TomTom Route Planner: jak naplánovat výlet po Evropě?

0

Na nejrůznější online mapy jsme si na zahraničním i českém internetu již zvykli. Můžeme se podívat, jak vypadá náš dům při pohledu seshora, co má soused na zahradě obehnané betonovým plotem, i na to, jak vypadají místa, kam se chystáme na dovolenou.

Výrobce navigací TomTom spustil zdarma dostupnou službu s názvem TomTom Route Planner, kde si můžete naplánovat trasu cesty a využít přitom mapových podkladů, které mají i majitelé navigací. K dispozici jsou mapy pro velkou část evropských států, Česká republika mezi nimi nechybí.

TomTom Route Planner najdete na adrese routes.tomtom.com. Stačí si stránku otevřít a začít s hledáním a plánováním trasy. Registrace a vytvoření uživatelského účtu je sice k dispozici, hledání však funguje i bez toho.

Hledání optimální trasy

Po otevření Route Planneru uvidíte na levé straně obslužný panel, do kterého zadejte výchozí (From) a cílové (To) místo svojí trasy. Zapněte volbu Minimise tradic delays, která by měla zajistit, že trasa bude navržena tak, aby se co nejvíce snížilo riziko vašeho zpoždění.

TomTom totiž zpracovává data o aktuální dopravní situaci, navíc sbírá data od svých uživatelů a ví, kdy je v daném místě dopravní špička a je lepší se dostat do cíle menší objížďkou. Návrh trasy tedy ovlivní nejenom důraz na minimalizaci zpoždění, ale také výběr z nabídky Leave.

Zde si nastavte, zda chcete na trasu vyrazit právě teď (volba Right now), později dnešního dne (Later today), Zítra (Tommorow at) nebo v nějaký jiný den (Specific day and time).

Klepněte na tlačítko Plan route a počkejte chvíli, než se trasa zobrazí na mapě. Klepnutím na odkaz Show driving directions si zobrazíte podobnější instrukce k cestě (čili kde odbočit, sjet z dálnice atd.).

Drobné problémy s diakritikou

TomTom Route Planner zatím není lokalizován do češtiny – ta by měla přijít za pár měsíců – aplikace samotná je zatím ve stádiu betaverze. Odtud možná pramení také drobné problémy s diakritikou. Místa startu a cíle můžete zadávat ve tvaru Ulice 12, Město. Aplikace by sama měla poznat, v jakém státě se místo nachází. Pokud umístění není jednoznačné, nabídne vám výběr nejpravděpodobnějších míst.

Problém nastává, pokud název vaší ulice začíná písmenem s diakritikou – například Černého. V takovém případě se Route Planner bohužel vůbec nechytne a výchozí bod umístí do centra města. Stačí oprava na Cerného a vše je v pořádku.

Jak je to s aktuálními informacemi?

Mapy na TomTom Route Planner by měly být oproti konkurenci výhodné v tom, že jsou zaměřeny především na dopravu a cestování. Čili pracují s aktuálními dopravními informacemi a předpokládal bych, že vás budou informovat o objížďkách a podobně. Nedovedu posoudit zahraničí ani jiná místa než v Brně. V tomto městě však TomTom navigoval přes ulice a části, kde je evidentně již několik týdnů průjezd kvůli stavebním pracím průjezd nemožný.

Hledání místa

Pokud zrovna netoužíte po tom, naplánovat si trasu z bodu A do bodu B a zjistit, za jak dlouho tam dorazíte, pak se v obslužném panelu přepněte na záložku Find a location – najít umístění. Zadejte zde název místa podobně, jako jej zadáváte při hledání trasy.

Práce s mapou

Zobrazenou trasu můžete na mapě přiblížit nejrychleji pomocí kolečka myši. Tažením za její plochu si ji zase posunujete. K zoomování a posunu mapy slouží i dvojice ovládacích prvků v její horní části.

Když klepnete myší na špendlík nebo vlaječku s výchozím, cílovým či jiným místem, zobrazí se pomocná nabídka, ve které můžete určovat, zda je vybrané místo cílovou destinací nebo výchozím bodem. Můžete si jej nastavit jako domovskou adresu nebo jej přidat k oblíbeným položkám.

To vše vám zjednoduší další plánování tras. Podobné funkce jistě znáte i ze svých navigací. Další zajímavostí je sdílení aktuálního pohledu na mapu. To je realizováno pomocí URL, kterou stačí zkopírovat z adresního řádku webového prohlížeče nebo z políčka zobrazeného odkazem Share mapview.

Pokud najdete město, kde jsou k dispozici informace o dopravě a tzv. bodech zájmu, pak se vám možná hodí legenda vysvětlující, co která značka na mapě znamená.

Výsledný dojem?

Celkový dojem z online mapy TomTom Route Planner záleží na uživateli a jeho potřebách. Pokud bych hodnotil, jak si Route Planner v aktuální verzi poradí s českými městy a dopravou, nemůžu jej nijak vychvalovat. Na druhou stranu základní účel – plánování trasy – splňuje beze zbytku.

Chystáte-li se do ciziny na západ od našich hranic, pak už budete mít dopravní informace s největší pravděpodobností dostupné.  Nezbývá tedy jen doufat, že tento online doplněk GPS navigací od TomToma bude brzy reflektovat i na aktuální dopravní stav v České republice. Považuji to za důležitější, než lokalizaci uživatelského rozhraní do češtiny.

Ohodnoťte tento článek!