Tohle je deset největších odběratelů polovodičových čipů

22

Analytická společnost Gartner zveřejnila tabulku největších světových odběratelů polovodičových čipů. Podle předpokladu vede Samsung, ale největšího růstu dosáhlo Xiaomi, Kingston a Huawei. První desítka za čipy utratila 191 miliard dolarů.

Nejde o výrobce čipů, ale o to, kdo jich nejvíce nakoupí a použije ve svých produktech. Kingston je velkým dodavatelem pamětí a SSD pro jiné výrobce a daří se mu, takže zaznamenal meziroční nárůst kolem 48 %, což jej posunulo na 8. místo. Xiaomi vyrostlo dokonce o 62 %, když nakoupilo čipy za 7,1 miliard dolarů.

V absolutních číslech ale nejvíce na rychlosti utrácení Huawei, který proti roku 2017 vysypal z peněženky o 5,5 miliard více (asi jako Samsung a Apple dohromady). Celková vydaná suma je ale i tak poloviční. Právě chytré telefony jsou největších tahounem výroby čipů.

Gartner 2018 Chip Buyer Top 10
Gartner 2018 Chip Buyer Top 10

Z tabulky je patrné, že nikdo z pelotonu neklesl a všichni utratili více než o rok dříve. Gartner sledoval rozdělení trhu z hlediska celkových výdajů za čipy v mnoha kategoriích, včetně PC, datových center, chytrých telefonů, IoT (internetu věcí) a dalších aplikací.

Kingston postoupil do první desítky poprvé od roku 2007, kdy Gartner zahájil svůj průzkum celkového oslovitelného trhu (TAM). V roce 2018 nakoupil čipy za 7,84 miliard a vyrobil zařízení s kapacitou přes 14 bilionů gigabytů.

Tohle je deset největších odběratelů polovodičových čipů
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.5%) 8 hlasů

22 KOMENTÁŘE

    • vladárku, to já samozřejmě vím, my (naše firma) Intelu, Samsungu, TSMC a dalším dodává vybavení do vývojových laboratoří a výroby, takže o tom vím podstatně víc než tvoje ubohost.
     Ale chápu, že když už si ze sebe udělal blbce, jak to tady děláš pravidelně, tak se to pak těžko vysvětluje a raději budeš plivat kolem sebe.
     Takže ne, já se nezmýlil, TY jsi vedle jak ta jedle 😀

      • V tom s tebou souhlasím, nebudeme tady celý den rozebírat ubožáka mvladara, který nikdy neuzná, že je pako.
       Kup si svůj topící a děravý Intel s o 1% vyšším výkonem v pár hrách, zdar a měj se krásně 😉

  • Hele Vladarko, kdyz uz jsi ziskal s prehledem titul nejhloupejsiho trolla, ktery tady chodi. aspon by jsi nemusel kopirovat titulovani, ktere dostavas sam, jako „truhlik“..zkus taky nejakou vlastni invenci ty jeden truhliku truhlikovsky 😀
   Namahej taky trosku tu slamu, co mas ve hlave 😉

 1. tombík, aznoha, wendak, kochren – podarený štvorlístok, velice sympatické je, že za mnou všade chodíte ako také malé roztomilé cvičené opičky. V packách červené vlajky a usilovne mávajú jak na tribúnu súdruha Jakeša na 1.mája. Robíte mi radosť.

  • Koukám že kopíruješ i Hnízda ve lhaní o druhých… Najdi mi kde za Tebou chodím 🙂 Najdi si historii jak dlouho už jsem třeba zde 🙂 Ale došly děravé argumenty tak jsi se vrhnuil na další styl trolení že? 🙂 Hele já jsme spokojený zatím se ukázalo že ve všem jsi jemně řečeno žvatlal… takže klidně pokračuj v sebezesměšňování dál 🙂 Zatím jsi nepředvedl víc jak Tví učitelé, kteří to tu plevelili dřív než jsi se ukázal. Jen tu chybí jarda, aby Ti udělil řád trola 🙂

   • no ono mezi mvladarem a Crhou prakticky není rozdíl, oba jsou beztak „IT guru“ a nejchytřejší na světě. Jenom těch 99% zbylých jsou cvoci, co mu nerozumí 😀
    Jinak já tu taky nejsem tak často, ale když vidím, jaký píše mvladko kraviny, tak se to prostě nedá. Až mi to přijde, že je placený za trollení od modro/zelených firmiček.

   • Pro Kochrena (off topic): Jsem lehce prohnal řízka 3700X s novou agesou abba, která před víkendem konečně přišla i na mou MSI B450 Tomahawk. Čtyři jádra mi boostují na 4,4GHz, dvě na 4,375 a dvě na 4,35. Fera 3 to uchladí s prstem v nose, navíc jsem to máznul Kryonautem; v prime95 při plné zátěži teplota nepřelezla 74°C a větrák jen ševelil. V BIOSu jsem v podstatě nechal vše na default (auto), kromě pamětí, které jsem hodil na XMP, ani větráky jsem ještě neladil, budu si s tím hrát postupně, že…. Za mně prozatím spokojenost.

    • Ahoj 🙂 tak to máš super 🙂 Kamarádi už mají sestavy na MSI B450 TOMAHAWK MAX a prý je ta deska ještě lepší jak ta původní. Tak vidím, že jsi další opravdu majitel co je spokojený 🙂 Jen zkus mi příště napsat i na kochren@seznam.cz Vidíš že jsem si Tvého příspěvku všim až nyní 🙂 Jinak ta Fera 3 je opravdu lepší, než jsem čekal.

     • Ok. Jen pro ostatní doplním, že MAX varianta desky se liší v tom, že má větší paměť pro BIOS, u neMAX kvůli omezené paměti museli přejít na klasický vzhled BIOSu, aby tam docpali podporu pro poslední Ryzeny. Pak ještě MAX umí paměti až do 4133MHz, neMAX do 3466MHz.

      • 😀 komediante 😀 já právě neplaču, max dojetím, jak AMD drtí Intel…
       Ale ty jsi asi schizofrenik, během pár komentářů dokážeš popřít sebe sama. Prvně napíšeš:
       „Fíha, kde je asi tak firma pod červenou hviezdou zrodená, zrejme na konci peletonu.“
       A pak napíšeš:
       „Bavíme sa len o technike“
       Asi fakt začnu fňukat, protože ti evidentně chybí prášky od tvého psychiatra, tak ať se to ještě nezhorší. Držím palce vladarko