T-Mobile a O2 rekapitulují. Jejich sítěmi i díky koronaviru proudí více dat

0
T-Mobile a O2
T-Mobile a O2
-
Zdroj: loga: T-Mobile a O2 | koláž: Petr Urban / Cnews

Už jsme viděli finanční výsledky dvou největších tuzemských operátorů. Chlubí se ale také jinými údaji, a sice vytížením svých sítí. Každý jinak, trendy jsou ale zřejmé. Lidé si více volají a více využívají internet.

Při příležitosti vyhodnocení prvních tří čtvrtletí z provozního pohledu se T-MobileO2 pochlubily několika statistickými údaji týkajícími se využití sítě. Obecně vzato platí, že lidé jejich sítě využívali více – zejména v oblasti datových přenosů.

Není divu, protože koronakrize nás vede k sociálními distancování. S ostatním lidmi se z osobních či pracovních a jiných důvodů spojujeme pomocí moderních technologií.

1. Telefonování

Co se tradičního hlasové služby, jež už v tomto kontextu s určitou dávkou nadsázky platí spíše za obstarožní, T-Mobile během prvních třech čtvrtletí roku 2020 zaznamenal 10% nárůst provolaného času, tj. 9 652 milionů minut. Oproti tomu O2 souhrnný údaj za období od ledna do září neuvedlo, poskytlo jen relativní hodnoty za vybrané (abnormální) měsíce.

Udává např. 12% nárůst během března s tím, že hovory navíc byly o 32 % delší než běžně. V září lidé provolali o 18 % více minut oproti standardní předkoronavirové situaci, během října pak o 16 % více. Délka hovorů na podzim podle operátora jarní špičku nepřekonala. Lidé si tak volají častěji, ale po kratší dobu než na jaře. K výkyvům prý dochází po oznámení o změně vládních opatření.

Z relativně neznámé služby se Zoom proměnil na žhavé zboží
Z relativně neznámé služby se Zoom proměnil na žhavé zboží (foto: Zoom)

2. Textování

Růžový operátor se pochlubil rovněž s růstem SMS. V období od ledna do září se meziročně poslalo o 32,5 % více SMS. Specifiky jich bylo přes čtyři miliardy, zatímco před rokem jich lidé poslali přes tři miliardy. O2 informace o počtu odeslaných esemesek neuvádí.

3. Datování

T-Mobile

Dostáváme se k tomu hlavnímu, a sice k využití internetového připojení. Oba operátoři hlásí razantní nárůst provozu svých sítí. T-Mobile nicméně neuvádí údaje o provozu v pevné síti.

Odhalil ale, že v mobilní síti došlo k meziročnímu nárůstu datového provozu o 41,4 %. V prvních třech čtvrtletích tohoto roku bylo přeneseno 321 528 TB dat. Údaj je součtem provozů vygenerovaných standardními mobilními datovými tarify, dále produkty Pevný internet bez drátu, Pevný internet vzduchemPevný internet do zásuvky.

O2

Podle O2 se vytížení pevné i mobilní sítě výrazně zvýšilo. Operátor podotýká, že rostoucí trend není žádnou novinkou, zájem o data roste dlouhodobě a covid-19 zvyšující se zájem pouze umocnil. K provozu významně přispívají volnočasové aktivity jako sledování videa nebo hraní her. Jinak sítě více vytěžují komunikační služby.

„Meziročně došlo k největšímu nárůstu objemu přenesených dat v naší fixní síti na jaře, kdy provoz stoupl o rekordních 59 % oproti přirozenému trendu. Podzimní vlna pak tento rekord překonala v absolutním srovnání o 7 %,“ vysvětluje Martin Řezníček, síťový specialista z O2.

U komunikačních platforem operátor uvádí dva příklady. Komunikace přes Microsoft Teams ve srovnání s běžným obdobím v únoru narostla o 2 000 %, komunikace přes Zoom pak přes 3 640 %. U herních serverů objem přenesených dat narostl o stovky procent. Jinde naopak provoz poklesl, týká se to např. webů spojených s cestováním a ubytováním. Jedná se o snížení o vyšší desítky procent.

Kapacita sítí je dostatečná, operátoři je postupně posilují
Kapacita sítí je dostatečná, operátoři je postupně posilují (foto: Pixabay)

Nejvíce dat bylo přeneseno v týdnu od 19. října. Nárůst byl pak zbrzděn prázdninami, dále už ale operátor opět počítá se zvyšováním provozu v síti. Před pár dny prezentované provozní výsledky za první tři čtvrtletí uvádí, že operátor přivítal nové zákazníky a zákaznice, kteří chtějí využívat internetové připojení. O2 k tomu dodalo zajímavou informaci – více než polovina příchozích odchází od místních poskytovatelů Wi-Fi. Potýkají se totiž s nedostatečnou kapacitou svých sítí a s výpadky.

Absolutní hodnoty přenesených dat neuvedlo, takže provoz v jeho síti nemůžeme srovnat s dalšími operátory. O2 pouze dodává, že kapacita sítě je dostatečná. Zatížení sleduje a síť posiluje. Na jaře jako první navýšilo kapacitu peeringového uzlu NIX.cz na 1 Tbit/s. Pokračuje i výstavba DSLAMů. Poukazuje, že problémem není většinou kapacita sítě, častěji rychlost omezují zastaralý modem či jeho špatné umístění. Nebo zvolený tarif, což ovšem může být otázkou peněz.

Zdroje: tisková zpráva T-Mobilu | tisková zpráva O2

T-Mobile a O2 rekapitulují. Jejich sítěmi i díky koronaviru proudí více dat
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 5 hlasů