Tohle video vám ukáže, proč se filmy netočí na iPhony, ale profi kamery

13
Apple iPhone 7 vs. Arri Alexa

YouTuber Potato Jet si zapůjčil profesionální digitální kameru Arri Alexa Mini, na kterou byly natočeny filmy jako Avengers, Revenant, Příchozí, Gravitace, Logan nebo kterou používají tvůrci Hry o trůny. A srovnal ji s iPhonem 7 Plus, asi 150× levnějším zařízením.

Navzdory zlepšující se kvalitě mobilů a několika pokusech nezávislých filmařů točit na mobily, profi kameru prostě nenahradí. I při natáčení „momentek“ vypadá záznam z Alexy filmově, zatímco iPhone stále připomíná domácí video. Potato Jet přitom natáčel se standardním nastavením barev.

Z ukázek je také patrné, že rozlišení není všechno. iPhone ve 4K nemá žádnou výhodu oproti Full HD záznamu z Alexy. Na výslednou kvalitu fotek i videa mají vždy podíl i jiné parametry. Alexa používá velký obrazový snímač, takže má nesrovnatelně lepší dynamický rozsah. Používá také větší a kvalitnější objektiv, od toho se odvíjí ostrý obraz a menší hloubka ostrosti. Pomáhá také vyšší datový tok. Alexa je také uzpůsobena na natáčení ve vysokých i nízkých teplotách.

Alexa Mini vs. iPhone 7 Plus

Ohodnoťte tento článek!

13 KOMENTÁŘE

  1. tak narovinku – Alexa má větší možnosti práce se světlem kdy dovede slušně projasnit. Ale na těch snímcích je asi hodně špatně nastavená – ze západu slunce s běžkyní udělá bezmála pravé poledne. Pohled na pláž na lidi při hře působí proti 150x levnějšímu přístroji doslova otřesně. Na mostě cyklista není dobré ani jedno ale lépe dopadá Alexa. Pohled na fotografa vyznívá opět lépe pro iPhone. Rozmazané efekty může milovat jen staromilec. Maličké máznutí okolí pro zdůraznění předmětu v popředí ujde jen když to není do extrému že prakticky za zaměřeným předmětem je prakticky mlha. To je hnus.

    • Film ale skoro nikdy nevypadá reálně, barvy často ovlivňují filtry. Ta Alexa má zvolený výchozí profil, ale normálně točí ve flatu, takže dává obrovský prostor pro postprodukci. iPhone se snaží mít co nejvěrnější barvy out of the box.

  2. zajímavější srovnávací test by byl spíš mezi telefonem za 24000 a běžně dostupnou videokamerou za 24000. jako srovnávat profi kameru za dvě mega s obyčejným telefonem mi taky trochu připadá mimo. když to shrnu, tak mi osobně nepřipadá video natočené se zařízením které je 150x levnější, zároveň 150x horší než to, co pořídila ta alexa…

  3. nejhorší na těch videích je to,jak ty videa mpeg4 vdycky cukají, obzvláště když přejíždí kamera ze strany na stranu,já když převedu video z mé kamery které je avchd do formát mpeg4 tak to vždycky cuká a to jsem to zkoušel převádět snad ve všem co existuje,rovněž všechny videa na youtube cukaj,ale všichni se tváří že je to ok ,to nechápu…úplně plynulého videa z mé kamery docílím jen tak, že je nechám v původním formátu(avchd 50i) a na grafické kartě stáhnu frekvenci obrazu na 50hz pak je video plynulé….jinak kvalitní kamera s velkým snímačem se dá koupit již od 18 tisíc třeba sony v rozlišení 4k.

    • Vadí, existuje např. SmoothVideoProject (interpolace snímků do vyššího framerate) a taky AMD FreeSync / VESA Adaptive Sync by mělo být použitelné i pro přehrávání videa bez cukání. Ale v jakém je to stavu, nevím.