Toshiba Encore: Windows 8.1 skoro do kapsy (recenze)

0

Design, zpracování a specifikace

Toshiba Encore je jedním z hrstky velmi zajímavých tabletů s novým Atomem rodiny Bay Trail a s plnohodnotnými Windows 8.1. Znamená to, že jde vlastně téměř o kapesní počítač – operační systém je stejný, jako ho znáte z notebooků i stolních PC, což na 8″ úhlopříčce působí poněkud nezvykle. O to širší ale vaše možnosti jsou.

Protože je Toshiba Encore tabletem s Windows 8.1, budu recenzi koncipovat podobně jako recenze notebooků. Omlouvám se za horší kvalitu některých fotografií.

Toshiba Encore
Toshiba Encore

Design

Design Encoru je poměrně jednoduchý a velmi podobný jiným tabletům jako je třeba řada Excite s Androidem. Přední strana je samozřejmě černá, záda jsou potom zakulacená a stříbrná. Plastový povrch je vroubkovaný. Co se tloušťky týče, je Encore poněkud nadýchaným tabletem – téměř 11 mm už není málo.

Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore

Zpracování

Tablet je plastový, přední část tedy pochopitelně skleněná. Obě části lícují celkem slušně a šasi působí docela pevným dojmem. Dobrou zprávou je, že na stříbrné zadní straně nezanecháte otisky prstů, o čelním dotykovém panelu se to říct rozhodně nedá. Potěšil by mě ale více spíše měkčený plast.

 

Specifikace

Toshiba Encore WT8-A-102
Cena vč. DPH 8 590 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Toshiba ČR / Live PR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Atom Z3740
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,33 GHz
Max. frekvence (turbo) 1,86 GHz
Operační paměť 2 GB (1× 2 GB LPDDR3 1066 MHz)
Úložiště (velikost) 32 GB
Úložiště (typ, rychlost) flash/eMMC
Optická mechanika
Displej 8″, 1280 × 800 px, lesklý, IPS, dotykový
Grafická karta Intel HD Graphics (integrovaná)
Rozhraní
Výstupy na monitory micro-HDMI
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack
Počet portů USB 2.0 1 micro-USB
Počet portů USB 3.0
Čtečka paměťových karet microSD
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0, GPS
Fotoaparáty 2Mpx přední, 8Mpx zadní
Rozměry, baterie
Rozměry 213 × 136 × 10,7 mm
Hmotnost 445 g
Baterie 19,5 Wh, Li-Pol
Software
Operační systém Windows 8.1 (32-bit)
ostatní Microsoft Office 2013 Home & Student

Konektivita, displej a hardware

Porty, konektivita

Bezdrátové sítě u Encoru zahrnují Wi-Fi 802.11a/b/g/n od Broadcomu a také Bluetooth 4.0. Tablet má i GPS modul.

Co se konektorů týče, je to o dost slabší. Je přítomný micro-USB port. 

Dále tu je micro-HDMI a kombinovaný 3,5mm jack pro připojení zvuku. Pro rozšíření paměti tu máte slot na microSD karty.

 Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore 

Displej

Displej byl relativně kvalitní. Na tabletech jsem zvyklý vídat i výrazně lepší kousky, v rámci možností si ale nemohu stěžovat. Na 8″ úhlopříčce má IPS panel rozlišení 1280 × 800 px. Poměr stran 16:10 je praktický a v základu je tak tablet určen pro používání na výšku. Samozřejmě je ale přítomen akcelerometr a obraz se automaticky otáčí podle polohy přístroje. Dotyková vrstva je kapacitní a podporuje až pět dotyků současně.

Barvy byly docela pěkné, bohužel jsem je nemohl přeměřit sondou. Tou jsem změřil jen jas displeje. Ten je ve výchozím nastavení automaticky regulován a tablet je i na světle dost tmavý, po vypnutí automatu ale svítivost můžete nastavit až na 270 cd/m2.

Svítivost:  9-270 cd/m2

Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore


Hardware

Procesorem je Intel Atom Z3740, čtyřjádro na 1,33-1,86 GHz. Jádro je Valleyview, architektura čipu Silvermont a platforma Bay Trail-T. Ve stejném čipu je i integrovaná grafika Intel HD Graphics bez číselného označení. Ta používá stejnou architekturu jako HD Graphics 4000 z Ivy Bridge. Verze z Atomu má ale pouze 4 EU namísto 16.

Pamětí tu jsou 2 GB, a to jediný 2GB modul LPDDR3 na 1066 MHz efektivně, sdílí ho procesor i grafika.

Úložiště realizuje 32GB eMMC flash paměť od Samsungu. Po prvním spuštění systému vám ale zbývá jen něco málo přes 12 GB volného místa.

Výkon

Nové čtyřjádrové Atomy řady Bay Trail jsou dost svižné čipy. Nejde sice o žádné dělo, na běžné používání ale Z3740 bohatě stačí. Grafika je potom nabitá novými technologiemi a výkonově se o hodně zlepšila oproti starému Atomu, stále to ale není žádná herní hitparáda.

