Tom’s Hardware: nové GeForce jsou Turing, ne Ampere. Ale vyjdou prý až za půl roku

21

Všichni bychom asi rádi věděli, kdy Nvidia vydá nebo odhalí svoji novou generaci grafických karet, již letos očekáváme. Ovšem s touto informací je to dost ode zdi ke zdi. Pokud nás sledujete pravidelně, tak víte, že jsme vám nejprve tlumočili zprávu webu PCGamesN, dle níž se Nvidia nechystá nové GeForce prezentovat na březnových konferencích GDC 2018 a GTC 2018 (údajně to snad někdo z firmy měl potvrdit). Nedlouho poté tu ale byla zcela konfliktní zvěst od TweakTownu, prý opřená o dobrý zdroj. Dle té naopak nová generace Ampere má být odhalena koncem měsíce na GTC. Nu a co chtít víc, je tu zpráva třetí, která zase rozporuje verzi TweakTownu. A je bohužel poněkud pesimističtějšího rázu, jelikož klade vypuštění novinek o dost dál, než se očekávalo.

 

Na GTC prý GeForce nevyjdou

Tato zpráva pochází od webu Tom’s Hardware, jenž je jedním z nejnavštěvovanějších hardwarových magazínů. Jeho redaktor Igor Wallosek píše, že očekávání vyhlížející konference GDC a GTC 2018 budou zřejmě zklamána. Z vícero nezávislých zdrojů, které Tom’s Hardware proklepl, údajně vyplývá, že na těchto akcích se žádného konkrétního odhalení nových herních grafik GeForce nedočkáme. Nastat by prý mohlo mohlo pouze nějaké předběžné „navnazování“, které by odhalilo nějaké teoretické informace, ale nikoliv uvedení hotových modelů nové generace GPU. Je ale otázka, zda se od Nvidie dá čekat něco podobného, jako když AMD se značným předstihem prezentovalo technologie GPU Polaris a Vega. Za poslední léta toto nepraktikovala a standardem u ní je, že k připravovaným GPU panuje na oficiální rovině až do poslední chvíle naprosté ticho.

Ampere není pro hráče, dostaneme Turing

Tom’s Hardware tímto nekončí. Uvádí kromě toho informaci, že architektura Ampere není údajně herním GPU navazujícím na Pascal, ale naopak produktem ze separátní výpočetní linie, představované nyní architekturou Volta. V herní oblasti tedy Ampere figurovat nebude, minimálně ne ze začátku (připomeňme, že GV100 se nakonec také dostalo do Titana V, pravda se stěží akceptovatelnou cenou, a u Ampere to může dopadnout podobně). Podle Tom’s Hardware je pro herní oblast určená separátní linie, která se prý skutečně označuje Turing, jak tvrdily informace z Reuters.

Co je ale potenciálně mnohem víc závažné, je druhá část informace o Turingu. Tom’s Hardware píše, že dle jeho informací prý Nvidia vydání těchto GPU odložila, nebo se opozdilo. Patrně jsou pro to indicie z okruhu výrobců karet, jelikož Wallosek uvádí, že tyto firmy již očekávaly předání specifikací karet Turing, aby mohly začít připravovat výrobu, ovšem k tomu nedošlo. Důvod není znám (i když by se dalo spekulovat o stavu trhu způsobeném kryptotěžařskou horečkou), ale v současnosti to údajně vypadá, že výrobci dostanou specifikace nejdřív někdy v květnu.

Čip GPU (Nvidia G80)
Čip GPU (Nvidia G80)

Uvedení až za pět měsíců?

Další útržky informací prý navíc implikují, že sériová výroba karet Turing reálně začne nejdřív někdy uprostřed června, což by však znamenalo, že nelze čekat tvrdé (ne čistě papírové) vypuštění těchto grafik dříve než v červenci. Uvedení v tomto měsíci je podle Tom’s Hardware na základě různých nashromážděných informací už ale poměrně reálné, byť ještě další posun do srpna asi vyloučit nelze.

Jako všechny podobné zprávy je asi tyto informace nutné brát s rezervou. Nelze vyloučit, že někde došlo k omylu, že se k Tom’s Hardware nějak dostaly lživé či vymyšlené údaje, nebo že sice tato verze v jednu chvíli platila, ale plány byly či budou změněny. Ovšem pokud jsou předešlé detaily podložené, pak se docela mění situace a na nové grafiky se bude čekat o dost déle než se mohlo zdát před pár dny. Asi by to také vysvětlovalo, proč se doposud nedostal ven žádný únik, fotografie prototypu, nebo ani přibližné specifikace. Je sice možné, že se Nvidia naučila vývoj tak dobře tajit, ale nemůžeme vyloučit, že důvod je prostě v tom, že je ještě příliš brzo.

geforce_gtx_1070_s_referencnim_chladicemNa druhou stranu, pokud bude vypuštění nových GeForce až někdy během letních prázdnin, mohly by přijít do méně zvrácené situace na trhu. Asi je určitá šance, že během oněch čtyř až pěti měsíců se Nvidii (a AMD) podaří dorovnat deficit výroby a obnovit vyčerpané zásoby GPU v distribuci. Teoreticky je zde také možnost, že nastane krach kryptoměn a s ním i rychlý konec zájmu o těžbu na grafických kartách. V obou případech by mohly být výsledkem únosnější ceny grafických karet než dnes. A to by dovolilo uvést novou generaci GPU ve standardních poměrech a nikoliv s například dvojnásobnou cenovkou proti době před dvěma lety.

Tom’s Hardware: nové GeForce jsou Turing, ne Ampere. Ale vyjdou prý až za půl roku
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

21 KOMENTÁŘE

   • Byl Pascal a po nem NVidia pocitala s Volta, jak vypocetni, tak herni. Ukazalo se, ze vykon Volta jako vypocetni OK, ale jako herni prilis maly narust vykonu. Proto NVidia vydala jen vypocetni Volta a mezitim zacala pracovat na dalsi generaci grafik, kde logicky uprednostnili herni stranku, protoze NVidia mela toho casu vy vypocetni sfere jasne nejvykonejsi Volta. No a tato nova generace se jmenuje Ampera. Casem si NVidia uvedomila, ze Ampera ji sice posunula zadanym smerem v herni oblasti, ale proti Volta zase neni posun ve vypocetni oblasti. Proto NVidia oba vyvoje roztrhla a vznikl novy vypocetni cip Turing, na kterem se jeste dela.

    Myslim, ze je to dostatecne logicke vysvetleni, urcite to dava vetsi smysl nez vyplody mysli nekoho z tomshardware.

    • Já si myslím, že se jejich vývojové větve začaly rozdělovat o dost dříve.
     GP100 má jinou konfiguraci výpočetních jednotek než herní karty a má narozdíl od nich HW Scheduler. Volta podle mě měla být první čistě compute architektura. I ty novinky, které přinesla, byly prakticky všechny zaměřeny na compute segment.
     Ať už se nástupce bude jmenovat jakkoliv, je jasné, že vývojové větve compute a graphics jsou oddělené a ty architektury se od sebe budou postupem času čím dál více oddělovat.

    • To rozdělení na dvě architektury pro hry a pro výpočty nebyla žádná reakce na to, jak ty čipy dopadly, koncipováno to tak určitě bylo už od začátku. Žádný jiný čip Volta než GV100 zdá se nebyl vyvíjen, to asi říká všechno.

     Jinak se to táhne už delší dobu, když v roce 2014 vyšel Maxwell a neměl žádnou výpočetní verzi, vydala v té době úplně speciální čip Kepler pro výpočetní karty, který nebyl v žádných grafikách: https://www.cnews.cz/nvidia-uvadi-nove-gpu-generace-kepler-gk210-bezi-v-dualni-karte-tesla-k80/

     • Ja si to nemyslim, podle me mela byt generace Volta i herni. NVidia potrebovala jako prvni vypocetni cip, aby se opet odrazila daleko pred konkurenci, ale myslim si, ze z toho mely byt odvozeny (jiste silne pozmenene) herni varianty. Verim, ze se dostali az do stadia nejakeho prototypu, ale jelikoz vykon nebyl dostatecny, tak to NVidia odpiskala a zacala se naplno venovat jiste uz v planech rozpracovane po Volta generaci Ampera. Ta je koncipovana jako herni a take vyjde jako prvni, nejspise nekdy ted v dubnu.
      Myslim, ze GeForce 1070 Ti nebyla uplne planovana karta, ale NVidia citila, ze je potreba neco vydat a proto zvolila tuto vcelku dost povedenou cestu.
      O Turingovi se dozvidame pozdeji, protoze je to pozdejsi navrh a jiste ne herni, kdyz tu ted bude Ampera, takze je zrejme, ze vypocetni.

      Jinak ocekavam, ze vydani v dubnu bude klasicky na papire a cca o mesic pozdeji bude exkluzivne pres NV shop k dispozici FE verze s nejakou dobou exkluzivity nez pusti NVidia k vydani partnerske vyrobce karet. Klidne je mozne ze karty od vyrobcu budou az cervenec nebo snad srpen, ale to se mi zda az prilis dlouho.

      Uvidime, ne. 🙂

     • Mně se Ampere nelíbí, vynálezce byl Ampère. Buď bych to teda mohl počeštit na Ampér, ale nástupce NVidia Volta mi přijde spíš jako NVidia Ampéra.

      A navíc se snažim zalíbit místnímu fetišistovi nebo možná feministovi Urbanovi tak, aby mi nemazal furt příspěvky, tak píšu tvary podle rodu žena – Spektra, Melta, Ampéra, …. 🙂

 1. Viete ako to bude?
  Huang ráno vstane poškrabe sa na vajcach a večer po nudnej prezentačke na GTC siahne do vačku a zakřičí … tohle je nová GéééForceeee 😀 …. a dav bude šílet :p

  ….nikoho nebude zaujimať, či to je ampere, či nejaký turing. Všetky ruky budu hore …

 2. Komentář:
  Nemá cenu teď vydávat nové grafiky. Protože by je mineři stejně všechny zkoupili. Nehledě taky na určitě brutální cenu.
  Osobně bych to viděl nejdříve v listopadu nebo klidně až na nový rok.
  Totiž nové efektivnější karty by akorát více podnítily mining.
  Nvidia si nemůže dovolit ztratit herní průmysl. AMD má aspoň odbyt v konzolách.
  Pro PC trh je tohle likvidační. Konzole dovolí Klávesnici a myš… a s PC je Amen…