Toshiba NB200: minibook s duší Portege

0

Toshiha NB100

Když Toshiba ohlašovala představení nového mininotebooku, čekali jsme pouze nepatrnou evoluci původního modelu NB100. Představená novinka nesoucí označení NB200 nás však opravdu překvapila – a troufáme si tvrdit, že překvapí i vás.

Zatímco původní NB100 patřila mezi nejmenší minibooky na trhu a zachovávala devítipalcovou úhlopříčku, nový model narostl ve všech směrech. Displej, přestože si zachoval stejné rozlišení, nyní zabírá úhlopříčku 10,1″ a tím určuje i vnější rozměry novinky.

Díky tomu museli designéři navrhnout celý notebook znova a nechat tak NB100 za sebou. A povedlo se jim to. V Toshibě totiž vzali zkušenosti, které mají s povedenými subnotebooky řady Portege a přetavili je do podoby mininotebooku. Novinka díky tomu vypadá o poznání elegantněji a v soukromém redakčním hlasování se vyhoupla na přední příčky žebříčku líbivosti mininotebooků.

I když i zde se vývojáři nedokázali vyhnout obrovskému prokletí všech současných notebooků: a tím je velmi lesklý lak víka displeje. Ano, notebook s touhle povrchovou úpravou vypadá výborně na pultech obchodů, při pravidelném dennodenním používání však slouží jako velmi nepěkná daktyloskopická sbírka.

Hmotnost celého notebooku je standardních 1,18 kilogramů s tříčlánkovým akumulátorem, který poskytne energii přibližně pro čtyři hodiny úsporného provozu. K dispozici však bude také akumulátor šestičlánkový, se kterým se bez problémů dostanete až na dvojnásobné hodnoty.

Zajímavostí tohoto minibooku je technologie vestavěného 3D pohybového senzoru, které známe až z vyšších řad notebooků klasických. Ten monitoruje pohyby a vibrace notebooku a pomáhá jej (tedy především jeho pevný disk) chránit před pády a jinými prudkými nárazy.

Zbývající hardwarová výbava je již standardní a zahrnuje procesor Intel Atom N270 nebo novější N280, jeden gigabajt operační paměti, čipset Intel 945GSE, kompletní bezdrátová konektivita zahrnující jak Wi-Fi, tak Bluetooth. Jeden z trojice USB portů podporuje napájení externích zařízení i při vypnutém notebooku, čímž umožňuje dobíjení například fotoaparátu nebo hudebního přehrávače. U vybraných modelů bude osazen také 3G mobilní modul.

Toshiba připravila také doplňkové příslušenství, které zahrnuje přenosný projektor F10 s LED technologií, tak i tenkou externí DVD vypalovačku. Tato mechanika váží pouhých 382 gramů a zcela si vystačí s napájením prostřednictvím USB portu. K dispozici budou také ochranné obaly nebo brašny.

Notebook Toshiba NB200 bude k dispozici v druhém čtvrtletí letošního roku a ve stejném termínu by se na pultech obchodů mělo zobrazit také zmíněné příslušenství.

Fotogalerie: nové minibooky

Fotogalerie: žijeme s NB200

Ohodnoťte tento článek!