Toshiba OCZ TL100: SSD pro nejnižší cenový segment, ale s vylepšenou zárukou

0

Nedá se říct, že bychom tu dlouho neměli zprávu o nějakém levném SSD, ani o novém disku Toshiby. Ta se ale zdá se nyní snaží o získání většího záběru na trhu, kvůli kterému původně koupila firmu OCZ. Nyní tak k předchozímu disku OCZ VX500 vydává ještě jedno SSD pro nejlevnější oblast trhu. Půjde o disk s TLC NAND a bez mezipaměti DRAM, určený zřejmě hlavně do běžných neherních sestav, kde ani tak nejde o komparativní výkon daného SSD, ale o to, aby počítač vůbec nějaké měl.

Disky OCZ TL100 budou existovat v obvyklém 2,5″ provedení s 6Gb/s rozhraním SATA. Že se jedná o skutečně o lowend, ukazují kapacity, disk totiž bude dostupný jen v 120GB a 240GB variantě. NAND je použita planární 15nm TLC vyráběná přímo Toshibou. Dostupné informace bohužel nikde neuvádějí, jaký je uvnitř řadič. Zásadním zlevňovacím opatřením je pak absence mezipaměti DRAM, která u SSD slouží zejména k cachování tabulky obsahu. Tyto informace tak disk musí načítat pokaždé z NAND, což stojí hodně výkonu. Úspora daná eliminací čipu DRAM ale umožňuje prodávat takováto SSD za nižší ceny.

Toshiba OCZ TL100
Toshiba OCZ TL100

OCZ TL100 používá techniku SLC cache, díky čemuž specifikace udávané Toshibou (respektive její divizí OCZ) nejsou až tak zlé. Sekvenční čtení má běžet rychlostí až 550 MB/s a zápis 530 MB/s. Náhodný přístup s hloubkou fronty 32 (QD32) má při čtení dosahovat 85 000 IOPS (v ATTO 3.05) a v zápise 80 000 IOPS. Tyto hodnoty mají platit jak pro 240GB, tak pro 120GB model, minimálně na papíře tedy není u menší verze nějaký významný postih kvůli omezenému paralelismu.

 

Disk má být také relativně úsporný – typická spotřeba při aktivitě je údajně 1, W a při nečinnosti 0,44 W. Ovšem pro použití v notebooku podporuje TL100 režim DevSleep, v kterém je příkon jen 10 mW. Na druhou stranu se neuvádí podpora pro šifrování, což v tomto použití pro někoho bude překážkou.

Toshiba OCZ TL100

 

Záruka s automatickou výměnou

Záruka má být tříletá, ale na tuto řadu by se údajně měly vztahovat speciální podmínky OCZ (tzv. Advanced Warranty Program), kdy vám při selhání firma po určitém ověření pošle náhradní nový exemplář okamžitě, aniž byste museli čekat na to, až do servisu dorazí váš kus a projde kontrolou. To ovšem za podmínky, že jste nepřekročili celkovou zápisovou životnost disku, která není příliš velká. Pro 120GB model Toshiba garantuje celkový objem přepisů 30 TB, pro 240GB verzi pak 60 TB – což vychází na 250 cyklů. Doporučená zátěž na den je 27 GB, respektive 54 GB zápisu.

Oficiální koncová cena těchto SSD je 45 dolarů za 120GB model a 68 dolarů za 240GB verzi, u nás to v přepočtu znamená přibližně 1320 a 1990 Kč. Nicméně časem asi cena bude klesat, neboť v tomto prostoru je na ni silný konkurenční tlak. Eventuálně by tak asi TL100 mohlo stát méně než OCZ Trion 150 (alias Toshiba OCZ TR150).

Zdroje: OCZ/Toshiba, Tom’s Hardware, ComputerBase

Toshiba OCZ TL100: SSD pro nejnižší cenový segment, ale s vylepšenou zárukou

Ohodnoťte tento článek!