Toshiba končí s OLED: Samsung dominuje trhu

0

OLED monitory jsou mnohými uživateli očekávány jako spása, která vytlačí současně tvrdě dominující LCD panely. Jejich výhody jsou zřejmé: nepotřeba podsvícení, vysoká barevná věrnost, špičkové pozorovací úhly a úspornost. S OLED displeji se již nyní setkáváme ve vybraných smartphonech (HTC Desire aj.), jejich průraz do desktopového segmentu trhu je však opět v nedohlednu.

OLED televize od Samsungu z února/februára letošního roku; úhlopříčka 20″ a cena astronomická v řádu tisiců dolarů.

Japonská Toshiba své působení v oblasti OLED pověsila na hřebík. Údajným důvodem jsou nedostatečné zisky, které chce společnost získat v segmentu LCD monitorů s LED podsvícením. Právě LED zajistilo jistou renesanci zkomírajících LCD panelů a lidé na to slyší: zákazníci se domnívají, že svůj starý LCD monitor nahrazují lepším a novějším LED monitorem (výrobci je umně označují za „LED monitory“), což samozřejmě pravda není – profit však roste a o to přece jde.

Co to znamená pro nás? OLED nyní drží pevně v rukou víceméně jediný hráč, Samsung, jenž s ním může naložit podle vlastního uvážení. Někteří z vás možná slyšeli o problémech, které doprovázejí některé smartphony (nedostatek displejů k výrobě) a jež nám nehrají do karet: pokud je problémová a drahá výroba cca 3″ panelů, jak problémová může být výroba 24″ monitorů? OLED se opět o něco vzdálil uvedení na trh a osobně se domnívám, že světlo našich domácností nikdy nespatří. Pokud se mýlím a alespoň průměrných (20″) monitorů se dočkáme, jistě tak nebude dříve než za pět let.

Zdroj: news.softpedia.com

Toshiba končí s OLED: Samsung dominuje trhu

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte