Toshiba představila 7mm pevný disk se dvěma plotnami a kapacitou 1 TB

0

Letos na jaře se Hitachi GST blýsklo notebookovým pevným diskem formátu 2,5 palce s tloušťkou 9,5 mm, do kterého se vtěsnaly tři plotny namísto běžně používaných dvou. Spekuloval jsem tehdy, že při využití stejných zlepšováků by bylo možné sestrojit třeba sedm milimetrů tenký disk se dvěma plotnami. Takový nyní skutečně existuje, překvapivě pod ním ale není podepsáno Hitachi, nýbrž Toshiba.

Nově představená řada disků MQ02ABF má zatím dva modely s kapacitami 750 GB a 1 TB. Kapacita 1 TB při tloušťce 7 mm dnes už nic nového, Western Digital takový model představil na letošním Computexu. Americká firma ale použila jen jednu plotnu s vysokou hustotou zápisu, Toshiba do tenkého profilu naskládala dvě a čtyři hlavičky k tomu, plotny jsou tedy využity z obou stran.

 

Jedná se o klasické (nehybridní) disky s 5400 ot./min, rozhraním SATA 6 Gb/s, udávaná průměrná doba seeku je 12 ms; velikost vyrovnávací paměti tisková zpráva neuvádí. Hybridní modely v 7mm provedení má Toshiba v nabídce též, avšak v kapacitách jen do 500 GB. Vzorky pro zákazníky z řad výrobců notebooků budou k dispozici v listopadu, informace o termínu dostupnosti a cenách zatím nemáme.

Zdroj: Toshiba, StorageReview

Ohodnoťte tento článek!