S neomezenými daty lidé prosurfovali 13× více než bez nich

0

Pamatujete, jak ještě donedávna operátoři obhajovali 1GB balíčky argumentem, že Češi stejně více dat nepotřebují? Všechno bylo jinak. Průměrná spotřeba na SIM kartu každým rokem stoupá spolu s tím, jak společnosti O2, T-Mobile a Vodafone začaly balíčky nafukovat. A aktuální čísla T-Mobilu týkající se jeho letního neomezeného internetu ukazují, že když Češi mohou, tak dokážou síť využít do mrtě.

Růžový operátor nejdříve uvedl, že se o neomezený balíček přihlásilo již 650 000 uživatelů. A následně dodal, že prosurfovali 10 200 000 GB dat (není v tom započtena spotřeba SIM karet bez neomezeného balíčku). Na jednoho tak připadlo v průměru 15,7 GB. Akce trvá přibližně pět týdnů a uživatelé do ní naskakovali postupně, ale zjednodušeně můžeme pracovat s tím, že Češi jsou schopni využít i 15 GB měsíčně.

TIP: Před Finskem i Rakouskem. Češi mají nejvyšší spotřebu mobilních dat, ale…

Podle údajů ČTÚ přitom lidé s datovými tarify (bez fixního LTE) loni prosurfovali v průměru 1,2 GB za měsíc. Když se tedy nemusí ohlížet na limity, dokážou využít až 13× více dat.

Nebo jiný kontext. T-Mobile ve finanční zprávě uvedl, že celkový objem přenesených dat v jeho mobilní síti v roce 2018 činil 55 300 TB (opět bez fixního LTE), což při správném převodu binárních jednotek dělá 56 627 200 GB. V praxi tedy 650 000 uživatelů dokázalo během pěti letních týdnů spotřebovat tolik dat, jako všech 2,5 milionu surfařů za devět týdnů v roce 2018.

Co je na tom nejlepší? Síť T-Mobilu to zatím ustála, což je argument navíc proto uvést skutečně neomezené tarify. Operátor je pravděpodobně po 31. srpnu, kdy skončí letní akce, uvede. Zatím ale nechce ani naznačovat.

Údaje zveřejněné T-Mobile též naznačují, že pro uživatele letní akce není mobilní připojení náhradou za to pevné pro domácnost. Z výroční zprávy ČTÚ totiž vyplývá, že v roce 2018 jednou SIM kartou s fixním LTE proteklo měsíčně v průměru 60 GB, tedy čtyřikrát tolik co u neomezených dat na mobilu. Což je logické, doma se k síti typicky připojuje více lidí najednou, tudíž spotřeba bude vyšší.

S neomezenými daty lidé prosurfovali 13× více než bez nich
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů