Kdo pro operátory postaví sítě 5G? O2 je rozhodnuté, T-Mobile a Vodafone mlží

0
Ilustrační foto
Ilustrační foto
-
Zdroj: foto: Republica / Pixabay.com | upravil: Petr Urban / Cnews

Růžový operátor oznámil, že i on komerčně spustí 5G. Činí až tak po O2Vodafonu. Na konci tohoto roku bude 5G dostupné pro více než čtvrtinu populace Prahy a Brna. V návaznosti na debatu o možném bezpečnostním riziku ze strany čínských telekomunikačních podniků je na místě se ptát, čí technologie bude využita pro plošnou stavbu mobilní sítě páté generace. Co už víme?

Před týdnem vyšlo najevo, že Cetin, jenž staví a provozuje sítě pro O2, se obrátí na švédský Ericsson. S ním loni spustil testovací síť v Kolíně a právě tahle spolupráce se mu evidentně jeví jako nejlepší. A protože všichni operátoři již buď 5G nabízejí, nebo alespoň oznámili termíny spuštění, zajímalo nás, kdo jim sítě staví.

Strategie T-Mobilu ve výstavbě 5G

T‑Mobilu jsme se při příležitosti oznámení komerčního spuštění 5G v Česku zeptali, jestli už se rozhodl. Partnery pro dlouhodobou spolupráci si prý zatím nevybral. Operátor nebyl sdílný v otázce, na technologiích od kterého výrobce postavil nynější lokální sítě 5G ve dvou největších tuzemských městech. Pouze uvedl, že používá technologie od více dodavatelů s ohledem na bezpečnostní strategii Deutsche Telekom, jemuž tuzemský T-Mobile patří.

Operátor použití technologie od čínského Huaweie nekomentuje. Např. v kampusu Technické univerzity Ostrava T-Mobile v červenci spustil soukromou síť, která je tzv. 5G ready. V tomto případě se sít budovala na technologii dodané Ericssonem. Tento příklad nelze brát jako bernou minci, jedná se o specifickou testovací síť.

I když český T-Mobile nechce detailněji komentovat, na jaké vybavení se spoléhá jeho síť 5G, firma Strand Consult odhaduje, že část jeho sítě 4G, jež je označována jako rádiová přístupová síť (zprostředkovává komunikaci mezi telefonem a jádrem sítě), je exkluzívně vybudována na technologii od Huaweie.

Jak už bylo naznačeno, skupina Deutsche Telekom nechce být závislá na jednom dodavateli, a proto se v případě T-Mobilu bavíme o partnerských subjektech v plurálu. Už před rokem Deutsche Telekom odmítl říct, že jestli se zbaví technologií od Huaweie. Neoficiálně se ale předtím ven dostaly informace, že skupina vymění komponenty od Huaweie, jež tvoří jádro sítě.

Magazín Politico letos v červnu ukázal, že navzdory tlakům západních zemí jeho spolupráce s Huaweiem v USA naopak posílila. Deutsche Telekom pouze opakuje, že se řídí strategií budováním infrastruktury, kde různé části dodávají různí producenti. Firma zmiňuje, že používá technologie od firem jako Ericsson, Nokia, Cisco nebo Huawei.

Koncem února nadnárodní telekomunikační gigant oznámil, že úspěšně přenesl data přes 5G vystavěné na technologiích od více dodavatelů tak, aby data byla šifrovaná na obou koncích. Mělo by se jednat o první takový přenos vůbec. V rámci zmíněného testu jádro sítě dodala Nokia, zbylé rádiové technologie Ericsson a v terminálech byste našli technologie od Qualcommu.

V Česku jsou podmínky zatím nastavené tak, že spolupráci s Huaweiem úřady nebrání, jen je doporučeno se mu z bezpečnostních důvodů vyhnout. Nedávno Huawei přiznal, že bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu nezíská. Např. v Německu budou podmínky nastavené tak, že Huawei se na výstavbě sítí páté generace zřejmě nebude moci podílet.

Vodafone

Ani Vodafone zatím neříká explicitně, s kým bude spolupracovat na výstavbě sítí 5G v Česku. Nadnárodní telekomunikační firma ale již před půl rokem řekla, že hodlá technologie od Huaweie odstranit aspoň z jader svých evropských sítí. Bude to trvat roky, vyžádá si to nemalé investice a bude docházet k místním výpadkům. Je tedy nepravděpodobné předpokládat, že by Vodafone sáhl pro zařízeních značky Huawei, až bude budovat 5G plošně.

I v případě tuzemského Vodafonu firma Strand Consult odhaduje, že rádiovou přístupovou síť na bázi LTE operátor exkluzívně provozuje na technologii Huaweie. V posledních měsících např. britský a italský Vodafone kontrakt na 5G uzavřel s Nokií

Je ovšem běžné, že operátoři patřící nadnárodní korporaci nepoužívají vždycky stejné technologie, takže nemůžeme automaticky říct, že v Česku bude Vodafone rovněž spolupracovat s Nokií. Ve Spojeném království pak v červenci Vodafone spustil 5G v sedmi městech, a to na technologii od Ericssonu. S ohledem na to, že se kromě Huaweie jedná o dva nejvýznamnější hráče na trhu, lze předpokládat, že si český Vodafone vybere právě buď Ericsson, nebo Nokii.

O2

Vraťme se ještě na chvíli k Cetinu, jenž si už partnera pro 5G vybral. Podle odhadů Strand Consult se v případě LTE opírá o technologie Huawei zhruba ze tří čtvrtin. Ale podle Kláry Zavadilové, mluvčí Cetinu, jenž zajišťuje provoz a výstavbu mobilní sítě pro O2, jsou tato čísla nepřesná. „Podle našich údajů je poměr v síti O2 prakticky opačný: RAN 4G sítě CETIN využívá 20 procent prvky Huawei a 80 procent výrobky firmy Nokia“.

Zdroje: Financial Times | Politico | Reuters | Strand Consult | Telecom Review | tisková zpráva Deutsche Telekom | tisková zpráva Nokia | vlastní | VŠB-TUO

Kdo pro operátory postaví sítě 5G? O2 je rozhodnuté, T-Mobile a Vodafone mlží
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlasů