Toshiba Satellite NB10t: dotyková jedenáctka za 9490 Kč (recenze)

0

Design, zpracování a specifikace

Satellite NB10t je v podstatě pokračovatelem v rodové linii větších netbooků. Nabízí dotykový displej, 500GB disk a slušné dvoujádro architektury Silvermont (Bay Trail).

 Toshiba Satellite NB10t
Toshiba Satellite NB10t

Design

Design je tu spíše funkční než okrasný. Kromě displeje, který kryje skleněná dotyková vrstva, je notebook celý kompletně hrubě matný. Víko a operky jsou stříbrné, klávesnice, rámeček displeje i spodní strana základny černé. U 11,6″ mininotebooku se dá čekat, že jej budete často přenášet a chytat ho za všechny možné rohy, matný povrch proto vítáme.

Tělo přístroje se směrem dopředu zužuje, obvyklá tloušťka je něco přes 2 cm. To je o něco více, než na co jsme u 11,6″ notebooků zvyklí.

Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t

Zpracování

Notebook je očekávatelně celý vyveden z plastu. Už jsem zmínil hrubě matný povrch, díky kterému upatláte pouze displej (ten zato ale pořádně). Celé šasi se mírně prohýbá, díky nízké hmotnosti (1,5 kg) ale není problém přenášet přístroj za roh. Klouby celkem drží a víko můžete otevřít až na přibližně 140 °. Horší to je se slícováním plastových komponent – zvláště těsně pod hranou opěrek se setkávají dvě části a líc má nejen pořádnou spáru, ale je i dost ostrý.

 

Specifikace

Toshiba Satellite NB10t-A-103
Cena vč. DPH 9 490 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Toshiba ČR / LivePR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Celeron N2810 (Bay Trail)
Počet jader (virtuálních) 2 (2)
Frekvence 2,0 GHz
Max. frekvence (turbo)
Operační paměť 2 GB (1× 2 GB LPDDR3 1066 MHz)
Úložiště (velikost) 500 GB
Úložiště (typ, rychlost) 5400otáčkový pevný disk
Optická mechanika
Displej 11,6″, 1366 × 768 px, lesklý, TN, dotykový
Grafická karta Intel HD Graphics (integrovaná)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI, D-Sub (VGA)
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack, síťový RJ-45 (1Gb/s)
Počet portů USB 2.0 2
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0
Rozměry, baterie
Rozměry 284 × 208,6 × 13,8–25,1 mm
Hmotnost 1,5 kg
Baterie 24 Wh, tříčlánková
Software
Operační systém Windows 8.1 (64-bit)

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran

Portová výbava je docela slušná na menší notebook. Na levé straně máte slot pro zámek notebooku následovaný výdechem chladícího okruhu. Dále port VGA (patnáctikolíkový D-Sub), síťový port RJ-45, konektor USB 3.0 a HDMI. Napravo je slot na SD karty, kombinovaný 3,5mm jack pro připojení zvuku, dva porty USB 2.0 a zásuvku napájecího adaptéru.

Máte tu také Wi-Fi 802.11a/b/g/n, a to síťovku Qualcomm Atheros AR956x a Bluetooth 4.0 + HS.

Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t

Klávesnice

Klávesnice je bez problému použitelná, i když zrovna u 11,6″ notebooku zamrzí odsazení více než 1 cm od každého kraje. Velmi nízký zdvih způsobuje, že pokud nejste opatrní, dělá psaní mírně nadprůměrný hluk, ovšem nic hrozného. Celkově mi psaní přišlo ovšem poněkud horší než na jiných malých noteboocích, zejména díky nevelké hmatové odezvě, na jakou jsem byl zvyklý díky vyšším zdvihům jiných klávesnic.

Toshiba Satellite NB10t
Toshiba Satellite NB10t

V rozložení vás nejspíš překvapí kratší mezerník a dvě klávesy, které se přestěhovaly do první řady vedle něj. Potěší ovšem tlačítka Home, End, PgUp a PgDn coby primární funkce kláves. Jinak nic neobvyklého.

