříň která má větší prostor pro radiátory se hodí. ať to pak může chladit nejen účinně ale i tiše.

 2. 1TB SSD je dobrý základ ale 4TB HDD? Na co, nechápu že dle ceny počítače se mění kapacity disků. Tohle by měla být naprosto volitelná součást, já bych do takové mašiny vůbec plotnový disk nedával, místo toho 4TB mechanického disku bych raději koupil rovnou 2TB, dává to větší smysl, na druhou stranu, ne každý tu kapacitu dokáže využít a nemá nainstalovanou celou herní knihovnu ale pár aktuálně hraných titulů.

  • Ten plotnovy disk je na zalohu a prebitočne subory. Ja ho mam tiež, využijem ho tak 1x za tyžden ale proste tie data potrebujem aj ked velmi zriedka a zbytočne by zaberali miesto na SSD. Mne už odyšli 3 SSD, tak že zaloha je samozrejmosť.

   • SOUHLAS

    Akorat bych volil 3TB disk, protoze je u nich uz prokazana spolehlivost, zatimco 4TB jsou ted ve stavu, ze uz by spolehlive byt mely, ale neni to potvrzeno delsima testama, prvni generace 4TB byla dost nespolehliva podobne jako ted 6TB a 8TB disky.

    Na zalohy staci WD Blue pripadne WD Red s 5400ot.

   • na zalohu a prebytocne subory mas NAS, kde mas navyse tie disky v mirrore aby si o data neprisiel.. DO PC by som dnes uz HDD nedaval…
    NZXT H500 je tragicka skrina, nechcel bysom ju ani zadarmo. Resp. ona nieje zla, len sa do nej nemoze davat 14cm vodnik…

    • Pokud k tem datum hodlam pristupovat z jedinneho zarizeni, tak proc bych k tomu mel pouzivat NAS? Ne kazdy ke svym datum vyzaduje pristup z kazdeho zarizeni, ktere ma doma. V pripade pracovnich dat naopak nechci, aby k nim melo pristup i jine, potencionalne rizikove (treba takove, ktere se pripojuje i k cizim sitim mimo) zarizeni. Chapu ze nekdo neda na reseni s NAS dopustit, ale nekomu jinemu vyhovovat zase nemusi..

   • na zálohu asi budu používat externí řešení protože v případě že selže zdroj a pustí něco víc do disků, budu mít pryč i ty zálohy.

    A přebytečné soubory. To je přesně co? Proč bych měl mít na disku přebytečné soubory, když něco přebývá, tak to můžu postrádat = smazat.

    Jak jsem psal, potřeba nějakých extra dat navíc je hodně individuální a hlavně nerozumím tomu že počítač do 25 tisíc má 2TB a počítač za 50+ má 4TB. Když má někdo potřebu hromadit „bordel“ na disku, je irelevantní jak drahý má počítač. Žena má počítač s 250GB diskem který je navíc ze 2/3 prázdný, ale brát menší nemělo smysl, k vánocům dostane nový stroj a tam rovnou kupuju 500GB protože rozdíl ceny je zanedbatelný, budoucí použitelnost vyšší i když tam bude mít pořád jen systém a 40-50GB fotek.

    • Tak nejak, ja jsem poridil na zalohu fotek i jinych dat SSD do USB ramecku, protoze ho budu mit vice odpojeny nez pripojeny, take je mene nachylny k fyzickemu poskozeni. V NAS mam mirror, ale spis je to pro pocit sucha a bezpeci, nez realny backup. Co jsem videl, tak na hry a programy beznemu uzivateli staci 1TB a na data a blbustky do 2, zbytek je hromadeni bordelu. Samozrejme lide, co pracuji napr. s videem a potrebuji si uchovavat zdroje jsou na tom uplne jinak, ale to je take jina pohadka.

     • Jj, tenhle počítač sice není cílovka BFU, ale BFU má tipicky na počítači systém + pár programů a možná pár drobností, jako nějaké video, fotka etc. Třeba notebook co jsme dávali tchýni se mi vrátil k opravě (jeden paměťový kanál nefunguje) , po cca 4 letech užívání bylo na disku obsazeno jen 11GB což je možná o 1GB víc než když sem jí to předával. Podobně je na tom žena, krom systému a nějakého office balíku tam má max programy fotosběren přes které si nechává dělat papírové fotky. Má tam pár alb v MP3 a asi 30GB fotek, nic víc. 250GB SSD je zaplněné tak ze třetiny, do nového ntb ji teď kupuju 500GB SSD (starý je SATA, nový NTB má jen M.2 pozici) ten bude v podstatě prázdný, ale nemělo smysl kupovat menší.

     • Podobně ti hráči, pokud nemají obsáhlejší knihovnu celou nainstalovanou, tak většina lidí hraje max pár her „současně“ a i v případě AAA titulů s ~50GB a i když jde o něco většího jako třeba Destiny, tak to je pořád jen 100GB, na TB disk se se systémem a nějakým softem vejde 10-15 AAA her úplně v pohodě a ještě tam zůstane místo.

 3. To nejdůležitější tu není monitor chtěl bych 32″ 4k nikdo neporadí.
  možná tento LG 32UL950 ale má jen 60Hz(FSync-GSync) pro RTX 2080Ti nepoužitelné.

  A za tyto jim 65K nedám + RTX 2080Ti 100 000,-
  ASUS ROG Swift PG27UQ – LED monitor 27″
  Acer Predator X27 – LED monitor 27″

 4. Podle mě se dnes drahý PC kupovat moc nevyplatí. IMHO je zase těsně před velkou změnou, jakou byla 14nm výroba, takže kdo koupí teď, bude mít sice aktuálně velmi výkonný PC, ale za půl roku to bude přinejlepším lepší nadprůměr. Jak AMD, tak Intel to s 7nm už konečně berou vážně.

  • Takže když si chce člověk dnes zahrát ve vyšším rozlišení či RTX tak přece nebude čekat že někdy něco třeba vyjde a nedejbože to bude lepší, jako že to jistě nastane nehledě na NM v procesu, to reálně stejně nikoho nezajímá. Když chci hrát teď, chci hrát teď ne za půl roku nebo za rok.

   Tak jak tak, když nastane situace že na trhu bude něco lepšího tak

   A: stačí mi výkon co mám teď a netřeba nic nového kupovat, protože i když lepší tak pro mě k ničemu
   B: nestačí mi výkon a když to nové přinese výrazné zlepšení tak si to koupím hned jak to bude v krámě
   C: nestačí mi výkon a to nové přináší výrazné zlepšení, ale nestojí mi to za koupi/snesu kompromis
   D: nestačí mi výkon a to nové přináší výrazné zlepšení, ale nemám na to, tak holt slintám a musím snést kompromis

   Jednoduše člověk aplikuje jeden z těch bodů. Obvykle lidi co kupují v téhle nebo i výrazně vyšší cenové relaci ví co chtějí nebo cena pro ně není problém (třeba že je to obvyklý měsíční náklad na „zábavu“).

   V každém případě tak jak bych přidal na grafice, tak bych klidně ubral na CPU, pokud je ta sestava mířená na 4k rozlišení. Tam i7/i9 natož taktovací ztrácí význam, bohatě by tomu stačila i5 nebo Ryzen 5, a v zásadě i i3 nebo Ryzen 3 a k tomu nejlevnější desku která to CPU podporuje. Je to sice nepoměr, ale i tak bude největší bottleneck grafika, tak proč nějaké uber CPU, když se bude flákat, a na nějaké věci jako internet nebo přehrávání videa by stačilo i něco výrazně slabšího. Argument může být třeba streamování, ale buď je to amatérský stream a tam si člověk určitě vystačí s GPU encodingem, který na té RTX2080/2080Ti člověk ani nepostřehne (na mé 1080 je to do 1% rozdílu) a profík bude mít stejně vedle herního i streamovací PC nehledě na to zda bude enkódovat grafika nebo CPU.

   • Chlape, pod každé Tvé slovo v tomto odstavci se můžu podepsat, plus souhlas s Tvým názorem na 2TB+ disky. V dnešní době vysokorychlostního internetu netřeba spoustu věcí hromadit na disku, kdykoliv se dají stáhnou. Na zálohu jedině externí HDD, dnes běžně za 1000,- 1TB, do kompu už plotny ne …

    • Kdybych to napsal já, už by tady byla smečka AMDistů. Jak mi před třemi roky nadávali, že jsem dement když si kupuju taktovanou í5 k gtx1080 a dneska tady čtu moje slova o tom jak míň jader, které táhnou jsou víc než spousta polovláken. Prostě Crha jde příkladem.

