Toshiba Portége R700: s věkem přibírá

0

Úvod, vzhled

Plusy a mínusy

+ Svižný procesor

+ Mechanika přímo v těle

+ Dlouhá výdrž

+ Hmotnost

– Ne zcela pohodlná klávesnice

– Výrazné zahřívání a hlučnější chlazení

Vzpomínám si, když se mi zhruba před šesti lety dostal do ruky úžasný model Portégé R100, měl jsem pocit, že nevěřím svým očím. Jeden kilogram lehké a něco málo přes jeden a půl centimetru tenké tělo bylo v té době jako přízrak. Ano, nebyl to žádný bouřlivák. Používal procesor Intel Pentium M ULV – dodávaly se v různých variantách s frekvencemi od 0,9 GHz do 1,1 GHz), grafická karta byla nestandardní Trident XP4m32 LP a displej ještě poměru stran 4:3 a velikosti 12″.

V té době již používal Wi-Fi a to standardu 802.11b. I přes použitý ULV procesor byla výdrž se standardní baterií kolem 2 hodin. Zajímavá byla až varianta se silnější baterií, která ale vyčnívala z těla. S ní pak výdrž byla i na dnešní poměry výborných 6,5 hodiny. Podobný úžas budily i předchozí modely R500 a R600

Vraťme se ale zpět k zatím poslednímu potomkovi legendy Portégé. R700 však dospěla a je to první Portégé R se silným procesorem Intel Core i5. V nejvyšší konfiguraci dokonce i Core i7. Vzhledem k většímu rozměru displeje a integrované optické mechanice je navýšení hmotnosti zanedbatelné a tak i u tohoto modelu je 1,3 kg výtečným výsledkem. Pocitově je srovnatelná s kilogramem modelu R100.

    

Toshiba této hmotnosti dosáhla speciální konstrukcí šasi, které připomíná plástev a krytem víka displeje a horní části těla z hořčíku. Obě řešení zároveň zvyšují pevnost celého notebooku. Tak pak v poměru k hmotnosti těla zaručí vysokou odolnost při pádu. Portégé R700 se řadí mezi nejlehčí notebooky s třináctipalcovým displejem.

Dyzajn

Toshiba u R700 zvolila černou barvu a tak po dlouhé době u této řady opustila stříbrné provedení alespoň jedné z viditelných částí. TO u R600 působilo trochu levně. Vzhled je tak umírněnější, ale stále zůstává velmi elegantní. Jediným narušením černého zabarvení jsou pochromované panty displeje z tvrzeného plastu a potvrzovací klávesy touchpadu s rámečkem v imitaci tmavého, leštěného kovu. Jediným zpestřením může být volitelné tmavě modrý hořčíkový překryt víka displeje.

    

Při prvním kontaktu nastoupí zklamání, že už i Toshiba přechází na plasty. Ale to jen skvěle zpracovaný hořčík s kartáčovaným povrchem a černým lakem na pohled ale i dotek nepřipomíná kov. A opěra zápěstí je velmi příjemná. Při kontaktu cítíte jen nepatrný chlad, ale velmi rychle se hořčík ohřeje a díky povrchové úpravě kůže na povrchu těla nezadrhává.

Displej, klávesnice a touchpad, konfigurace

Svatá trojice – displej, klávesnice a touchpad

Displej Toshiby nevybočuje nijak z běžného standardu. Je to TN panel s jemnou odchylkou do modrého nádechu. R700 však není určena pro grafické práce. Je to primárně manažerský notebook, který bude hodně cestovat a pracovat i na slunečním světle. A v tomto je panel R700 dobrý. Nejen že lze jas LED podsvětelní nastavit do poměrně vysoké úrovně, ale i matná povrchová úprava překrytu samotného displeje je v matném provedení.

Z klávesnice Portégé R700 mám stále dost smíšené pocity. Vzhledově je jednoduchá, čistá a přehledná. Zapadá do celkového stylu notebooku. Ale nepíše se mi na ní příliš dobře. Jednotlivé klávesy nemají špatný chod, ale po klávesnici jako celku se mi prsty pohybovali s nejistotou. Velká míra překlepů není nic příjemného, a pokud k tomu připočtu klávesu HOME napravo od klávesy BackSpace je na řadu nepříjemností zaděláno.

    

Nemohu si pomoci, ale zatím jen tři klávesnice mě skutečně padly pod prsty. Bezkonkurenční hliníkové klávesnice Apple, téměř shodné Sony a opravdu velmi dobře odladěná klávesnice notebooku Fujitsu LifeBook S760, velmi dobrý pocit mám i z klávesnic IBM/Lenovo. Velikým plusem klávesnice je její ochrana proti polití. Přesněji její utěsnění. To je na cestách, při schůzkách v kavárně nedocenitelná záležitost.

Touchpad R700 je sice klasický s oddělenými potvrzovacími tlačítky, které mají mezi sebou čtečku otisků prstů, ale k poměru velikosti těla notebooku by se dalo hovořit o velké ploše. Nemálo větších notebooků má i menší touchpad, za což bych dával trestné body a odebíral řidičáky výrobce notebooků. Citlivost na tažení i poklepání je bezproblémová, není potřeba se příliš soustředit na to, že při poklepu musíte vyvinout větší sílu.

Co ukrývá hořčík

Jak jsem již zmínil na začátku, Portégé R700 poprvé dostala plnohodnotný procesor. V našem případě se jedná o vcelku úsporný, ale výkonný Intel Core i5-450M. R700 využívá pouze Intel GMA HD grafický čip, který je součástí CPU. To pro účely, ke kterým je Portégé určena bohatě vyhovuje. Částečnou kompenzací může být operační paměť. Ta má sice z výroby kapacitu pouze 2 GB, ale lze ji ve dvou slotech rozšířit až na 8 GB. To je pro takový notebook bohatě předimenzovaná hodnota.

    

Toshiba ani u nového modelu nezvolila SSD disky v základní výbavě a stále se drží klasických HDD disků. Podobně jako u předchozího modelu R600, který mohl mít 128GB SSD, můžete i u sedmistovky SSD disk se stejnou kapacitou volit jako příplatkovou výbavu nebo jej získáte s pořízením nejvyšší konfigurace s procesorem Intel Core i7-620M. U minulého modelu se SSD vyplatilo spíše do náročnějších provozů, také nepatrně pomohlo při prodloužení výdrže, ale vyšší výkon podával standardní HDD.

Ani u R700 nechybí dnes již i u levných strojů standardní Wi-Fi či Bluetooth nebo čtečka paměťových karet. Někoho může zamrzet přítomnost pouhých dvou USB portů, to je však kompenzováno kombinovaným eSATA/USB konektorem, ale hlavně možností rozšíření nejen možnosti přípojných míst, ale i pohodlí díky dokovacímu konektoru.

Výkone, chlazení, závěr

Výkonné, žhavé pírko

Výkon lehounké Toshiby je daný procesorem. Osvědčený, vyvážený procesor nabídne přemíru síly pro jakoukoliv kancelářskou aplikaci a i při prohlížení webových stránkek s flashovými bannery. Například na úvodní stránce portálu Tipcars.com jsou umístěny 4 flash bannery (to představuje výraznou zátěž pro CPU) a R700 ukazuje v tomto náročném režimu pro procesor zhruba 3,5 hodiny výdrže a to považuji za velmi dobré. Při přehrávání videa překonáte bez potíží pětihodinovou hranici. R700 má instalovaný systém s názvem Toshiba eco Utility, který sleduje okamžitou spotřebu, umožňuje měnit nastavení různých částí stroje nebo zcela odpojit optickou mechaniku či přenastavit grafické rozhraní operačního systému pro zvýšení výkonu baterie.

Grafický čip nenabídne zázračný výkon, ale při nastavení detailů na minimum, poskytne Portégé možnost hraní alespoň starších her. Použití výkonného procesoru v tak nízkém těle s sebou nese problémy s chlazením. Vrchní deska těl a klávesnice jsou v pořádku. Výkonný, chladící systém odvádí teplo dobře, ale i přes speciálně odladěnou konstrukci je ve spodní levé části těla notebook při zátěži poměrně dost zahřátý. Úroveň je taková, že neumožní dlouhodobou práci notebooku na klíně.

    

S tím je spojená i hlučnost chlazení. Hluk větráku je poměrně konstantní, nijak nepříjemný, ale jeho úroveň je zkrátka v zátěži vysoká a v pozdních hodinách už poměrně ruší. I to je daň za štíhlé tělo.

