Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení

1

Dvojice absolventů MIT představila na akci TechCrunch Disrupt Battlefield produkt, který by mohl usnadnit nabíjení smartphonů, tabletů nebo i notebooků. V roce 2009 byl uveden Palm Pre, první bezdrátově nabíjený telefon. Princip, který o osm let později využívají iPhony 8/X, se však nezměnil. Technologie stojí na magnetické indukci a podložce, na které musí zařízení ležet, jinak k přenosu energie nedojde.

 

Bezdrátové bude konečně bezkontaktní

Technologie WattUp dokáže bezkontaktně nabíjet až na vzdálenost 4 metrů, ale zatím je stále ve fázi prototypu. Konkurenční Witricity funguje jen na pár centimetrů a Dell už ji využívá u notebooku Latitude 7285.

Pi bude fungovat až na 30 centimetrů. Výstupní výkon je 20 wattů (pro notebooky se počítá s jinou nabíječkou) a dokáže nabíjet čtyři zařízení najednou i více. Pi Charger nemá tvar podložky, protože mobily se na něj nebudou pokládat. Mohou ležet vedle na stole, můžete je mít v ruce a hrát si s nimi.

Tvůrci toho dosáhli díky tomu, že dokážou v reálném čase tvarovat magnetické pole. Podobně jako moderní Wi-Fi routery dokážou pomocí beamformingu zesilovat signál v určitém směru.

Bude fungovat i se staršími telefony

Samotné zařízení prý nebude stát více než 200 dolarů, do obchodů se však dostane až příští rok. Tvůrci nikde na webu nepíšou o souvislosti s technologií Qi, ani na konferenci o ní nemluvili. Pi prý ale dokáže nabíjet i smartphony Samsung Galaxy a také před týdnem představené iPhony.

Je však trochu podezřelé, že firma technologii prezentuje jen na starých iPhonech a iPadech ve speciálních obalech. Proč nepoužila nějaký již běžně prodávaný smartphone s Qi? Pi navíc ani není členem Wireless Power Consortium, takže pokud její nabíječka opravdu bude kompatibilní s Qi, používání bude bez certifikace rizikové. Ale nechme se překvapit.

Pi Charger má ambice stát se součástí jídelny, kde by mohla telefon nabíjet (a u stolu i současně používat) celá rodina. Případně by měl proniknout do zasedacích místností ve firmách. Pi mimochodem jedná s dalšími výrobci, kteří by nabíjecí maják integrovali do vlastní elektroniky. Typicky by se hodila do lampiček nebo reproduktorů, jako je Google Home či Amazon Echo.

Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář