Tohle musíte vyzkoušet. Vědci dokážou z fotografie vytvořit 3D model obličeje

5
3D modelování obličeje od Bellus3D, potřebujete však speciální externí foťák pro mobil

Čtyři vědci z britské Univerzity v Nottinghamu vypracovali studii Large Pose 3D Face Reconstruction from a Single Image via Direct Volumetric CNN Regression. Pod dlouhým názvem se skrývá technologie, která na základě jedné fotografie umí vytvořit prostorový model obličeje a ten pak věrně potáhnout texturou z fotografie.

Jejich neuronová síť rozpozná, kde se nachází oči, nos a ústa. Pak analyzuje světla a stíny na fotografii, aby obličeji dal správný tvar. Překvapivě dobře to funguje i u hodně tmavých fotek, případně portrétů z profilu. U nich ovšem musíte počítat s tím, že software nedokáže dokreslit druhou polovinu tváře.

Technologii si můžete vyzkoušet na této stránce. Najdete na ní vzorové fotografie Baracka Obamy, Alana Turinga nebo Marie Curie. Nahrát ale můžete svou vlastní. Uživatelé už tuto možnost využili více než stotisíckrát. Vámi uploadované fotky se po 20 minutách automaticky odstraní.

Na zpracování si pár desítek sekund počkáte. Pak se objeví plátno s původní fotografií, kterou můžete myší otáčet. 3D modely si můžete stáhnout ve formátu OBJ, ten pak lze otevřít v jiných editorech a prohlížečích (třeba online 3dviewer.net). Model už ovšem bude bez textury.

Ohodnoťte tento článek!

5 KOMENTÁŘE

      • Nerozumím Vaší otázce – připomínce. 3D sense stále používá několik 3D studií na specifické záležitosti – pro svou jednoduchost a docela i kvalitu – v propojení se softwarem skanect je opravdu dobrý a dostačující. V sochařství patří k nejlevnějším a nejvyužívanějším skenerům (mám na mysli profesionální umělce, kteří se uměním živí – ne amatéry a snoby). Ano, používá se i na fakultě ve 3Dstudiu (jedno z prvních studií u nás ve střední Evropě, které mělo i jednu z prvních 3D tiskáren vůbec) i skener za asi 100 tis., ale 3D sense je stále i zde hodně používán a dokonce více se požívá jeho starší verze ještě s kamerou Microsoft.

        • Já ale neříkám, že je to špatná pomůcka. Ale furt to není poloprofesionální nástroj. A to že to má částečné využití v sochařství – to z něho nedělá najednou poloprofesionální nástroj 🙂 ať se zeptáš Gabriela, Medka, Krhánka či co já vím koho, kdo aktivně skenuje, tak na prvním místě bude artec, poté GOM a podobné skenery (kvůli přesnosti) s a pak až někde dál 3d sense. A nejnižší artec bych osobně zařadil mezi poloprofi 🙂