Budíček pro GeForce a Radeony? Intel zlevnil Arc A750 na 6500 Kč, ovladače hodně posunuly výkon

33
Grafická karta Intel Arc A770 1600
Grafická karta Intel Arc A770
-
Zdroj: Intel

Intel začíná zlevňovat svá herní GPU a mohl by tím spustit konkurenční boj v tristně zanedbaném trhu dostupných grafik. Arc A750 začíná být po stránce výkonu hodně atraktivní, i když to kazí některé slabiny, kterými Arcy trpí.

Oblast levnějších herních grafik není zrovna přívětivá – GeForce RTX 3060 se dva roky po vydání drží na cenách, které překračují původní zaváděcí cenu 329 $ (čest výjimkám), jako by kryptotěžební horečka dávno neskončila. Před rokem se vkládaly naděje na zlepšení do Intelu a teď by to tak možná mohlo zafungovat. Ten se totiž rozhodl zkusit menší cenovou válku a zlevnil svou grafiku Arc A750, která právě proti GeForce RTX 3060 jde.

Intel formálně uvedl výkonnější grafiky své první generace Arc „Alchemist“ po značném zpoždění až v září. Dlužno dodat, že po kartě Arc A580 se pak slehla zem a doteď není v prodeji, takže vedle lowendových A310 a A380 jsou na trhu jen modely A750 a A770. Intel teď snížil ceny dostupnější z těchto karet, Arc A750 8GB. Tato karta původně šla na trh za 289 $ (nyní s DPH asi 7550 Kč / 317 €), ale nyní bylo oznámeno, že se její cena snižuje na 249 $. To je u nás teď s aktuálním kurzem a připočteným DPH asi 6500 Kč / 273 eur.

Při této ceně by mohl Arc A750 už vířit stojaté vody, protože nejlevnější GeForce RTX 3060 stojí od osmi tisíc Kč (ale s tím, že většina modelů začíná až na 8500–9000 korunách). Na druhou stranu je otázka, jak velký efekt to může mít, protože už teď se za ceny podobné takto zlevněné pozici Arc A750 dají sehnat nejlevnější Radeony RX 6600, a stejně to s pozicí karet Nvidia moc nehne.

Sleva u grafiky Intel Arc A750
Sleva u grafiky Intel Arc A750 (zdroj: ComputerBase, via: Intel)

Zrající ovladače: výrazná zlepšení v DirectX 9, ale i v nových hrách

Arc A750 je zajímavý tím, že má po stránce hardwaru (3584 shaderů, propustnost pamětí 512 GB/s) vyšší výkonnostní potenciál než obě zmíněné konkurenční karty. Během prvních loňských recenzí se to ukazovalo ve vyšších rozlišeních, kde RTX 3060 a RX 6600 utíkal. Od té doby ale Intel pracuje na ovladačích a výkon by se snad měl zvyšovat obecně. Se zlevněním teď Intel ohlásil novou sérii zlepšení v ovladačích verze 4086 a pozdějších (zdá se, že je již k dispozici i ovladač 4091), které podle firmy zlepšují výkon karet Arc A750 o 10 % až 77 % proti výkonu, který karty měly s ovladači dostupnými v době uvedení.

Zlepšení ve hrách pod DirectX 9
Zlepšení výkonu grafik Intel Arc A750 ve hrách pod DirectX 9 (zdroj: ComputerBase, via: Intel)

Ona masivní zlepšení na horním konci uváděného intervalu platí asi zejména pro starší hry používající DirectX 9, v nichž byl výkon ze začátku špatný. Intel totiž v ovladačích pro karty Arc nemá přímo nativní podporu pro DirectX 9 a používala se vrstva emulující toto API nad DirectX 12 (DX9On12 od Microsoftu). Intel od té doby, zdá se, zapracoval na této části ovladačů a výkon starých DX9 her, jako je CS:GO, výrazně zlepšil. Nemá zřejmě stále nativní implementaci, ale aktuálně jsou pro emulaci použité komponenty DXVK od Valve, překládající staré API na API Vulkan. Jejich použití výkon značně zlepšilo. Kromě FPS by se v dotyčných hrách měla zlepšit ještě víc plynulost (frametimes/percentily), u těch může být zlepšení i přes 100 %.

Zlepšení výkonu Arc A750 od vydání
Zlepšení výkonu Arc A750 od vydání (zdroj: ComputerBase, via: Intel)

V případě DirectX 9 šlo každopádně o zlepšení ze špatného výchozího základu, takže nárůst o v průměru 49 %, kterého se podle Intelu podařilo dosáhnout, nemusí znamenat moc. Nicméně ovladače Intelu by nyní měly mít od vydání znatelně lepší výkon i v nových hrách pod DirectX 11 a 12. Intel ukazoval řadu výsledků, podle kterých by Arc A750 měl být po stránce výkonu o dost výhodnější než GeForce RTX 3060 (níže můžete vidět jeden z grafů, ale bohužel v něm není popsaná osa a sloupce nezačínají na nule).

Intel Arc A750 proti GeForce RTX 3060 v oficiálních benchmarcích Intelu
Intel Arc A750 proti GeForce RTX 3060 v oficiálních benchmarcích Intelu. Pozor, sloupce grafu nezačínají na nule, takže rozdíl ve prospěch Intelu je zveličený (zdroj: ComputerBase, via: Intel)

Na druhou stranu je třeba říct, že grafiky Intelu nadále trpí a v nejbližších letech asi stále budou trpět celkově horším stavem softwarového ekosystému a podpory her a různých s nimi spojených funkcí. Sice tedy s Arc A750 můžete získat lepší výkon, než mají Radeon RX 6600 / 6650 XT a GeForce RTX 3060 (a proti té ještě dost ušetříte), ale můžete narazit na problémy.

Poměr cena/výkon vypadá hodně dobře, grafiky Arc ale mají i závažné nevýhody

Je zde například známá komplikace, kdy jsou karty Arc téměř nepoužitelné, pokud vaše PC nemá podporu technologie AMD Smart Access Memory či PCIe Resizable BAR. Na tom se nic nezměnilo a karty Intel Arc bez této funkce patrně nikdy nebudou dobře fungovat.

Není to ale jediný a asi ani nejhorší z problémů číhajících v grafikách Arc této generace přímo na hardwarové úrovni. Docela velký problém, který dost kazí onu cenovou atraktivitu a spíš bychom vám kvůli němu Arc A750 či A770 nedoporučovali, je klidová spotřeba. Karty Arc A750 a A770 i mimo jakoukoli zátěž spotřebovávají 45–50 W, což je na mainstreamové grafiky hodně (viz například recenzi Hardwareluxx).

Klidová spotřeba grafik Intel Arc v testu
Klidová spotřeba grafik Intel Arc v testu (zdroj: Hardwareluxx)

Toto bylo kritizováno třeba u nových Radeonů RX 7900 XTX, které však mají výrazně horší příkon, až když máte dva 4K monitory, zejména s vyšší snímkovou frekvencí. U Arc 750 a 770 jde bohužel klidová spotřeba k 50 W stále, a to i pokud nastavíte Windows a BIOS základní desky dle doporučení Intelu tak, aby se používalo vypínání linek PCIe mimo zátěž.

Provoz karty se kvůli vysoké základní spotřebě prodražuje, a navíc toto způsobuje, že často nelze použít 0dB režim mimo hraní a ventilátor musí jet pořád. Vypadá to také, že stejně jako závislost na PCIe Resizable BAR tato vlastnost bohužel nebude vyřešena nějakou opravou ovladačů a vysoká klidová spotřeba této generaci grafik zůstane už navždy.

Zdroje: ComputerBase, VideoCardz

Budíček pro GeForce a Radeony? Intel zlevnil Arc A750 na 6500 Kč, ovladače hodně posunuly výkon
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 9 hlasů

33 KOMENTÁŘE

 1. No nevím, ta cena by se musela pohnout podle mne pod $200. RX6600 se dá u nás sehnat skladem už pod 6 a lidi stejně kupují 3060 za 8,5 – za tu cenu se při troše štěstí dá sehnat RX6700 (bez XT).

   • AMD admits to restraining chip supply to keep higher CPU and GPU prices
    https://www.techspot.com/news/97462-amd-admits-restraining-chip-supply-keep-higher-cpu.html

    In a Tuesday evening investors call, AMD CEO Lisa Su tried to calm investor anxiety by pointing out that the company has been, and will continue to, undership GPUs to „balance supply and demand.“ Of course, that’s just another way of saying, „we’re going to keep prices inflated by lowering our output.“

    „We undershipped in Q3, we undershipped in Q4,“ Su told investors. „We will undership, to a lesser extent, in Q1 [sic].“

    Ale však dobré AMD to robí pre ludí, nie pre peniaze 😀 😛 😛

    • Tyhle zprávy jsou IMHO úplná kravina…
     Ten „undershipping“ proti tomu, co se na trhu prodává, je spíš důsledek. Když odběratelé redukují svoje skladové zásoby, tak to musí znamenat, že dál spotřebitelům prodávají víc, než co jim AMD prodává.
     To je celý, podle mě to prohlášení u AMD jenom popisuje důsledek toho, co se na trhu děje, ně nějakou jejich aktivní politiku. Asi zasáhla potřeba mít HW webů mít clickbait, nebo to holt WCtech a spol. nepochopil, v tomhle případě asi je možný oboje. Jako nevím, jestli si někdo myslí, že ten 51% propad tržeb za Ryzeny si udělali schválně (to tyhle teorie v podstatě tvrdí)?

