Toshiba má 512GB NVMe SSD v jediném čipu, pro zrychlení používají HMB

0

V počítačích a noteboocích se SSD během posledních let standardizovala na formátech 2,5″ SATA a M.2, ovšem v kompaktnějších zařízeních typu tablet a podobně se obvykle setkáte s nějakým jednodušším úložištěm pájeným přímo na desku, například čipem eMMC. I do tohoto formátu se ale chystají modernější a výkonnější technologie jako NVMe a připojení přes PCI Express. V červnu odhalil takové miniaturní SSD s velkou kapacitou na jednom čipu Samsung, nyní se s podobným NVMe miniúložištěm přidává také Toshiba. Opět půjde o jednočipovou náhradu za velké SSD s technologií NVMe, ovšem Toshiba jde na věc poněkud jinak, než korejská konkurence.

Toshiba již jednočipová SSD na bázi NVMe 1.1a vyráběla dříve, odhalila je loni pod označením BG1. Pouzdra BGA o rozměru 16 × 20 mm měla kapacitu 128 nebo 256 GB a rozhraní PCI Express 2.0 ×2. Na tato úložiště nyní firma naváže pokročilejší variantou, která bude založena na její zatím nejmodernější NAND – vrstvené paměti BiCS druhé generace (Toshiba s partnerským WD mezitím již oznámili i generaci třetí, ve výrobě a komerčním nasazení je však zatím jen ta předcházející).

Toshiba BG

Nová NAND s vyšší kapacitou umožní nabídnout v BGA formě také 512GB kapacitu. Použity jsou čipy typu TLC, což potenciálně znamená nižší výdrž proti MLC, jenže u vrstvených NAND je na druhou stranu použit starší proces s menší miniaturizací, čímž by měla být houževnatost naopak zlepšena. Nová generace BG1 zůstává u připojení pomocí dvou linek PCI Express, ale nyní již generace 3.0, což dává přenosovou kapacitu až 2 GB/s. Protokol byl rovněž povýšen na NVMe 1.2. Starší verze těchto čipů uváděla sekvenční rychlost až 715 MB/s při čtení a 228 MB/s při zápisu, ale pro novou zatím čísla nemáme. Netušíme tedy, do jaké míry bude dvojnásobná přenosová rychlost rozhraní saturována.

 

 

Pouzdro čipů by mělo zůstávat na stejné velikosti 16 × 20 mm s výškou 1,60 mm a údajně váží jediný gram, což by mohlo být lákavé pro ultrabooky. Spotřeba nicméně jako výkon a kapacita také odpovídá větším SSD: při aktivitě může být příkon až 2,8 W (při nečinnosti by ale měl být na úrovni miliwattů díky úsporným režimům). Kromě BGA verze by měla být opět dostupná i verze osazená na modulu M.2 s délkou 30 mm (M.2-2230).

Toshiba BG

 

HMB: Mezipaměť v hlavní RAM místo vlastního bufferu

Jednočipová SSD Toshiby se liší od těch Samsungových mimo jiné tím, že nepoužívají vlastní paměť DRAM jako mezipaměť a pro načtení mapovacích tabulek dat v NAND. To zjednodušuje návrh a znamená menší cenu, ale nevýhodou je značně nižší výkon, disk totiž musí tabulky číst z NAND. Toshiba však u těchto BGA disků využívá jednu z nových možností, kterou dává NVMe 1.2, tak zvanou technologii HMB (host memory buffer). Jde jednoduše o to, že si disk vezme jako mezipaměť kousek operační paměti počítače.

Nemusí přitom jít o nijak velký blok, podle Toshiby lze výkon SSD bez DRAM zlepšit o desítky procent i s malým HMB. V testu, kdy mělo SSD pro své potřeby přidělených 37 MB z operační paměti, údajně Toshiba při náhodném přístupu do 16GB sekce disku dosáhla zrychlení čtení o 30–65 % a zápisu o 70–115 % (čísla pro hloubku fronty 1 a 32). Přitom by prý tato RAM měla být použita jen jako cache pro ony mapy dat, nikoliv jako zapisovací buffer, což by zvýšilo náchylnost ke ztrátě dat v případě výpadku napájení či zatuhnutí počítače. Tam, kde se u SSD hledí na cenu, by tudíž mohla technologie HMB být docela zajímavým vylepšením.

Technologie NVMe HMB
Technologie NVMe HMB

V tuto chvíli však nehrozí její větší rozšíření, ačkoliv by ji už měly umět některé řadiče (například od Marvellu). HMB totiž zatím nemá nativní podporu v ovladačích a operačních systémech. Pro fungování HMB je ale spolupráce hostitelského systému nutná, takže technologie bude v podstatě využitelná až v momentě, kdy ji začnou podporovat Windows. Do té doby podobná SSD budou muset fungovat bez HMB. Tato SSD Toshiby mají nicméně být v masové výrobě až ke konci roku, takže se ještě situace s ovladači může mezitím pohnout.

Zdroj: AnandTech

Toshiba má 512GB NVMe SSD v jediném čipu, pro zrychlení používají HMB

Ohodnoťte tento článek!