Toshiba navrhuje 100TB SSD s QLC NAND pro servery. Měla by velmi malou výdrž

0

Před rokem na Flash Memory Summitu firma Toshiba odhalila plán učinit ještě jeden krok za hranice dnes již mainstreamové TLC NAND a vyvinout typ paměti flash, který by do jedné buňky dostal ještě o jeden bit víc (tedy čtyři místo tří u TLC a dvou u MLC). Takzvaná QLC NAND je už ale velkou výzvou. Buňka musí být svým napětím schopná rozlišit dvojnásobek logických úrovní (už patnáct, pokud nepočítáme nulu) a očekává se, že výdrž co do počtu možných zápisů bude ještě mnohem nižší než u beztak problematické TLC NAND. Nicméně Toshiba to s těmito pamětmi zdá se myslí vážně: o rok později nyní oznámila, že vyvíjí SSD založená na QLC pamětech, díky kterým by dosahovala velmi vysokých, ba rekordních kapacit.

Zatímco Seagate na Flash Memory Summitu odhalilo plány na 60 TB disk (mimochodem, mezitím se o něm objevilo více informací a také fotografie prototypu, podívat se můžete zde na webu PC Perspective) a Samsung na 32TB SSD, Toshiba netroškařila a oznámila přípravy disků, které mají mít kapacitu rovnou 100 TB.

Použití QLC bude přirozeně značně omezovat životnost takového SSD. Podle některých odhadů by čip QLC mohl mít oficiálně třeba jen 150 garantovaných přepisů, což ale Toshiba nepotvrdila. Takováto úložiště by však byla určena pro servery, v nichž jsou data přechovávána či poskytována téměř či úplně bez změn, tzv. „write once, read many“. S některými uživateli, kterým by se taková velká SSD vyplatila, Toshiba prý podle neoficiálních zdrojů na vývoji aktivně spolupracuje – jedním by zřejmě mohl být Facebook, který podobný koncept také prezentoval.

Koncept 100TB SSD s QLC NAND
Koncept 100TB SSD s QLC NAND. Používat by je údajně mohl Facebook

Jak blízko mají obří 100TB QLC disky do produkce a reálného nasazení, není úplně jasné, zatím jde ale asi především o koncept. Toshiba však již představila uvažované parametry takového 100TB disku. Šlo by o SSD běžící na rozhraní PCI Express 3.0 a díky slušnému paralelismu danému velkou kapacitou by přes problematickou QLC NAND měla mít i slušný výkon. V náhodném přístupu by mohla stále dosahovat 50 000 IOPS ve čtení a 14 000 IOPS v zápisu, sekvenční rychlosti by pak byla až 1000 MB/s v zápisu a 3000 MB/s při čtení.

Koncept 100TB SSD s QLC NAND

Zajímavé je, že přes 100TB kapacitu by takový disk měl mít spotřebu srovnatelnou s jediným běžným HDD. V aktivitě prý jen okolo 9 W, což by zásadně snižovalo energetické nároky v datacentru, jelikož jedno SSD by nahrazovalo celé diskové pole. Za nečinnosti by SSD pak mohlo odebírat jen 100 mW. Podle Toshiby by disky mohly mít garantovaný „nájezd“ 3–6 PB, což není mnoho, vyšší z těchto hodnot by pro 100TB SSD znamenala jen 60 přepisů. Jak již bylo řečeno, působištěm těchto SSD by byly specifické úlohy, kde by omezená možnost přepsat data nevadila.

 

 

Ačkoliv tento koncept je zřejmě míněn vážně a Toshiba by jej mohla začít vyrábět, komerční nasazení bude záviset od toho, zda budou mít velcí provozovatelé datacenter skutečně zájem. Je totiž otázka, zda se vyplatí paměti QLC pro takto specifický trh vyrábět. Jejich výhodou je totiž jen o třetinu vyšší kapacita (proti TLC), což není zas tak mnoho, pokud přitom vyžadují své vlastní řadiče a ekosystém (firmware).

Na druhou stranu enterprise není jediná možnost, jak QLC uplatnit. Omezený počet přepisů by stejně tak nevadil u jednorázových médií, u nichž se nepočítá s nějakým dalším přepisováním. QLC by měla být díky menší ceně vhodná jako médium pro distribuci softwaru, multimédií či třeba her pro konzole (NAND „cartridge“ má používat například nové Nintendo NX). Paměti QLC jako takové tedy zřejmě vyráběny budou, bez ohledu na to, zda uspějí ve speciálních SSD.

Zdroje: The Register, ComputerBase

Toshiba navrhuje 100TB SSD s QLC NAND pro servery. Měla by velmi malou výdrž

Ohodnoťte tento článek!