     Tenhle popisovaný price-fixing tím, že omezím dodávky, se může dělat jenom tehdy, když je na trhu silná poptávka (jako za krypta a podobně), ale ne když lidi nekupujou (což je naše situace). Tehdy taková taktika moc nefunguje protože tam kde nechci prodat já, zaskočí konkurent a vyloví mi rybník.

     • Máš pravdu, AMD sa k tomu už vyjadrilo podobne. Ale bola to dobrá senzi správa 🙂

      https://www.pcworld.com/article/1499957/amd-is-undershipping-chips-to-keep-cpu-gpu-prices-elevated.html

      Update: Drew Prairie, AMD’s VP of communications, reached out with the following clarification: “We are shipping below consumption because there is too much inventory in the channel and that partners want to carry lower levels of inventory based on the demand they are seeing and their expectations for their business…the idea we are doing this to keep prices “elevated” isn’t accurate. Our client ASP was flat year over year, and that is due to mix of CPUs shipped.”

      This article originally published with the headline “AMD is ‘undershipping’ chips to keep CPU, GPU prices elevated” but it has been updated to reflect AMD’s clarification.

  • Ja som si všimol, že u mnohých mladých ľudí funguje RTX, ako nejaké zaklínadlo. Tak nejak automaticky usudzujú, že je to akýsi bonus prispievajúci k lepšej grafike a vyššiemu výkonu.
   Nikoho z nich netrápi, že tieto funkcie sú defakto rozumne nepoužiteľné pri grafikach pod 500 eur a radšej si priplatia, hoci tušia, že to moc nevyužijú.

   Keby si človek chce trochu zavtipkovať, tak povie, že RTX a RX znamená len rozdiel v chýbajúcom písmene.

   Nvidia sa mi inak znechucuje s cenou 3050 a ako najlepšiu voľbu na full HD dnes vidím práve RX6600.

   • „Nikoho z nich netrápi, že tieto funkcie sú defakto rozumne nepoužiteľné pri grafikach pod 500 eur“
    .. je to tak 🙂 Pokud si koupim grafarnu na hrani 1440p do 500E a zapnu si RT, tak se temer automaticky klasifikuji na FUllHD 😀 a to nekdy dokonce jen v lepsim pripade :))

   • V podstate mate pravdu, ale podla mna je hlavny dovod, preco ludia velakrat uprednostia Geforce je ten, ze Nvidia ma svoje ovladace lepsie odladene. Nemyslim ako kvalita kodu v ovladacoch, ale skor podpora hier, stabilita v hrach, atd. Jednoducho vedia, ze pri Geforce nebudu mat problemy v hrach. Tym samozrejme nechcem povedat, zeby pri Radeonoch mali mat problemy, ale historia a skusenosti hovoria, ze pri Nvidii to bude menej problemove.

    • Bejvávalo. Já na AMD jedu dlouhodobě už od dob ATI, sem tam mi do toho vlítne dočasně nějaká NV, ale nějakých problémů s ovladači jsem si nevšiml. Spíš je to věc která se tak nějak traduje už dlouho, podobně jako v minulosti to že Intel má lepší CPU než AMD. To začalo snad ještě před prvním Athlonem, co si pamatuji některé modrozené.

     • platí pořád. Ne že by AMD ovladače byly nějak rozbité v tom smyslu, ale lepší kompatibilita dlouhodobě. Už od ATi něco blblo, problikávalo nebo to běhalo o dost hůř. Obzvlášť tituly z východu, ty vlastně znaly jen „GeForce“ a „Others“. NV v tom úspěšně pokračuje, s RT přišli první, mají tedy náskok který AMD nemá moc šanci smazat, takže pokud se chce hrát s RT tak to je děláno hlavně na GF RTX a s Radeony si to často moc netyká. Portal RT je s NVidia, Quake atd. Těch titulů je dost na to aby to v rozhodování převážilo i několik GB VRAM u Radeonů navíc. A to nemluvím o sw na CUDA… Ono není divu, mají to jako hlavní směr podnikání, zato AMD jede hlavně procesory a ATI divize je vždy „číslo dvě“.

    • Je fakt, že pri RX 5700 som mal na začiatku problémy s Modern Warfare a občasne preblikavanie čiernej obrazovky na ploche, čo sa rôzne menilo s ďalšou verziou ovládačov, ale nakoniec to vyriešili a nemal som potom už žiadny problém. Chvíli to sice trvalo, ale viem, že s Modern Warfare mala problémy aj nvidia vtedy v 2019.

