Toshiba se také přiklání na stranu hybridních disků

0

Zatímco plotnové pevné disky jsou pomalé, úložiště typu SSD stále trápí vysoké ceny na jednotku kapacity. Toto dilema lze řešit například použitím SSD pro systémový oddíl a přídavného pevného disku pro ukládání dat. Tradiční výrobci magnetických úložišť by ovšem nejraději obojí zahrnuli do vlastního výrobku. Přidání paměti NAND v roli cache do hybridních pevných disků jim do budoucna dává větší jistotu, než kdyby trh ovládli silní hráči specializující se na čistá SSD.

Mezi výrobce hybridních disků se nyní zařazuje také Toshiba. Po společnosti Western Digital je tak vlastně posledním do party, jelikož Seagate už má hybridní řadu disků nějakou dobu na trhu. Toshiba nyní vlastní produkty tohoto typu ohlásila na tiskové konferenci. Jejich vývoj však nejspíše již nějakou dobu běží, poněvadž první disky se na trh mají podívat již toto září (september). Určeny mají být jak jinak než pro kompaktní notebooky a ultrabooky.

Pevný disk Toshiba

Oproti firmám Seagate a Western Digital má Toshiba poměrně zajímavou pozici. Již nyní se totiž věnuje výrobě a vývoji jak plotnových disků, tak SSD. V tom bude zřejmě i nadále pokračovat, bez ohledu na sbližování obou typů zařízení. Znamená to však, že hybridizace úložišť by pro společnost neměla být díky jejím zkušenostem velkým problémem. Díky integraci obou oborů výroby pod svá křídla také může získat jistou konkurenční výhodu.

K ohlášeným diskům Toshiba nesdělila žádné konkrétnější údaje, neznáme tedy zatím ani parametry, ani počet modelů. Lze očekávat, že disky nebudou horší než stávající Momentus XT od Seagate. Ten obsahuje 8 GB paměti NAND (čipy typu SLC) a připojuje se přes rozhraní SATA 6 Gb/s. O výkonu zařízení budou ovšem asi rozhodovat především schopnosti firmwaru. Ten totiž u hybridního disku musí dobře předvídat činnost uživatele, aby uložil do cache ta správná data. Pokud tuto úlohu moc dobře nezvládá, samotná přítomnost NAND toho s rychlostí moc nenadělá.

Logo společnsoti Toshiba

Zdroje: Tech-On!, X-bit labs

Toshiba se také přiklání na stranu hybridních disků

Ohodnoťte tento článek!