Toshiba léčí bolesti zatmívacích 3D brýlí

0

Toshiba vyvinula nové LCD displeje pro zatmívací „shutter“ brýle, které se používají s vysokorychlostními monitory, televizory a v některých kinech. Stereoskopická projekce funguje na několik způsobů, buď 3D řeší samotný monitor či televize (autostereoskopie), nebo se používají brýle. Pasivní brýle jsou jen speciální čočky, které pro každé oko zvlášť filtrují jinak polarizovaný obraz, aktivní používají displeje z tekutých krystalů, které střídavě pro každé oko propouští/nepropouští světlo. Každá z těchnologií má něco do sebe, ale nese i mnoho negativ, o tom však až jindy.

Poslední typ je v počítačích a televizorech rozšířen nejvíce. LCD displej před očima má několik problémů. Třeba omezený pozorovací úhel na větších úhlopříčkách monitorů a televizí, nižší kontrast a pomalé reakce (blikání), které způsobí tzv. efekt 3D překřížení. V jednu chvíli levé oko vidí pravý obraz a naopak.

Nové skla s OCB, zdroj: Toshiba

Nové LCD Toshiby tyto problémy částečně řeší. Úkolem technologie OCB (Optically Compensated Bend) je opticky „ohnout“ jinak plochý obraz displeje. To zlepší pozorovací úhly a kontrast obrazu, který je tímto běžně postižen. Současné displeje v brýlích dosahují v přímém pohledu kontrastního poměru asi 1000:1, Tosbiha slibuje 5000:1 a pod úhlem 30 ° až 1000:1. Také reakční doba se zlepší. Stávající modely se zvládnout zatemnit za 0,3 ms a otevřít za 3,7 ms, Toshiba zkrátí odezvy na 0,1 resp. 1,8 ms. Rychlejší reakce mají vliv i na kontrast, ale hlavně redukuje onen efekt 3D překřížení.

Pokud máte mezi 25. a 27. květnem cestu do amerického Seattlu, Toshiba bude tyto technologie prezentovat na akci SID 2010.

Zdroj: Toshiba (via Xbit)

Ohodnoťte tento článek!