     Napr. predošlá RX 570 nevykazovala žiadny problém, preto som bol pri RX 5700 prekvapený, keď ešte pol roka od vydania sa objavovali kdejake hlúposti.

     V každom prípade, moja ďalšia grafika bude určite RX 7000, aj keby som mal stráviť kľudne další rok čakaním na postupne doladenie. Ako som písal, cena nvidie ma maximálne znechucuje a nemienim to podporovať už len z princípu.

 2. RTX 3060 12G za 8900Kč s 3584 CUDA cores, Arc770 16G za 9500Kč, 4096 shading units… s tím, že když člověk používá/bude používat OneAPI je to na AI jasná volba – stejný kód pro grafiku i procesor… 16GB VRAM skoro zadarmo… a ještě s takovou propustností. Už chybí jen něco jako SLI 😀

  • S tim AI jste si jisty? Jako developer bych nesel do niceho co neskaluje. NV ma reseni od 3060 az po superpocitace. Intel ma jen stredni tridu a to se jeste objevuji zvesti, ze cely obor klientskych grafik po teto generaci zarizne. Takze investice do budoucna 0. U NV je to jasna volba, nic se nezarizne, bo je to (AI) dojna krava.

   • Právě, že Intel to má z mého pohledu promyšlené lépe než nVidia. Ta si dělá v AI monopol a nic jiného neřeší. Intel dělá oneAPI, které běží se stejným kódem na CPU a GPU jakéhokoliv výrobce. U nVidie je sice CUDA hezká, ale podle mě budou muset trošku začít řešit konkurenci a spolupráci s nimi, protože to je budoucnost. Myslím si právě, že Intel musí udělat časem něco jako Quadro, protože tento segment je nesmírně výhodný pro takové společnosti jako Intel a nechce o něj přijít. Navíc která firma nebude používat AI, bude pozadu, takže poptávka bude obrovská.

    Ale aktuálně na učení AI jsem si pořídil RTX3060 12GB novou za 6900, protože nVidia má pro začátečníky ty resourcy prostě lepší.

    Zde AMD pro servery:
    https://www.cnews.cz/amd-si-splni-sen-obri-apu-instinct-mi300-pro-superpocitace-spoji-zen-4-a-vypocetni-gpu-s-hbm3/

    • Intel karty pro akceleraci výpočtů prodává už pár let. A co se týká profi grafiky je to jen o jiných ovladačích a certifikacích pro aplikace. Jen je otázka, zda to teď Intel bude řešit, když má akutnější problémy.

 3. „Toto bylo kritizováno třeba u nových Radeonů RX 7900 XTX, které však mají výrazně horší příkon, až když máte dva 4K monitory, zejména s vyšší snímkovou frekvencí.“

  RX6800/XT dělají lautr to samé.

  • Tak vysoký výkon ale mít nebudou, tam se budeme bavit spíš o tom, o kolik to porazí Radeon RX 6500 XT (pokud ho porazí?).

   Jsem ale teda zvědav, kdy pro desktop vyjdou, zatím pořád nikde Ryzen 6000G. Je pravda, že by to pak AMD mohlo vydat v jedné generaci – nižší modely Rembrandt, vyšší modely Phoenix (Zen4+RDNA3). Tak jako tak ale asi bude cena těch Phoenix v desktopu dost vysoká, je to dost velký kus 5nm křemíku.

 4. Celkově mám tady dva problémy.

  Je to marketing Intelu. Počkal bych si na nezávislé testy.
  Obecně jsem alergický na slovní spojení „až x %“, to zavání hvězdičkou a specifickými podmínkami.

 5. Tak chalani na tom makajú a zároveň aj bojujú agresívnou cenovou politikou. Určite správna cesta a nespia. Podľa Linusa sa to od vydania masívne zlepšilo (robil teraz challenge, kde ju aj s Lukom musel mesiac používať doma 😀 ) Na alze sa predáva, čo som kukal, ale ešte stará cena. Ja zatiaľ radšej… nV 😛

 6. Nejvtipnější jsou aktuálně ceny RTX 3050 – nejlevnější za 7,5tisíc. Absolutně nechápu o co tady Nvidii jde. Leda že je pro ně výhodnější nadále vyrábět a prodávat přestárlé GTX 1650/1660. V každém případě si to koupí jen blázni, když RX 6600 se dá sehnat za 6tisíc. RX 6600 je vlastně aktuálně nejlevnější grafikou co má smysl si koupit. Cokoliv jiného smysl nemá.