Torrent Guard chce vymýtit falešné torrenty. Jde na to statistikou

0

V torrentech se skrývá nepřeberné množství dat a tedy není překvapením, že úměrně s tím rostou šance na podvodný torrent. Ten znamená v nejlepším případě pouze ztrátu času, může vás však také zavést na spamem a viry přeplněné stránky, případně vám vnucovat instalaci nechtěného malwaru.

Průzkum výzkumníků z madridské Universidad Carlos III a jejich spolupracovníků odhalil, že v průměru je zhruba třetina všech torrentů na serveru The Pirate Bay prolezlá nevyžádaným materiálem. Počet nahrávaných torrentů přitom stále roste a s nimi bude těch falešných přibývat. Nicméně jedním z výsledků studie je i zjištění, že 90 % fake torrentů je uploadováno ze stále stejných, asi dvaceti IP adres. A s tím se dá dále pracovat.

Když moderátor nestačí

Ve většině případů pochopitelně není nic těžkého rozpoznat falešný torrent. Některé jsou nápadné okamžitě – když se na P2P síti objeví nový film ve skvělé kvalitě a navíc má za půl hodinu od uploadu tisíce seedů i leechů, něco prostě není v pořádku. Jindy je třeba počkat si na komentáře odvážnějších uživatelů nebo rovnou na smazání daného torrentového zmetku. Konkrétně moderátorům The Pirate Bay prý trvá maximálně pár hodin, než se s falešným torrentem vypořádají.

Torrent Guard a The Pirate Bay

Podle zmíněného výzkumu se i tak každý rok najde několik milionů uživatelů, kteří na návnadu v podobě falešného torrentu skočí. Podle Rubéna Cuevase, jednoho z autorů studie, se jeho tým zaměřuje právě na pomoc těm méně zkušeným uživatelům -– jednak je chce upozornit na možná rizika podvodných torrentů, jednak přichází s nástrojem, který by měl usnadnit a zabezpečit orientaci v torrentové nabídce.

Sklizeň shnilých torrentů

Na hostingu jmenované madridské univerzity tak nyní najdeme on-line utilitku, jež umožňuje otestovat si vybraný torrent a jeho věrohodnost. Torrent Guard slibuje z vložené hash hodnoty torrentu, z magnet linku nebo ze samotného torrentového souboru zjistit, zda se jedná o falešný torrent. Jenomže tento nástroj (dostupný rovněž jako plugin pro klient Vuze) nenabízí žádný jedinečný mechanismus – jde o pouhé porovnání s daty zjištěnými výzkumem.

S Torrent Guardem tak sice nenaletíme známým firmám, ale úspěšné odhalení shnilého torrentu nás kvůli tomu čeká jen párkrát. Autor tohoto článku například nechal otestovat nejeden evidentně falešný torrent a výsledkem byla pokaždé omluva, že program nemá dostatek informací. A to šlo o torrent z The Pirate Bay, tedy serveru, na jehož monitorování byl výzkum postaven. O něco lépe funguje možnost ověřit si jednotlivé uploadery, ale i ta je značně limitována šíří dosavadního průzkumu.

 

Budoucnost bez falše

Projekt Torrent Guard ovšem není odsouzen k zániku, jen bude potřeba ještě hodně zkoumání a bádání. Tvůrci jsou si vědomi toho, že musejí hlavně získat ke spolupráci další BitTorrent portály a trackery. Do budoucna už spolupráci přislíbily The Pirate Bay, OpenBitTorrent a PublicBitTorrent.

Podle autorů studie je reálná šance, že pokud spolupráce ponese kýžené výsledky, dokáže Torrent Guard nakonec zabránit až 35 milionům zbytečných stažení falešných torrentů.

Torrent Guard chce vymýtit falešné torrenty. Jde na to statistikou
Ohodnoťte tento článek!