Technologie, technologie, technologie

Toshiba Portégé R700 je pokračovatel legendárních strojů, které i po letech budí pozornost. Tělo je skrz naskrz prošpikované moderními technologiemi, které mají vést k jedinému cíli, Vytvořit co nejtenčí a nejlehčí tělo s minimem omezení. Nic však není ideální a tak je výkon tenkého stroje vykompenzovaný zvýšenou mírou tepla a tím i hlučnějším chlazením.

 

   

 

K dokonalosti nepomůže ani klávesnice, která je sice utěsněná, ale pro dlouhodobé psaní není příliš dobrá. Displej je také slabší, nicméně pro účely elegantního asistenta plně vystačí, navíc získává body za matný povrch. To, co vám ale dá zapomenout na těch pár drobností je cena stroje. Předchůdci R700 lehce překonávali nejen třicetitisícovou hranici, ale často se blížili i padesáti tisícové laťce. Portégé R700 v základní, ale přesto velmi dostatečné konfiguraci, odčerpá z vašeho konta příjemných 25 000 Kč a to je za takto koncipovaný stroj více než přiměřená částka.

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

Specifikace a parametry, výsledky benchmarků a testů výdrže

 

Toshiba Portégé R700 13,3

Cena

cca 25 300 Kč s DPH

Zapůjčil

Toshiba CZ, www.toshiba.cz

 

Specifikace

Procesor

Intel Core i5 450M 2,40 GHz, Turbo 2,66 GHz

Operační paměť (vestavěná)

4 GB (DDR3)

Operační paměť (rozšiřitelná do)

8 GB

Pevný disk (velikost)

320 GB

Pevný disk (rychlost)

0 otáček/min.

Pevný disk (typ připojení)540

SATA

Optická mechanika (typ)

DVD+/-RW DL Multi

Optická mechanika (rychlost)

n/a

Velikost displeje (palců)

13,3

Rozlišení displeje

1366 × 768

Grafická karta

Intel GMA HD

Grafická paměť

n/a

Wi-Fi

b/g/n

Bluetooth

2.1+EDR

Mobilní komunikace

n/a

Operační systém

Microsoft Windows 7 Professional 64bit

Porty (s výjimkou USB)

VGA, HDMI, ethernet, RJ-45, audio, dock konektor

Počet USB portů

3 × USB 2.0 (z toho 1 × eSATA/USB combo)

Slot pro karty

Čtečka paměťových karet SD, SDHC, MMC

Rozměry

316 × 227 ×  mm

Hmotnost

1,4 kg

 

Výsledky testů

3DMark01 (body)

8 159

3DMark03 (body)

4 097, CPU 1112

3DMark05 (body)

2 743, CPU 11280

3DMark06 (body)

1 678, CPU 2 587

3DMark Vantage (body)

P219, CPU 6 806, GPU 165

PCMark05 (body)

proběhl bez výsledků

PCMark Vantage (body)

nelze spustit

HDTune (MB/s; ms)

81 MB/s,  16,5s

SiSoft Sandra 2010

CPU 25,6 FLOPS, 34,7 GIPS; Mem 6,56 GB/s

CrystalDisk Mark 3

Seq: 95,98/95,67 MS/s

Devil May Cry 4

25 / 22  / 25 / 22 fps

Cinebench R11.5

CPU 1,99 (1C 0,88) pts; OpenGL 1,42 fps

x264 BenchMark HD v3.0

38,3/10,69 fps

Divx Converter

40:13 hod.

Windows 7 Experience Index

CPU: 6,7; Paměť: 5,5; Grafika Aero: 4; Herní grafika: 5; HDD: 5,9

Výdrž web* (čas)

4:07 hod.

Výdrž kancelář** (čas)

4:54 hod.

Výdrž multimédia*** (čas)

5:11 hod.

Poznámka:  * prohlížení webu přes Wi-Fi, poloviční jas displeje; ** kancelářská práce, poloviční jas displeje, vypnuto Wi-Fi i Bluetooth; *** Přehrávání filmu v DivX, SD rozlišení, Wi-Fi aktivní

Ohodnoťte tento článek!