 

Subjektivně mi Encore přišel o trochu pomalejší než téměř stejný Asus Transformer Book T100TA. Syntetické testy úložiště ukazují, že je o něco rychlejší než to v Transformeru, nicméně podle PCMarku 8 Transformer skutečně vítězí. Navíc jsem měl celkem jistý pocit, že procesor v Transformeru se téměř vždy přepínal na 1,86 GHz, zatímco u Encoru s oblibou běžel pouze na 1,33 GHz.

Testy úložiště, PCMark 8

CrystalDiskMark měří výkon úložiště. Zaznamenává jak sekvenční rychlost, tak náhodné čtení různě velkých bloků.

 

HD Tune měří sekvenční rychlost a přístupovou dobu.

PCMark 8 je nový nástroj, který nám Futuremark dal k dispozici ještě před jeho uvedením na trh. Funguje trochu jinak – najdete v něm několik sad testů zaměřených na různé využití PC. Sady si můžete i nastavovat podle vlastních představ.

Coby akcelerátor OpenCL vždy volíme nejvýkonnější grafickou kartu. Jinak nastavení neměníme.

Testy výkonu procesoru

Video

x264 benchmark HD 3.0

x264 benchmark testuje výkon procesoru při převodu videa v rozlišení 720p s použitím kodeku x264.

Hudba

WAV do MP3: LameEnc 3.99

Dva rozměrné stereo WAV (jeden 201MB, 16-bit/44 kHz, druhý 327MB 24-bit/96 kHz (L. v. Beethoven, Sonate 32 z 2L) jsou převáděny do formátu MP3. Použita je poslední stabilní verze LameEnc, VBR a kvalita extreme. LameEnc využívá instrukční sady MMX, SSE a SSE2.

Fotografie

Zoner Photo Studio 15 64-bit

V populárním editoru fotografií, Zoner Photo Studiu ve verzi 15, jsem dávkou upravoval padesát 8Mpx fotografií s kompresí JPEG 99. Použil jsem čtyři filtry:

  • Upravit barvy (automatický kontrast)
  • Automaticky vylepšit
  • Odstranit šum
  • Pokročilá změna rozlišení (1024 × 768 px)

Vždy jsem zapisoval až druhý průchod. Automatické zálohování obrázků jsem vypnul.

Rendering

Cinebench R11.5 64-bit

Poslední verze benchmarku výkonu v Cinema 4D. Výsledek při renderingu na jediném jádru uvádíme spíše jako teoretickou zajímavost.

 

Šifrování

TrueCrypt 7.1a

Testy pochází z integrovaného benchmarku (Tools, Benchmark), velikost bufferu nastavena na 500 MB. Výsledek je průměr šifrování a dešifrování, započítáváme průměrnou rychlost všech osmi dílčích testů.

Komprese

WinRAR 4.20 64-bit

Používám zabudovaný benchmark (ALT + B) se zapnutou volbou multithreading.

Průměrný výkon je zde spíše pro hrubou představu. Jak vidíte, Atom je sice i nadále pomalý, ale přeci jen už nejde o pouhý drobný zlomek výkonu levných procesorů plnohodnotných architektur. Náš Atom Z3740, nikoli nejvýkonnější ze své řady, podává zhruba polovinu výkonu nejsilnějšího mobilního procesoru AMD, případně plnonapěťového Core i3 Ivy Bridge.

3DMark 11, 3DMark

3DMark 11

3DMark 11 používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

 

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

 3DMark

Nejnovějším benchmarkem od Futuremarku je letošní 3DMark, tentokrát bez označení verze. Jeho velkou novinkou je přítomnost hned tří sad testů, z nichž výsledky té nejnižší jsou srovnatelné i s výsledky 3DMarku pro Android a iOS.

Testuji vždy s referenčním nastavením, pokud používám benchmark Fire Strike, tak s připojeným displejem alespoň s rozlišením Full HD.

3DMark: Ice Storm

Prvním testem je velmi nenáročný Ice Storm. Krásně plynule jej umí vykreslit i mobilní telefony. Podle Futuremarku by se mělo jednat o nástupce/alternativu k 3DMarku 06.

 

3DMark: Cloud Gate

Cloud Gate je poněkud náročnější a už vázán na platformu x86 a Windows. Použitým API je převážně DirectX 10.

Výdrž, provozní vlastnosti, zvuk, software

Výdrž, hluk a zahřívání

Výdrží na tom je Encore relativně slušně, ačkoli Asus T100TA s mnohem větší baterkou jednoznačně vítězí. Sedm hodin aktivního surfování na webu je ale určitě dostatek na dlouhý pracovní den. Ve standby je samozřejmě spotřeba takřka nulová.

  • Web (Cnews.cz v Chrome, obnovování každých 15-20 s, Wi-Fi, jas ~120 cd/m2): 7:01 h

Tablet se velmi málo zahříval, hardware pak ani v zátěži nethrottloval, nicméně procesor ne vždy maximálně využíval frekvencí Turbo Boostu. Základní takt si však udržel za všech okolností.

