Toshiba koupí od OCZ divizi SSD za 35 milionů USD. Jde jí hlavně o technologie

0

Minulý týden přišla zpráva o krachu společnosti OCZ, která byla jedním z nejznámějších výrobců SSD. V rámci insolvenčního řízení nicméně jednala se společností Toshiba, která má zájem na převzetí části firmy (jednání o tomto obchodu zřejmě probíhala již dříve). Technologie disků OCZ by tak mohly žít dál pod křídly tohoto koncernu, byť firma samotná zanikne.

OCZ nyní oznámilo, že smlouva je již uzavřena. Toshiba podle ní převezme aktivity týkající se výroby a prodeje SSD jak pro běžný spotřebitelský trh, tak pro klientelu ze segmentu enterprise. Za tyto části krachující firmy dostanou věřitelé sumu 35 milionů USD. Toshiba tedy nebude kupovat celou firmu, což by přineslo nežádoucí závazky a také odpovědnost za existující dluhy. S kontraktem již dle tiskové zprávy souhlasila i dozorčí rada společnosti OCZ. Transakce ještě bude muset obstát před soudem, nicméně firma očekává, že by mohla být definitivně vypořádána zhruba do dvou měsíců.


OCZ Vector pro slot PCI Express

Toshiba od krachující firmy kupuje technologii a vývoj řadičů Indilinx (v současnosti Barefoot 3) a také práva k příslušnému softwaru a firmwarům pro SSD. Pod Toshibu také přijdou zaměstnanci podílející se na vývoji a výrobě těchto technologií; o ostatních zaměstnancích se v tiskové zprávě nic nepíše, takže zřejmě zůstanou v původní firmě a přijdou o práci.

 

Toshiba si akvizicí také osvojí prodejní kanály firmy, jakož i značku OCZ. Ta nicméně v minulosti sbírala i špatnou pověst, takže je otázka, zda oproti tradičnímu a velkému jménu Toshiba představuje nějakou velkou výhodu. Snad v oblasti spotřebitelského highendu, kde Toshiba nikdy moc nepůsobila, jelikož se soustředí na dodávky přímo velkým výrobcům OEM. V dlouhodobějším horizontu by zřejmě technologie z disků OCZ mohly být integrovány přímo do SSD vyráběných pod značkou Toshiba. Tato akvizice každopádně přispěje ke konsolidaci trhu SSD do rukou producentů NAND jako jsou dále Micron, Samsung, Hynix, Intel a SanDisk.

SSD Toshiba (Q Series, 128 GB)
SSD Toshiba (Q Series, 128 GB)

Během přechodného období bude OCZ ještě v provozu a má dále poskytovat podporu i prodávat své výrobky. Toshiba firmě poskytla na tuto dobu i jisté financování, které by mělo zajistit chod společnosti a dodávky NAND (což může zajistit přímo Toshiba samotná; její čipy již jsou v nejnovějším Vectoru 150). Tato péče by mohla naznačovat, že o technologie z OCZ má japonský koncern skutečně zájem. Akvizice by tedy už asi neměla ztroskotat (například pokud někdo napadne cenu nebo se pokusí nabídku přeplatit).

Zdroj: OCZ

Ohodnoťte tento článek!