Titan LE bude, ale jako GeForce GTX 780. Přijdou i další přeznačené modely

0

Prakticky už od uvedení grafické karty GeForce Titan se objevují spekulace, že Nvidia chystá jeho slabší a levnější verzi. Dosavadní spekulace tuto kartu nazývaly „Titan LE“, podle Bright Side of News se ale nová karta bude jmenovat GeForce GTX 780.

Specifikace budou kopírovat serverovou Teslu K20C, v jádře tak bude aktivních 2496 výpočetních jader. Paměťová sběrnice bude 320bitová, kapacita GDDR5 bude činit neobvyklých 5 GB. Navzdory starším zprávám BSN tvrdí, že GeForce GTX 780 bude k mání již koncem května a Nvidia tentokrát nechystá žádné papírové draky, ale poctivý hard launch s dostupností v den vydání. Nová GeForce by měla překonat model GTX 680 přibližně o 30 %. Netroufáme si ale odhadnout, jestli Nvidia jednoduše vyplní mezeru pod Titanem, nebo posune ceny celé své nabídky dolů.

 

Zanedlouho po GTX 780, ale možná i současně, přijdou i GeForce GTX 770 a GTX 760 Ti. První zmíněná není nic jiného než přeznačená GeForce GTX 680, možná s o něco vyššími referenčními takty a standardně osazená 4 GB paměti. GeForce GTX 760 Ti je pro změnu přeznačená stávající GTX 670, standardně bude osazena 2 GB paměti a údajně by měla vytvořit tlak na Radeony HD 7800 a jejich přeznačené sourozence pro OEM trh, řadu HD 8800. Cenové války se tak možná přece jen dočkáme, vydání GTX 760 Ti je prý naplánováno na veletrh Computex 2013.

Až do vydání generace Maxwell v roce 2014 prý máme na jakékoliv další novinky zapomenout. Jen německý magazín 3DCenter spekuluje, že si Nvidia schovává ještě jeden trumf v rukávu v podobě plně odemčeného jádra GK110 s 2880 stream procesory a vyšší frekvencí. Konkrétní specifikace Titanu II nebo Titanu Ultra a vlastně i to, zdali vůbec bude vydán, bude záležet na tom, kdy AMD vyloží své karty generace Volcanic Islands a jak zdařilé budou.

Zdroj: Bright Side of News, 3DCenter.de

Ohodnoťte tento článek!