Touchpad

Na touchpadu klasické konstrukce se mi pracovalo také vcelku normálně – nijak zvlášť dobře ani špatně. Prsty po dotykové ploše kloužou bez problému a nelepí se. Tlačítka mají tužší a opět mělký stisk, ovšem překvapivě nenadělají moc hluku.

 

Displej

Dotykový displej je příjemné plus u malého notebooku a u dotykové vrstvy jsem nezaznamenal žádný problém.

Co se obrazové kvality panelu týče, je to poněkud horší. Máme tu 11,6″ LCD panel s matricí TN a rozlišením 1366 × 768 px. Pozorovací úhly jsou o něco lepší než u špatných TNek na velkých noteboocích. Barvy ovšem příliš neoslní, jejich teplota je výrazně vyšší než by být měla a gamut je ze zelené i červené strany značně zkrácen.

Ještě horší je ale podsvícení displeje – u lesklého povrchu je maximálních 152 cd/m2 na lesklém displeji přenosného notebooku trestuhodně málo a proti světlu se s notebookem pracuje špatně. 120 cd/m2se nachází zhruba v 90 % posuvníku.

Toshiba Satellite NB10t

Svítivost:  13-152 cd/m2
Kontrast: 1:87

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express.

Hardware, výkon

Hardware

Procesorem je tu Intel Celeron N2810. Jde o dvoujádrový čip architektury Silvermont, tedy stejná řada jako nové Atomy Bay Trail. Obě jádra pracují na 2,0 GHz bez možnosti Turba. V procesoru najdeme integrované GPU, HD Graphics se čtyřmi prováděcími jednotkami. Celý čip poté sdílí 2 GB jednokanálové paměti LPDDR3 na 1066 MHz.

Toshiba Satellite NB10tToshiba Satellite NB10t

Coby úložiště slouží 500GB pevný disk s rychlostí 5400 ot./min. Jde o model Toshiba MQ01ABF050.

Toshiba Satellite NB10tToshiba Satellite NB10t

Výkon

Výkonem jsem byl poměrně zklamán. Není to tak dávno, co jsem recenzoval Asus Transformer Book T100TA a Toshiba Encore s podobným procesorem ve čtyřjádrové variantě na 1,33 GHz. Od dvoujádra na podstatně vyšším taktu jsem si sliboval vyšší výkon, ale opak byl pravdou. Ani ne tak kvůli pomalejšímu procesoru jako takovému, ale jeho kombinaci s pomalým diskem.

Zatímco Atom Z3740 v Asusu byl párován s 32GB SSD, náš Celeron s 500GB diskem na sebe takřka neustále čekají. Nejhorší je datová náročnost Windows 8.1 s velkým diskem, spoustou dat k indexování, automatickými aktualizacemi a s vnuceným antivirem McAfee – disk se prakticky nikdy nezastaví. Několik dní jsem instaloval aktualizace, a i když jsem notebook zapnul a nechal na adaptéru běžet naprosto v klidu, i po 15 minutách měl disk plné ruce práce. Benchmarky samozřejmě proběhly s vypnutými aktualizacemi a v klidu.

 

Z aplikačního výkonu jsem tedy unešen nebyl. Na druhou stranu musím říct, že běžný netbook se starším Atomem a podobným diskem by na tom byl ještě MNOHEM hůř – v porovnání s dnešními notebooky ale Satellite NB10t zaostává.

Co se herního výkonu týče, bylo to o dost lepší. Nečekejte tedy žádné herní dělo, ale grafika je plně nabita nejnovějšími technologiemi a pár let starší 3D hry bez problému zvládne – výkon se blíží HD Graphics 3000 z procesorů Sandy Bridge. Procesor také není tak špatný – nejvíc notebooku škodí disk.

Testy procesoru

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

x264 FHD benchmark v1.0.1 64-bit

FHD benchmark také používá bezplatný x264, počítá už s 64bitovými systémy a má příjemnější rozhraní. Benchmark si můžete v připraveném vlákně v našem diskuzním fóru.

Cinebench R11.5 64-bit

Poslední verze benchmarku výkonu v Cinema 4D. Výsledek při renderingu na jediném jádru uvádíme spíše jako teoretickou zajímavost.