     • Mam 8600K a GTX 1080, hraju ve 1440p a procesor rozhodne neni slabym clankem. Obvykle nejde vyuziti pres 50 %. I7, resp. I9 je opravdu zbytecne… kdo hraje, nepotrebuje jadra. Kdo jadra vyuzije (work atp.), vezme Ryzen. Ve 4K je to pak na hry uz uplne jedno. Takze Jardo, souhlas i s Tebou 😉

      • BTW. „Herní počítač pod stromeček: tipy na highendovou mašinu pro vysoká rozlišení“

      • Ano můžete těžit z toho, že v kombinaci tak starého I5 a nových CPU spolu s 1080 je minimum a prakticky jen 1080p… Nicméně kdyby ste chtěli operovat že jemu to jede na 4,4 tak tady je na 4,5…
       https://youtu.be/xzJhNt9cDg0
       Nezapomeňte, že i nové CPU jdou taktovat 🙂 A nevím jak někteří soukmenovci by rozdýchali že vlastně říkáte (nová 8700 a výš jsou k ničemu 🙂 ). Stačí i5 4generace 🙂

      • Je to i na vysoká rozlišení, ale rozhodně ne všichni kdo kupují ty grafiky jako GTX 1080 ti a podobné nebo rychlejší, IMHO hrají v 4K. Můžou chtít taky třeba 1440p při 165Hz nebo FullHD při 240fps… Spíš bych asi řekl, že to 4K může být i menší část, v té charakteristice toho článku je to tak trochu zjednodušení.

      • Přijde mi to jako mrhání potenciálem, mít 1080Ti a lepší a mít na tom 1080p… ale v poho, pokud je někdo profík a potřebuje na hry 144Hz+, dokážu to pochopit… já si své převážně single player hry raději užiji v 1440p a až bude zajímavý poměr cena výkon grafik a monitorů, rád přejdu na 4K… zatím ale ne. Jedno je ale jasné, od 1440p a výš hraje CPU stále menší a menší roli, proto mi za současné ceny přijde i7 a i9 jako overkill…

      • Ale kdo hraje na 160FPS, ten hraje na 1080p na LOW aby mu nezavazely detaily hry, které by mu zakrývaly nepřátele.
       Mám to na 3440×1440 (asi 3K) na max 60Hz, takže mi 60FPS stačí. A když porovnáte tu vaši 8600K vs 6600K, tak rozdíl 10-20 FPS je zanedbatelný a při locku na 60FPS nepodstatný. https://www.youtube.com/watch?v=xnc5oj2ImjQ

     • Tak já má 8700k, DELID a přetočenou, ale to jen kvůli leteckým simům, které prostě stojí na single thread výkonu CPU byť umí využít všechny thready a v případě P3D dokonce dojde na AVX.

      Mít to jen na hraní a internet, což v sosučasné době více či méně je protože jsem už nějakou dobu vůbec nelítal, tak by mi stačila nějaká starší i5 (a kdybych nehrál tak mi stačí něco jako 6W Gemini Lake Celeron).

      Pro hraní VSync mám zapnutý by default přímo v driverech, takže s tou telkou mám v nejlepším případě 60FPS, high refresh rate mě neláká a výhodou je že je často grafika nevyužitá a v mých aktuálně nejhranějších titulech běží mezi 50-80% výkonu kde je výrazně menší spotřeba a i CPU si bere něco jako 40-50W, což znamená, že mi také většinu času běží vodník i při hraní na „idle“, tedy něco jako větráky 500ot.

      Na druhou stranu si stojím za 32GB RAM, tu reálně využije zase jen X-Plane, ale i při normálním hraní mívám typicky kolem 16GB obsazené RAM protože mi krom hry běží prohlížeč s vícero záložkama, tam běží třeba stream, mám načtený YT, etc… 16GB RAM by znamenalo swapování.

      Nemám potřebu mastit si ego tím že si kupuju výkonnější HW, než který pro účel počítače potřebuji, nehraju si ani na future proofed. Pokud se nějak výrazně změní mé požadavky a budu potřebovat silnější HW, tak si ten HW pořídím, protože ho jednoduše potřebuju, pokud si nějakým způsobem vystačím s tím co mám, tak je to jen znak toho že to zas tak nutná potřeba není a je to spíše nice to have. To byl příklad mého zvažování RTX2080Ti, výkon na 4k bych fakt chtěl, ale za tu cenu jsem vyhodnotil že ho nepotřebuji 🙂

 5. Když já jsem kupoval AsRock Z170 Extreme4 ta jsem byl hňup, když jsem fšude prezentoval jak super chladič je Scytche Fuma tak jsem byl hňup, ale najednou, jakmile je řeč o výkoným počítači, tak Asus v zadeli, všechny větráčky na procáky taky a najednou to co Crha povídal je dneska dobré. Tady to vidíte, ubožáci, malé dětska a infantilní jedinci pokřikují na pana Crhu, ale pravda a láska vždy zvítězí nad lží a nenávistí, takže tímhle článkem redaktoři vzdali holt ©rhovi. Děkuji.

 6. Tohle je hrozně individuální, zvlášť pro toho kdo tomu trochu rozumí. Někdo dá radši drahou grafiku, jiný na 1440p vystačí s RX 590 a raději pořídí kvalitnější základovku a dedikovanou zvukovku.