Toshiba Portégé Z930: lehká jako pírko (první pohled)

0

Na testování máme v redakci Toshibu Portégé Z930. Právě na její klávesnici jsem se rozhodl napsat tento první pohled. Nejde tak docela o novinku, ale než vám příští týden přineseme recenzi, máte tu alespoň první dojmy, protože jde určitě o stroj, který mnohé z vás hodně inspiruje a myslím, že ho určitě budu doporučovat.

Toshiba Portégé Z930
Toshiba Portégé Z930

Tento ultrabook se pyšní jednak tím, že jde o jeden z mála ultrabooků z pracovní, tedy commercial třídy. Žádné spotřební zboží, Portégé Z930 je podobně jako třeba ThinkPad X1 Carbon notebook, který počítá s tím, že bude stát na stolech ve firmách a bude se na něm pracovat. Hvězdným parametrem je také hmotnost. Toshiba uvádí, že Z930 váží s osmičlánkovým akumulátorem jen 1,12 kg, a mohu potvrdit, že je ultrabook lehký jako pírko.

Zpracování budeme hodně komentovat v recenzi, nicméně vzhledem k extra nízké hmotnosti musím říct, že je poměrně prohýbavé. To ovšem vůbec neznamená křehké, jde totiž o slitinu hořčíku posílenou voštinovou strukturou, vše se sice ohýbá celkem silně všemi směry, ale dá se očekávat, že proti nárazům či prasklinám bude notebook naopak docela odolný.

Toshiba Portégé Z930-14C
Cena vč. DPH 30 989 Kč vč. DPH
Hardwarová výbava
Procesor Intel Core i5-3437M (Ivy Bridge)
Počet jader (virtuálních) 2 (4)
Frekvence 1,9 GHz
Max. frekvence (turbo) 2,9 GHz
Operační paměť 6 GB (4+2 GB DDR3 1600 MHz)
Úložiště (velikost) 128 GB
Úložiště (typ, rychlost) SSD
Optická mechanika
Displej 13,3″, 1366 × 768 px, matný
Grafická karta Intel HD Graphics 4000 (integrovaná)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI, VGA (D-Sub)
Porty (s výjimkou USB) 2× 3,5mm audio jack, RJ-45 (1Gb/s Ethernet)
Počet portů USB 2.0 2
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0 + HS, 3G HSPA+
Podsvícená klávesnice ano
Čtečka otisků prstů ano
Rozměry, baterie
Rozměry 316 × 227 × 15,9 mm
Hmotnost 1,12 kg
Baterie 47 Wh, osmičlánková
Software
Operační systém Windows 7 Professional (64-bit)

Další překvapivou vlastností Portégé Z930 je cena. Myslíte si, že business-class ultrabook s čistým SSD musí stát přes 30 tis. Kč? Kdepak. Toshiba prodává Portégé Z930 už od 20 990 Kč včetně DPH, a to prosím hned se 128GB SSD. My máme zapůjčenou verzi za cenu lehce právě lehce přes třicet tisíc, ale musím dodat, že nejde parametrově zrovna o nejořezanější stroj.

Chápu, že Index uživatelských zkušeností se systémem Windows opravdu není dobrým ukazatelem výkonu a může vás leckdy naprosto mást, ono celkové číslo vám ale poměrně spolehlivě je, jestli je na výkonu notebooku něco, čeho se vyloženě musíte bát, nebo ne. Právě 6,5 bodu je dáno rychlým SSD, rychlým procesorem, integrovaná grafika v procesorech Ivy Bridge také není nejpomalejší, pokud je jako zde vybavena dvoukanálově zapojenými paměťmi a 6 GB rychlé RAM jsou opět vítanou komponentou pracovního stroje.

Toshiba Portégé Z930

To ale může všechno mít i docela obyčejný ultrabook. Co dělá právě naši Toshibu business-strojem? Zaprvé špetka konzervativity. Nemáte rádi Windows 8? Tady jsou stará dobráWindows 7 Professional. A k nim třeba čtečka otisků prstů, 3G modem, spousta šikovných barevných kontrolek, podsvícená klávesnice, Fn-zkratky pro ohromnou spoustu úkolů, plnohodnotný port VGA (D-Sub) i síťový RJ-45 bez jakékoli redukce a to vše v tloušťce pod 16 mm a v hranatě střiženém šasi konzervativního designu. Měl bych také zmínit matný displej – ten na ultraboocích také často chybí.

Toshiba Portégé Z930 Toshiba Portégé Z930  Toshiba Portégé Z930 Toshiba Portégé Z930  Toshiba Portégé Z930 

Kol a kolem se mi Toshiba Portégé Z930 po vybalení moc líbí, a čím déle jej držím v rukou, tedy přesně řečeno v jediné ruce, takřka dvěma prsty, tím více mi lehoučký ale seriózní ultrabook imponuje. Pár věcí samozřejmě není tak zcela v pořádku, ale obvykle jde o drobnosti, a o nich si povíme v recenzi. Mnohem více drobných detailů, rozměry či opravdu slušný výkon se mi naopak velmi zalíbily. Spousta fotek, podrobnější informace, výsledky řady testů, testy výdrže nebo měření displeje vás čekají v recenzi.

 

Zdroj obrázků a nabídka notebooku: Alfa.cz

Ohodnoťte tento článek!