 

Testy úložiště, PCMark 8

AS SSD Benchmark měří jednak sekvenční i náhodné rychlosti, dále hodnotí úložiště i bodově. Používáme jej pouze pro SSD. Má také subtest Copy benchmark, který se zaměřuje na kopírování vzorku souborů – tento test používáme vždy.

Toshiba Satellite NB10t

CrystalDiskMark měří výkon úložiště. Zaznamenává jak sekvenční rychlost, tak náhodné čtení různě velkých bloků.

Toshiba Satellite NB10t

 

HD Tune měří sekvenční rychlost a přístupovou dobu.

Toshiba Satellite NB10t

PCMark 8 je nový nástroj, který nám Futuremark dal k dispozici ještě před jeho uvedením na trh. Funguje trochu jinak – najdete v něm několik sad testů zaměřených na různé využití PC. Sady si můžete i nastavovat podle vlastních představ.

Coby akcelerátor OpenCL vždy volíme nejvýkonnější grafickou kartu. Jinak nastavení neměníme.

Test Storage bych bral s rezervou – benchmark v něm zřejmě zohledňuje, zda má notebook samostatné SSD. Například modely s SSHD drtivě prohrávají proti hybridním zapojením, která jsou na úrovni velikých SSD – realita je ovšem poněkud jiná.

Testy herního výkonu

3DMark 11

Ještě před nedávnem nejnovějším testem grafiky od Futuremarku byl 3DMark 11. Ten už používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku. Nyní Futuremark vydal nový 3DMark (bez číselného označení verze) a my začínáme sbírat výsledky z něj.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

 

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

Testy herního výkonu

Nejnovějším benchmarkem od Futuremarku je letošní 3DMark, tentokrát bez označení verze. Jeho velkou novinkou je přítomnost hned tří sad testů, z nichž výsledky té nejnižší jsou srovnatelné i s výsledky 3DMarku pro Android a iOS. Ačkoli výsledky vypadají značně divoce a zatím máme k dispozici jen značně omezený počet výsledků, pro informaci sem dávám grafy. Jakmile bude možné sehnat k testu i nějaký top-model konkurence, začnu ze skóre vyvozovat závěry, zatím ale 3DMark v průměrných výsledcích započítán není.

Nvidia GeForce GTX 780M

Testuji vždy s referenčním nastavením, pokud používám benchmark Fire Strike, tak s připojeným displejem alespoň s rozlišením Full HD.

3DMark: Ice Storm

Prvním testem je velmi nenáročný Ice Storm. Krásně plynule jej umí vykreslit i mobilní telefony. Výsledky bohužel nejsou příliš přesně vypovídající.

3DMark: Cloud Gate

Cloud Gate je poněkud náročnější a už vázán na platformu x86 a Windows. S výsledky je to stejné jako u Ice Stormu – staré technologie brání reálnému promítnutí výkonu.

 

 

Výdrž, provozní vlastnosti

Výdrž, hluk a zahřívání

Notebook má tříčlánkový akumulátor s kapacitou 24 Wh. Zejména kvůli této nízké hodnotě není výdrž zrovna oslnivá. I když není podle garance výrobce i zahraničních testů problém dostat se na výdrž kolem 3,5 h, a nám se povedlo dokonce naměřit 4,5 h, vzhledem k extrémně úspornému procesoru i grafice bych čekal lepší hodnoty.

  • Web (Cnews.cz v Chrome, obnovování každých 15-20 s, Wi-Fi, jas ~120 cd/m2): 4:28 h

Provozní vlastnosti byly až na podstatnou výjimku velmi dobré. Notebook je v klidu i v zátěži chladný, Teploty na jádře procesoru nikdy nedosáhnou ani 60 °C. Ventilátor se přitom nikdy skoro ani netočí a je také téměř neslyšný (ačkoli se nevypne úplně). Hluk ovšem dělá disk, konkrétně seek jeho hlaviček. Vzhledem k tomu, že je disk pod zátěží nesmyslně takřka pořád, uslyšíte jej neustále. A plastové šasi vrčení disku moc netlumí.

Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t

Zvuk

Dva reproduktory mají celkem čitelný zvuk, ačkoli nejsou moc hlasité a zvukový projet je poměrně plochý. Samozřejmě se nedočkáte žádných basů. Pokud se budete chtít dívat na film, libovolná sluchátka za 150 Kč udělají lepší službu.

 

Software

Operačním systémem je tu Microsoft Windows 8.1 v 64-bitové verzi. Za zmínku dále stojí asi jen velmi otravná zkušební verze antiviru McAfee Internet Security. Jak jsem zmínil, v kombinaci s velkým a pomalým diskem je software značně neohrabaný – indexování nových položek, kontrolování všeho antivirem, aktualizací systému a podobných událostí se zkrátka jen tak nezbavíte.

Závěr, plusy a mínusy

Závěr

Ačkoli si určitě své kupce najde, nebyl jsem ze Satellitu NB10t příliš nadšen. Čekal jsem příjemný výkon od rychlého dvoujádra Bay Trail a extrémně dlouhou výdrž na baterku a v obou případech jsem byl poněkud zklamán. Procesor je sice na přejmenovaný Atom dost svižný, stejně tak integrovaná grafika. V zátěži se čipset ani nezapotí a teploty zůstávají extrémně nízké. Bohužel pomalý disk, malá operační paměť a nijak bleskový procesor jsou poněkud nešťastná kombinace. Akumulátor s kapacitou 24 Wh je navíc dost malý a výdrž je tak celkem tristní.

Toshiba Satellite NB10t
Toshiba Satellite NB10t

Abych jen nekritizoval, musím zdůraznit, že celý přístroj stojí jen 9 490 Kč včetně DPH. To je na malý dotykový notebook moc pěkná cena. Přesto bych ale doporučil volit spíše tabletové alternativy díky SSD či jakékoli flashové paměti. Osobně bych navrhl připlatit 2000 Kč za Asus T100TA ve verzi s dokem s 500GB diskem. Na druhou stranu musím ale opět uznat, že u přenosného notebooku je namístě i jistá odolnost proti pádům, a zatímco model T100TA se kolegovi nedávno povedlo rozbít, Satellite NB10t bude pravděpodobně o dost odolnější.

Sháníte-li obyčejný nerozpojovací malý notebook za nízkou cenu a potěší-li vás dotykový displej, mohu Satellite s pár upozorněními i tak doporučit. Stejně tak bych považoval za velmi vhodné nainstalovat čistý systém a nechat notebooku nějaký čas na aktualizace.

 

+ malý dotykový notebook
+ nízká cena
+ matné lehké šasi
+ procesor i grafika nejsou příliš pomalé

− pomalý disk ( –> pomalý celý systém)
− nízká výdrž na baterku
− nekvalitní displej se slabým podsvícením

− jen 2 GB RAM

Hodnocení: 60 %

 

Specifikace

Toshiba Satellite NB10t-A-103
Cena vč. DPH 9 490 Kč (CZC.cz)
Zapůjčil Toshiba ČR / LivePR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Celeron N2810 (Bay Trail)
Počet jader (virtuálních) 2 (2)
Frekvence 2,0 GHz
Max. frekvence (turbo)
Operační paměť 2 GB (1× 2 GB LPDDR3 1066 MHz)
Úložiště (velikost) 500 GB
Úložiště (typ, rychlost) 5400otáčkový pevný disk
Optická mechanika
Displej 11,6″, 1366 × 768 px, lesklý, TN, dotykový
Grafická karta Intel HD Graphics (integrovaná)
Rozhraní
Výstupy na monitory HDMI, D-Sub (VGA)
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack, síťový RJ-45 (1Gb/s)
Počet portů USB 2.0 2
Počet portů USB 3.0 1
Čtečka paměťových karet SD/MMC
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0
Rozměry, baterie
Rozměry 284 × 208,6 × 13,8–25,1 mm
Hmotnost 1,5 kg
Baterie 24 Wh, tříčlánková
Software
Operační systém Windows 8.1 (64-bit)

Galerie fotografií, screenshoty

Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t

 

Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t Toshiba Satellite NB10t

Ohodnoťte tento článek!