Zvuk

Zvuk zde zajišťují dva stereoreproduktory na spodní straně přístroje. Bohužel ale nejde o žádnou slávu, highendové telefony umí zahrát i lépe. Zvuk je relativně čistý, ale při vysokých hlasitostech nakřáplý.

Fotoaparáty

Encore má kromě přední 1,3Mpx webkamery také zadní 8Mpix čip. Ten disponuje docela slušným automatickým ostřením. Barvy jsou průměrné, kresba průměrná, fotky jsou ale docela příjemně ostré. Na vyfocení stránky textu je kamerka určitě použitelná. Škoda jen absence blesku.

 

Software

Operačním systémem je tu Microsoft Windows 8.1 v 32-bitové verzi. Za zmínku dále stojí asi jen velmi otravná zkušební verze antiviru McAfee Internet Security. Je opět škoda, že si Toshiba neodpustila alespoň zbytečný reklamní antivirus, volné místo po prvním spuštění tabletu je jen něco přes 12 GB.

Závěr, plusy a mínusy

Závěr

Toshiba Encore je zajímavý stroj. Původně jsem měl tento tablet za jasného vítěze, proto jsem si ho také zapůjčil na recenzi. Po nějakém čase používání jsem došel k trochu umírněnějšímu názoru. Pokud si Encore koupíte, neprohloupíte. Určitě ale stojí zato zvážit konkurenci.

Začněme s klady. Stejně jako Asus Transformer Book T100TA, i Toshiba Encore mě zaujala tím, že jde vlastně o plnohodnotný počítač. Čtyřjádrový Atom poslední generace už je vcelku příjemně použitelný, 2 GB RAM na méně náročné používání v pořádku stačí a grafika nemá problém ani s DirectX 11. Na 8″ displeji máte plnohodnotná Windows 8.1 a tentokrát dokonce v poměru stran 16:10, který stále považuji za lepší řešení než širokoúhlých 16:9. V porovnání s Asusem musím navíc ocenit i nízkou cenu. K Encoru sice nedostanete Xbox 360, ale 8 590 Kč vč. DPH je výborná částka. Navíc je tablet o dost skladnější, vejde se třeba do velké náprsní kapsy.

Teoreticky tak Toshiba vítězem skutečně je. Když ale dojdeme k praxi, zjistíme, že desetipalcový Asus nabízí za oněch 3400 Kč navrch nejen Xbox 360 jako bonus, ale hlavně připojitelnou klávesnici. To je velké plus, obzvláště když uvážíte, že klávesnice obsahuje USB port. Do Encoru bez redukce flashku prostě nezasunete, rádiovou myš a klávesnici také ne, USB kabelem nejde tablet spojit s PC a celkově je tak manipulace se soubory složitější.

Toshiba Encore
Toshiba Encore

Navíc je mezi osmi a desíti palci velký rozdíl v komfortu používání. Na Androidu je i 7″ tablet snadno ovladatelný, pokud se ale dostanete do klasického rozhraní Windows, zjistíte, že na desíti palcích to jde, na osmi spíše ne. Další výhodou většího stroje je o polovinu větší akumulátor a téměř úměrně vyšší výdrž na něj.

Pokud sháníte plnohodnotný tablet s Windows, který nebude zbytečně velký ani zbytečně drahý, Encore bude výborný. Myslete na to, že na trhu jsou ale i jiné výborné stroje s Atomem řady Bay-Trail a Windows 8.1.

+ tablet s plnohodnotnými Windows 8.1
+ předinstalované Office 2013 Home & Student (pouze Word, Excel a PowerPoint)
+ IPS displej s poměrem stran 16:10
+ s novým Atomem je vše slušně rychlé
+ velmi nízká cena
+ malá velikost 

± ucházející výdrž, Asus T100TA vydrží ale mnohem déle

− špatná portová výbava
– osm palců na klasickou plochu Windows nestačí
– zbytečně málo volného úložného prostoru
 – reproduktory by mohly hrát i lépe

Hodnocení: 75 %

 

Specifikace

Toshiba Encore WT8-A-102
Cena vč. DPH 8 590 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Toshiba ČR / Live PR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Atom Z3740
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,33 GHz
Max. frekvence (turbo) 1,86 GHz
Operační paměť 2 GB (1× 2 GB LPDDR3 1066 MHz)
Úložiště (velikost) 32 GB
Úložiště (typ, rychlost) flash/eMMC
Optická mechanika
Displej 8″, 1280 × 800 px, lesklý, IPS, dotykový
Grafická karta Intel HD Graphics (integrovaná)
Rozhraní
Výstupy na monitory micro-HDMI
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack
Počet portů USB 2.0 1 micro-USB
Počet portů USB 3.0
Čtečka paměťových karet microSD
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0, GPS
Fotoaparáty 2Mpx přední, 8Mpx zadní
Rozměry, baterie
Rozměry 213 × 136 × 10,7 mm
Hmotnost 445 g
Baterie 19,5 Wh, Li-Pol
Software
Operační systém Windows 8.1 (32-bit)
ostatní Microsoft Office 2013 Home & Student

Galerie fotografií, screenshoty

Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore Toshiba Encore

 

Ohodnoťte tento článek!